21.11.2006, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - ZLN 3:4pp - Z bitvy s Medvědy jen s bodem

Ve 25. kole se nepodařilo hokejistům HC MOUNTFIELD uchránit Budvar Arénu od nájezdu zlínského HC Hamé. Hosté si na jih Moravy odvážejí výhru 4:3 v prodloužení. O tom, že Jihočechům zůstane alespoň bod útěchy, rozhodl v 52. minutě vyrovnávacím gólem Petr Gřegořek.
Byl to souboj, o to, kdo dřív ukončí svou sérii. Jihočeši bojovali o prodloužení domácí neporazitelnosti, hokejisté Zlína chtěli ukončit sérii pěti porážek v řadě. Nakonec se radovali hosté. 19 vteřin před koncem prodloužení rozhodl o vítězství Valachů Pavel Kašpařík, když si zcela sám před Turkem počkal a přesně zacílil.

Přitom do zápasu vstoupili lépe domácí. Nastoupili sice oslabeni o tři klíčové obránce, přesto se hned v první přesilovce ve třetí minutě prosadil Jiří Šimánek, který propálil z kruhu Murína. – 1:0. Hrát v početní výhodě znamenalo v prvních deseti minutách skórovat. Povedlo se to totiž i hostům. Josef Jindra, který naskočil do extraligy na střídavý start z Mladé Boleslavi, zlomil při vyhození z obranného pásma hůl a hosté tak získali puk a z levého křídla se tvrdou ranou prosadil Lubomír Vosátko. – 1:1 Když přijede na jih Čech Zlín, nikdy to není nijak pohledný hokej. Valaši jsou pověstní svojí defenzivou a svou pověst potvrdili i tentokrát. Přes urputný obranářský styl hostů se domácí přeci jen prosadili. A to dokonce ve vlastním oslabení. Hřebejk vybojoval puk, přihrál Tomáši Vakovi, který uháněl na Murína. Z levé strany chtěl zkusit tvrdě vystřelit. Nakonec si to rozmyslel a zdálo se že přihraje. Byla z toho polonahrávka, polostřela, ale hlavně z toho byla druhá branka domácího mužstva. Puk skončil k překvapení všech za Murínem. – 2:1 Stejným poměrem skončila první i druhá část. Ale obraz hry se v prostřední třetině trošku změnil.

Zatímco v úvodním dějství si hosté příliš příležitostí nevypracovali, ve druhé to byli oni, kdo důrazně testoval brankáře Turka. Ten však odolával. Neprosadil se proti němu Martin Čech ve 27. minutě. Neprostřelil ho ani Ivan Rachůnek ve 29. minutě. Oba dva proti němu stáli tváří v tvář. Když už byl Turek překonán, tak ho v brance zastoupili obránci. Petr Gřegořek takhle vykopával střelu Mokrejše do odkryté branky a odnesl to jeho kotník. Dobelhal se na střídačku, ale utkání dohrál a patřil k nejlepším na ledě. Prostřední část druhé třetiny byla nudná. Hrálo se především ve středu ledové plochy nebo v rozích kluziště. Domácí se probrali ke konci druhé dvacetiminutovky, kdy několikrát po sobě pálili na Murína. Zkoušeli to Sailer, Kutlák i Gřegořek, ale zlínský gólman odolával. Bezbranková druhá třetina vyjádřila přesně to, co se na ledě dělo. Domácí však stále drželi nadějný náskok a nic nenasvědčovalo tomu, že by měl přijít obrat.

Jenže hokej je hokej a během chvilky se může celý zápas změnit. Jestliže před druhou přestávkou se nic moc nedělo, tak závěrečná třetina nabídla opravdové drama. Hosté srovnali hned v páté minutě nenápadnou střelou Petra Mokrejše od mantinelu. – 2:2 Za chvíli byl vyloučen Macháček a v přesilové hře se k špatně vyhozenému puku dostal Pavel Zubíček a s notnou dávkou štěstí otočil vedení na stranu hostů. V tu chvíli to s domácím týmem nevypadalo dobře. Jen málo kdo by si vsadil na vyrovnání. Jihočechům viditelně docházely síly. Průběhem zápasu byli zaskočeni. Přesto zabojovali a vynutili si prodloužení. Viktor Hübl nahrál z rohu branky Petru Gřegořkovi a jeho rána z první rozjásala ochozy – 3:3. Murín se za pukem nestihl ani otočit. Poté českobudějovičtí hráči ožili, ale v závěru zápasu byli při vyloučení Vaka rádi, že dotáhli utkání do prodloužení.

V něm začali ve třech. Po trochu delší pauze způsobené selháním časomíry, nabrali trochu sil a ubránili se. Poté mohli vyhrát, když se Josef Jindra napřáhl na modré a Murín propustil kotouč za svá záda. Ten se však zastavil kousek před brankovou čárou. Udeřilo tak na druhé straně. Nejdříve ujel obraně HC MOUNTFIELD Rachůnek, ale Turek ho dokázal vychytat. Poté už ale přišla příležitost Kašpaříka…
Porážka sice může mrzet, ale jednou přijít musela. Alespoň bod může Jihočechy hřát. Snad se stihnou uzdravit někteří hráči a Jihočeši si odvezou body z Kladna.

David NOSEK
Milan Kupka, trenér HC MOUNTFIELD: Zápas ovlinilo to, že jsme nebyli kompletní. Přesto hráči bojovali a myslím si, že v dané situaci, v níž se nacházíme, je i bod, který jsme uhráli, dobrý. V prodloužení už je to o jednom gólu a nakonec ho dal soupeř.

Jaroslav Stuchlík, asistent trenéra HC Hamé: Dnešní body z Budějovic byli vydřené. Kluci k zápasu přistoupili dobře. Potřebovali jsme se odrazit. I v minulém zápase jsme si dokázali vypracovat hodně šancí, ale nedali jsme je. Konečně i v dnešním zápase jsme jich hodně zahodili a góly, které jsme dali, byly spíše šťastné. Myslím si, že za to, jak jsme dnes dřeli, jsme si dva body zasloužili.