27.01.2008, Roman Šperňák, Tomáš Zetek

CEB - VIT 6:0 - Exhibice! Vítkovice si z jihu Čech odvezly debakl

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD to s prvním místem po základní části extraligy myslí vážně. Jeho hráči navázali na dobrý výkon v Liberci a doslova zesměšnili hokejisty Vítkovic. Do poloviny zápasu vyrovnaný duel dokázali proměnit v jednoznačnou exhibici. Nejlepší střelcem nedělního souboje byl s dvěma zásahy Tomáš Kůrka.

Domácí bez útočníka Brabence a s navrátilcem Gulašem začali aktivně. Na elitní formaci Vítkovic vedenou Burgerem nasadil kouč Jandač trojici mladíků, kteří po většinu času své protivníky přehrávali. Prakticky jedinou velkou příležitostí hostů bylo na úvod nahození na prázdnou branku, kdy Turek ztratil u hrazení hůl a zdržel se při dojezdu do brankoviště.

Začátek duelu kouskovala řada vyloučení. V 11. minutě se povedlo Jihočechům jednu využít. Po ráně Kotrly se vrátil puk na modrou k Tomanovi, jehož přesný pas napálil z úhlu za Pruska Viktor Hübl - 1:0.

HC MOUNTFIELD byl lepší a nepouštěl příliš soupeře k puku. Dvě a půl minuty před první sirénou udeřili domácí podruhé. Šimánek našel zpoza branky Tomáše Kůrku, který šťastně prostřelil Pruska podruhé - 2:0.

Do konce prvního dějství ještě ohrozil vítkovického strážce svatyně Vak, ale nezakončil samostatný únik. Na druhé straně se zapotil i Turek při největší šanci hostů. Krenželokovou vyraženou střelu si našel Lukáš Klimek, ale před prázdnou brankou vše zachránil hbitě se přemístivší českobudějovický gólman.

Druhá část už nebyla tak jednoznačnou záležitostí. I přesto dokázali domácí udržet čisté konto a navíc přidat i jednu branku. Ve 24. minutě zakončil tlak skvěle hrající první formace Jihočechů Milan Gulaš - 3:0.

Ještě před tím se ale mohli vrátit do hry svěřenci kouče Ernesta Bokroše. Jiří Burger však bekhendovou kličkou na Turka nevyzrál. Po Gulašově trefě byli domácí ve velkém tlaku, ale ten se postupně rozpouštěl jak pára nad hrncem. Hosty nabudila 32. minuta a šance Köhlera s Hruškou, při níž měli domácí i trochu štěstí.

Hra sice nepostrádala zvyšující se tvrdost na obou stranách, ale zato se často kouskovala a bylo v ní chvílemi hodně nepřesností. Nejaktivnějšími "kohouty" byli Tomáš Frolo a Vitkro Ujčík, kteří se do sebe pustili mimo centrum dění a museli je trhat od sebe až sudí. Oba sokové na sebe ještě pokřikovali a hodně to mezi nimi jiskřilo, ale k větší šarvátce nedošlo.

„Připadalo mi, že se při předešlém zákroku poroučel až příliš ochotně k zemi, tak jsem mu to šel říct a jemu se to pochopitelně nelíbilo,“ usmíval se po utkání Frolo.

Na obrovskou šanci Květoně z konce druhé části navázali ve 44. minutě v přesilovce jeho spoluhráči. Zopakovali si situace, jež předcházela první brance utkání. Gřegořek v přesilovce posunul na pravé křídlo Tomáši Kůrkovi a ten propálil vítkovického gólmana - 4:0

Ten byl minutu nato vystřídán Jakubem Štěpánkem. Jeho přivítali českobudějovičtí hráči gólovým přídělem. Nejprve z kruhu vypálil do šibenice Ondřej Veselý - 5:0 - a pak uzavřel skóre po samostatném úniku Lukáš Květoň - 6:0.

I přesto, že bylo o osudu utkání rozhodnuto, oba celky hrály velmi aktivně a tvrdých střetů na ledě neubývalo. Hübl ještě orazítkoval tyč a na druhé straně se činil Turek při čtyřicetisekundové přesilovce Vítkovic pět na tři. Gól už ale nepadl a Jihočeši vyhráli zaslouženě a vysokým rozdílem.

Branislav Jánoš
Josef Jandač (HC MOUNTFIELD): Od začátku jsme byli lepší, celý zápas jsme hráli s chutí a zaslouženě bodovali. S rostoucím náskokem jsme se pohybovali lehce a uvolněně, za jasného stavu si hráči mohli víc dovolit.

Petr Bolek (Vítkovice): O výsledku rozhodla už první třetina, kdy domácí získali dvougólový náskok. Když přidali třetí gól, už bylo těžké proti rozjetému soupeři něco vymyslet. Propadli jsme zejména v obranné činnosti.