28.02.2003, Radek Vokál, Aleš Rod

CEB-VIT 7:5: Ofenzivní šou na oslavu postupu

Bezstarostný útočný hokej byl v pátek veček k vidění v Budvar Aréně. V prvních dvou třetinách viděli diváci plných devět branek, žádný z týmů ale přitom nevedl o víc, než jednu branku. Po dvou třetinách vedli domácí 5:4 a ve 44. minutě šli Bartošovou ranou poprvé do dvougólového vedení. Hosté ještě snížili, ale vyrovnat už nestačili a tak mohl Míka v závěru pojistit do prádzné klece. Nejproduktivnějším hráčem večera byl Filip Turek s pěti body za 2+3.Díky výhře se domácí posunuli až na páté místo tabulky, které budou objahovat v neděli v Litvínově.
Do utkání řízeného opět dvojicí hlavních sudích, tentokráte Svobodoua Vokurkou, vstoupili aktivněji vítkovičtí hokejisté. Hned v první minutě v obranném pásmu přeskočil puk hokejku Bartošovi a do šance se dostal Ivan Padělek. Hudáček si s ním poradil, stejně jako vzápětí s dělovkou obránce Dreslera. Ten samý bek hostí o dvě minuty později fauloval u mantinelu „pádícího“ Petera Bartoše a rozhodčí jeho zákrok oprávněně potrestali. Jihočeši přesilovku sehráli dokonale. Rob našel na modré čáře Suchánka, ten vypálil a střelu tečoval Filip Turek – 1:0. Za chvíli se měl znovu co ohánět Trvaj, Suchánek na něho nevyzrál. Jednobrankové skóre netrvalo dlouho. Když aktivní Dresler nahodil od modré před branku na volného Grona, rázem bylo vyrovnáno - 1:1. Taktovku znovu převzali domácí borci. Nejprve tvrdě pálil Slavík, na Trvaje nevyzráli Míka s Bartošem a v osmé minutě Jasečkovu Procházkou tečovanou střelu zastavila tyč. I na druhé straně několikrát zaúřadoval Hudáček. Když začali fanoušci domácích podezírat Trvaje, že je jeho klec zakletá, předvedli Českobudějovičtí parádní akci – Slavík rozehrál Robovi, „Kondor“ okamžitě našel mezi kruhy postaveného Šimánka, jenž z první přiťukl rozjetému Štraubovi. Jeho „řachu“ zaregistroval Trvaj až v síti – 2:1. Rozjeté domácí záhy zchladil Ivan Padělek. Jeho slabá střela zaskočila Hudáčka – 2:2. V 14. minutě Vladímír Škoda – musel nahradit odstoupivšího Milana Michálka – nahrál před vítkovickou branku Onřejovi, jeho zakončení Trvaj zneškodnil. Když časomíra ukrajovala čtrvrthodinku hry, rozehrál nepřesně domácí junior Svačina, hosté se dostali před Hudáčkovu branku a obránci Babka se Svačinou si bohužel nepočínali natolik důrazně, aby zabránili Selingrovi skórovat a otočit vedení na stranu Vítkovic - 2:3. To, že první třetina nebyla na vstřelené branky zkoupá, dokázal dvě minuty před jejím koncem Petr Míka. Do prázdné branky dorazil Babkův pokus od modré – 3:3. Pár vteřin před koncem třetiny mohli ještě skórovat hosté, jenže Kaděra s Burgrem nedotáhli svou akci do konce.

Druhá třetina měla o poznání vlažnější začátek než ta první. Poprvé zasahoval brankář až ve dvacáté třetí minutě, to si Trvaj „vychutnal“ nahozený puk od modré čáry. Na druhé straně si Hudáček oddychl po Kaděrově prudké přihrávce z rohu. Moravec se před brankou přetahoval s Babkou, touš se od brusle jednoho z nich odrazil těsně vedle. V šestadvacáté minutě vítkovický útok Gron, Krayzel, Irgl roztočil kolotoč s domácími zadáky, ale řádění této „letky“ nepřineslo ani jednu přímou střelu. Na druhé straně střílel Ondřej, o chvilku později se po dobrém průniku toho samého hráče a následném závaru dvakrát vyznamenal Trvaj. Počtvrté si spolu s domácími borci mohl stadión zařvat „góól“ až ve třicáté minutě. Do černého mířil skvěle hrající Rob, asistenci si připsali Suchánek s Šimánkem – 4:3. Ani nyní nám hosté nedopřáli dlouhé vedení. Po necelé minutě na sebe vzal zodpovědnost hostující Selingr a svým druhým zářezem na pažbě zapříčinil, že se na časomíře znovu rozsvítil nerozhodný stav – 4:4. Jenže aktéři pátečního utkání se rozhodli, že ze zápasu udělají regulérní přestřelku. Ve 13. minutě prostřední části hry nejprve Bartošovu střelu nad hostující svatyni tečoval Petr Turek. Když zjistil, že minul, dojel si pro puk do rohu, zkušeně ho vyvezl před Trvaje a skóroval – 5:4. Zanedlouho Trvaj zklikvidoval pokus Míky, podobně neúspěšný byl vítkovický Krenželok před protilehlou brankou. Před druhou sirénou to ještě v nájezdu na jednoho obránce technicky zkoušel Štraub, v samotné poslední minutce stanul tváří v tvář Trvajovi Turek, tentokráte úspěšný nebyl.

Poslední část utkání zahájili v lepším světle domácí borci, Trvaj si ve svém brankovišti rozhodně moc neodpočinul. Ve čyřicáté čtvrté minutě si Jihočeši mohli zajásat nad šestou trefou. Spolupráci s Turkem a Míkou přetavil v gól Bartoš tvrdou ranou z voleje - 6:4. O chvilku později mohl náskok zvýšut Turek. Po buly ve středovém kruhu jel sám na Trvaje, jenže strážce hostující svatyně se přelstít nenechal. Na hostech byla vidět snaha o vyrovnání, třeba když svou akci rozjeli Gron s Krayzelem. Na Hudáčka si nepřišli. Domácí "šaman" Hudáček si později poradil i s dělovkou Philippa. Přesto se hosté z Vítkovic v zápase ještě jednou radovali. Dvě minuty před koncem na rozdíl jediného gólu snižoval Irgl - 6:5. Vítkovičtí samozřejmě chtěli hrát power play, na odvolání Trvaje však nedošlo. Ohradili se rpoti tomu českobudějoviští forvardi Turek s Míkou, po rychlém výpadu v poslední minutě vybídl Turek druhého jmenovaného, aby dopsal a podtrhl zápasovou listinu střelců - 7:5.
Nejlepší hráči: Turek, Míka - Selingr.

V ne příliš kvalitním utkání plném mnoha branek, které jsou kořením hokeje, se ukázalo, že Jihočeši potřebují do začátku play-off hlavně vyléčit nemocné zadáky, jelikož bez obrany se hrát nedá. Naproti tomu pozor by si měla dávat i obrana celku, na kterého v prvním kole českobudějovický "Motor" narazí - svědectvím by mohla být výpověď vítkovického brankáře Trvaje. Dnešním vítězstvím se domácí znovu víc přiblížili konečnému pátému místu tabulky, což by znamenalo narazit na ofenzivně laděný Třinec. Ještě se však musíme chvilku nechat překvapit, jak přesně bude konečná "osmička" vypadat...

Jaroslav Pouzar (HC ČB): "Kvalita zápasu nebyla moc vysoká. Jsme rádi za vítězství, neměli jsme totiž pomalu s kým hrát. Během utkání odstoupili ještě Michálek se Šimánkem, kteří bojují s angínou. Debutující mladí obránci byli u obdržených gólů, museli jsme stáhnout hru na dvě dvojice zadáků, pro které to byla obrovská zátěž."

Aleš Tomášek (HC Vítkovice): "Z naší strany to byl festival chyb, takhle by se hokej hrát neměl. Hráči přistoupili k zápasu dost nezodpovědně s tím, že se to nějak uhraje. Jednotlivce bych ale individuálně hodnotit nechtěl. Budějovice byly lepší."