23.09.2005, Milan Dvořák, Tomáš Zetek

CEB - ZLN 1:1 p.p. - Domácí neporazitelnost pokračuje

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hráči obou celků utkání v Budvar Aréně vskutku opepřili, hlavní rozhodčí Hradil totiž rozdal 21 dvouminutových trestů! Po první části hry, jež byla v režii domácích, se Zlín zatáhl do své tradiční defenzivní ulity. I přesto, že měli Jihočeši mírnou herní převahu, skončil zápas spravedlivou dělbou bodů. Vyrovnávací gól padl už v osmé minutě, jeho autorem byla nová akvizice Jihočechů, útočník Michal Hudec.
Svižnější začátek utkání Budvar aréna dlouho nepamatuje. Úvodní vhazování mělo roli zapálení rozbušky, po němž následoval ohňostroj šancí a rychlých akcí. Nutno podotknout, že hra nebyla jen enormně svižná, ale i dosti tvrdá. Vždyť poměr vyloučení v úvodním dějství 4:5. Už při prvním střídání druhé domácí formace byla k vidění velká šance Jiřího Šimánka, jenž se zničehonic ocitl zcela sám před Murínem. Vytáhlý forvard českobudějovického celku však po dlouhém zamíchání kotoučem bekhendovou kličku přetáhl. Prakticky z protiútoku ujížděli Zlínští dva na dva a lehoulinké nahození Jaroslava Kristka se svezlo po brusli Josefa Jindry za notně překvapeného Cháberu – 0:1. Pro domácí ochozy to byla stejně jako pro jejich miláčky studená sprcha. Tento okamžik však nezměnil nic na útočném apetitu Jandačova týmu. Na Igora Murína se jako lavina valil jeden útok za druhým. Hráči Hamé se na delší čas ze svého pásma dostali pouze v početních výhodách. Hosté působili v první části hodně laxním dojmem a chvílemi nevěděli, kam dřív skočit. Jejich obranné pásmo hořelo zejména v přesilovkách Jihočechů. Šance měli Hübl, Hudec, Kutlák, Mucha, Jindra a opět Hudec. Většina z nich doslova volala po gólu. Tyto hlasy ale zůstaly nevyslyšeny. Na pomoc tedy musela přijít opět početní výhoda. V 8. minutě měli domácí příležitost hrát v situaci čtyř proti třem. Podle mnohých odborníků nejideálnější možnou přesilovku už dokázali Jihočeši využít. Gřegořek s Harantem na modré čáře roztáhli čtvercové rozestavení, díky tomu se stihl od svého protihráče odpoutat Michal Hudec a jeho přihrávku na osamoceného Šimánka si srazil do sítě jeden ze zlínských beků – 1:1. Jediné krušnější chvíle domácího týmu v úvodním dějství přišly v minutě 13. Nejprve sudí přísně poslal za katr Jindru a poté, co Bělohlav zavadil o Murína při dojíždění kotouče, hráli Valaši minutu a čtvrt pět na tři. Tři českobudějovičtí mušketýři včele se Zdeňkem Kutlákem, jenž bezchybně a hlavně nekompromisně čistil prostor před Cháberou, ubránili svou tvrz. V závěru třetiny měl ještě v oslabení šanci Šimánek, jenž sám před Murínem nedosáhl na Brabencovu příhru od hrazení. Při témže vyloučení ohrozil domácí svatyni Melenovský, na jehož dorážku si Jan Chábera počíhal u levé tyče.

Druhá část ostře kontrastovala s předchozí. Obě mužstva se vyvarovala zbytečných faulů, tempo hry hodně polevilo a ubylo logicky i šancí. Velkou příležitost si vypracovali Jihočeši v podobě Radka Bělohlava, který ale na Murína nevyzrál. Na druhé straně ujížděl sám na českobudějovického brankáře Miroslav Okál, ale ani on skórem nepohnul. Ve 24. minutě pykal za hákování hostující Vosátko. Do obrovské šance se opět dostal smolař utkání Jiří Šimánek. Ani tentokrát nedokázal sám před zlínskou klecí skórovat. Velký tlak domácích se rozplynul s návratem potrestaného hráče Valachů. Když se zápas přehoupl do své druhé poloviny, vypracoval si po nenápadné akci dvě velké šance matador Miroslav Okál. Chábera byl připraven. To, že tvrdost přeci jen bude mottem zápasu, dokázal zlínský bek Zubíček, který nekompromisně knokautoval u mantinelu Brabence a dostal hodně lichotivý dvouminutový trest. Ve vlastním oslabení zahrozili znovu hráči Hamé. Vosátkův únik po křídle zakončený bekhendovou střelou nevyvedl mladíka v domácí kleci z klidu. Když ve 36. minutě zachytil vyhozený kotouč Bělohlav, a ocitl se tím zcela osamocen před Murínem, hostům asi hodně zatrnulo. Než se však neposedný kotouč na ledě uklidnil, zmařila příležitost českobudějovického kapitána defenzíva “ševců“. Prostřední dějství ukončilo domácí duo Hübl – Sailer. Druhý jmenovaný si opět vylámal zuby na slovenském gólmanovi. Po čtyřiceti minutách byl stav 1:1

Třetí třetina pokračovala v nastoleném trendu. Hokejovosti na kluzišti ještě více ubylo a šancí bylo též po málu. Slušně zaplněná Budvar aréna je mohla vidět pouze při nestandardním počtu hráčů na ledové ploše. Hru obou celků hodně svázala taktika. Co ale rozhodně nestagnovalo, to byl počet vyloučených. Ve 46. minutě jeli tři domácí hráči na jediného obránce Valachů. Krátoška zvolil střelu nad Murínovo ramena a hostující brankář měl hodně práce, aby touš vytlačil z dosahu tří tyčí. Dvě minuty nato Jan Chábera daroval svěřencům trenéra Bokroše přesilovku, když poslal při rozehrání kotouč mezi diváky. Svou chybu ale dokázal napravit vrchovatou měrou při šanci Richarda Krále. Hbitý mladík se na brankové čáře roztáhl a jak široký, tak dlouhý zlikvidoval dorážku extřineckého kapitána. Další zajímavé chvíle přišly v 56. minutě. Ve hře čtyř proti čtyřem si počínali Jihočeši, jakoby hráli dvojnásobnou přesilovku. Dokonalý zámek ale vyústil pouze v dělovku Vydareného, která si cestu do Murínovy sítě nenašla. Když už vše nasvědčovalo tomu, že Budvar aréna uvidí druhé letošní prodloužení, odhalili sudí chybu ve zlínském střídání a českobudějovický tým měl v čase 59:11 možnost přesilové hry. Obranná ulita hostů se ukázala být odolnou a utkání namířilo své kroky k nastavené pětiminutovce.

V té domácí ještě dohrávali s výhodou jednoho muže v poli, ale střela Gřegořka byla jedinou vlašťovkou, jež snad měla symbolizovat druhý bolusový bod pro Jihočechy. V 64. minutě si naopak hru čtyři na tři vyzkoušeli Zlínští. Ti však nedokázali najít klíč k bráně s názvem obranná modrá čára domácích. O výhře svého celku mohl v úplném závěru rozhodnout Michal Hudec, ale jeho samostatný nájezd utnula závěrečná siréna v době, kdy vjížděl do útočného pásma.

Igor Murín
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Soupeř dal v úvodu trochu šťastný gól, ale nám se podařilo brzy vyrovnat. Byli jsme pohyblivější, druhá třetina vyzněla jednoznačně pro nás. Zlín ale má nebezpečné brejky, v závěru to byly taktické šachy. Nechci říkat, jestli remíza je pro nás dobrá nebo ne, za dvě třetiny, v nichž jsme byli lepší, jsme mohli dát víc gólů. Zlínu však výborně chytá Murín, hra je na něm postavená."

Jaroslav Stuchlík, asistent trenéra HC Hamé Zlín: "Do utkání jsme vstoupili velice špatně, přes rychlý gól jsme byli ospalí, chyběl nám pohyb a nápad, z toho pramenily zbytečné a hloupé fauly. První třetina byla z naší strany velice špatná. Postupně jsme vyrovnávali hru, remíza byla nakonec spravedlivá. Neproměnili jsme některé nájezdy, naštěstí soupeř také ne. Škoda, že jsme v závěru prodloužení nevyužili přesilovku."