27.12.2006, Filip Junek, Radek Papáček

CEB - VIT 4:2 Třetí třetina rozhodla

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD uspěli v prvním utkání po vánočních svátcích. Oplatili Víktovicím porážku z devátého kola. Rozdílovou trefu zaznamenal ve 48. minutě po individuální akci Viktor Hübl. Dvěma trefami se v utkání blýskl českobudějovický obránce René Vydarený, který přispěl k domácímu vítězství velkým dílem.
Od počátku utkání bylo vidno, že pojídání vánočního cukroví nezanechalo na hráčích žádné stopy a obě mužstava nastoupila ke 35. pokračování extraligy ve svižném tempu. Hned po uplynutí první minuty uvolnil Vak šikovně Šimánka, jehož rána prosvištěla jen těsně vedle branky, kterou od začátku duelu hájil Marek Pinc. Následně se okolo vítkovického Procházky až do zakončení hbitě prosmýkl Kotrla, jenž sice svou akci nedotáhl do konce, leč byl ale faulován a domácí si tak vyzkoušeli přesilovou hru. Dalším vzrušujícím okamžikem byla ale až v 5. min. rána hostujícího Ovčačíka od modré, která se Chábberovi v rukavicích zatřepetala jak živý kapr a po jejím dopadu na led se o dorážku marně pokoušel Köhler. V dalším průběhu se aktivita přesunula na hole Českobudějovických a ti měli své světlé okamžiky především v početní výhodě. Při vyloučení Tomáška poslal Vydarený pocukrovanou přihrávku Vakovi, jenž však narazil na připraveného Pince a v další šanci Hübl vysoko přestřelil. A když ani Vydarený nepropálil Pince po namazání od Šimánka, tak udeřilo na druhé straně. V době, kdy za katrem seděl domácí Vak, si Chábera pod pomyslným stromečkem rozbalil opožděný dáreček, z něhož ale rozhodně radost mít nemohl. Pro brankáře MOUNTFIELDU jej zabalil Jiří Burger, když ho osamoceného před brankovištěm od zadního hrazení viděl Zbyněk Irgl a elitnímu centrovi Ostravanů nedělalo žádný problém zakončit přesně k levé tyči - 0:1. Kapitán hostů pak ještě stačil do první sirény nastřelit tyč Cháberovi klece.

Na začátku druhé části sice Jihočeši dohrávali svou přesilovku trvající šestnáct sekund, ale s větší vervou do ní vstoupili očividně Vítkovičtí. Jejich úsilí ještě podpořil přestupek Viktora Hübla, který usedl k trestoměřičům za hákování. Na šance to ale přesto po čtyřech minutách bylo jedna ku jedné. Chábera prokázal svou pozornost, když na něj puk odražený od mantinelu napálil Köhler a Pince dostal do provozní teploty průnik Hřebejka. Ve 24. min. razantně napřáhl od modré Stanislav Jasečko, jeho projektyl vyrazil brankář domácích pouze před sebe a Tomášek, ač si na něm doslova ustlal Toman, dokázal muže s brankářskou maskou na hlavě vystrašit v poloze ležmo na ledě, což bylo ale v ten moment vše. I nadále musel Jan Chábera řešit velice ošemetné situace před vlastní brankou, když na něj v krátkém sledu vyslaly utěšené střely Gulaši, Tomášek a Irgl. V těchto momentech duelu měli svěřenci Miroslava Fryčera nad MOUNFIELDEM místy až drtivou převahu. Mnoho nescházelo k tomu, aby ve 33. min. zasunul kotouč do prázdné klece bílomodrý Kropáč, to by mu však ale nesměl neposedně přeskočit hůl. Nápor hostů otupil až rtuťovitý Štěpán Hřebejk, po jehož dravém průniku byl brankář Pinc již podruhé v utkání potrestán podražením. Radostnou nadílku přinesla nejen trenéru Josefu Jandačovi, ale i mohutné většině vyprodané Budvar Arény, minuta s pořadovým číslem 36. To ve výhodné pozici přenechal Šimánek puk Renému Vydarenému a ten si již věděl rady, jak s nabídnutou kořistí naložit. V tváří tvář Pincovi udělal kličku do bekhendu a trefou k jeho levé tyči jej překonal - 1:1. Před druhým odchodem hráčů do kabin se ještě stačil dvakrát připomenout kapitán Jihočechů Petr Sailer, jeho pokusy byly ale pokaždé neúspěšné.

Role mužstev v povánočním představení se v úvodu poslední třetiny oproti tomu z té prostřední prohodily a na ledě byli o poznání pohyblivější Jihočeši. Jejich snaha jim přinesla ovoce ve 44. min., kdy se jim podařilo dokonale přečíslit obranku hostů i s úspěšným zakončením. Borci podepsaní pod prvním gólem domácích totiž svou spolupráci oprášili. Rozjetý Šimánek lišácky předložil z druhé vlny najíždějícímu Renému Vydarenému, který střelou kolem Pincova ramene dostal své mužstvo do vedení - 2:1. Posléze pak během vlastního oslabení předváděla výtečnou práci dvojice Vak - Šimánek, která si navzájem vytvořila palebné pozice. Uhodilo ale až o pár chvil později, když z nenápdné akce zvyšoval Viktor Hübl. Domácí ostrostřelec poslal puk rychlým švihem z levého kruhu pro vhazování k levé tyči a zároveň tak rozšířil svůj gólový účet v sezoně již na rovných dvacet branek - 3:1. Čtvrtý zásah mohl přidat Šimánek, při přihrávce Hudce se ale na hranici brankoviště nestačil včas zorientovat, a tak se on i jeho spoluhráči museli sklonit nad táhlou střelou Erika Weissmanna, kterou vítkovický útočník snížil na rozdíl jediné branky - 3:2. V předposlední minutě utkání se zaskvěli oba gólmani při samostatných útocích. Proti Šimánkovi se Pinc roztáhl po celé šíři své svatyně a cestu puku směřujícímu do sítě zatarasil jeho beton. A autor posledního gólu nevyzrál na Cháberu, jenž jeho pokus zlikvidoval včasným rozklekem. Následně přišel příhodný moment k vybrání oddechovému času vítkovickou lavičkou. Po rozehrání dokonce Marek Pinc opustil své kolbiště a jak to často bývá, tak dravostí oplývající Michal Hudec obstaral do prázdné branky pro své mužstvo snadný a zároveň uklidňující zásah - 4:2. Čímž také výsledku rovněž vtiskl definitivní podobu.

HC MOUNTFIELD tak svému soupeři oplatil porážku v poměru 1:2 z prvního letošního zápasu v Budvar Aréně a naopak výsledková krize Moravanů trvá i nadále. Vítkovice i přes solidní výkon totiž prohráli již pátý zápas v řadě a radost z výhry okusili naposledy 3. prosince v utkání s Kladnem.

Zbyněk Irgl
Josef Jandač (České Budějovice): "Máme velké problémy se sestavou. V úterý jsme něco nacvičovali, ale dnes bylo všechno zase jinak. V první třetině jsme byli lepší, ale soupeř vedl. Ve druhé třetině se karta obrátila, lepší byli hosté, ale my jsme dokázali proměnit brejkové situace. Stále se trápíme při přechodu do útoku, kde jsou zbytečné přihrávky do stran a také v přesilovkách, kdy nám beci nestřílejí. Za tři body jsme rádi, neboť Vítkovice předvedly výborný výkon."

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Prohráli jsme pátý zápas v řadě, je to jako přes kopírák. Šance máme, dostaneme se do vedení, ale soupeř kolikrát potřebuje málo, aby výsledek otočil. Každý zápas hrajeme nadoraz, ale bohužel to nestačí. K vyloučení brankáře Pince řeknu jen tolik, že po sérii proher prostě pracují nervy. Jsou v tom emoce."