14.09.2003, Pavel Kouba, Tomáš Kučera

CEB-VIT 1:4: Hosté vezou všechny body

Budějovičtí hokejisté nedokázali přemoci ani druhého soupeře a zůstanou prozatím u dna extraligové tabulky. Jejich dnešní soupeř z Vítkovic zaslouženě vyhrál, když jeho výborná obrana v čele s Trvajem nenechala domácím přilíš prostoru k útočným rejdům. Přesto šance alespoň na bod byly, Ondřejova trefa z 39. minuty však zůstala osamocena. Hudáčka naopak propálil dvakrát Ivan Padělek, jednou Kaděra a Hubáček.
Utkání klubů z opačných stran republiky překypovalo více bojovností než hokejovým uměním a lehkostí. Začátek sezóny ukazuje, že hokejistům stále ještě chybí větší herní praxe. To dokladoval i začátek první třetiny, kdy měl skutečnou šanci až v sedmé minutě Krayzel, jenž sklepával ze vzduchu nahození obránce a Hudáček se měl co ohánět, aby zamezil puku v přechodu brankové čáry. Následně si oba týmy vyzkoušely přesilové hry - a tato standardní situace lépe vyšla hostům, když Hudáčka zachránil nejprve velmi dobrý zákrok a následně i tyč, obojí po střelách agilního Kaděry. Domácí ve své početní výhodě ohrožovali Trvaje jen z uctivé vzdálenosti, čímž zřejmě předurčili ráz následujících minut. Hra v této části byla skutečně hodně rozháraná a oba celky ve středním pásmu spíše čekaly, co s pukem provede soupeř. A první se osmělili hráči z Ostravy, jmenovitě Ivan Padělek, který se již zřejmě nemohl koukat na šachy ve středu hřiště, v 17.minutě nabral rychlost a po hezké kličce mezi kruhy trefil přesně nad beton bezmocného Hudáčka – 0:1. Ovšem jinak se do útoku na hřišti nikdo příliš nenutil, s výjimkou Burgerova útoku, který dělal domácí obraně zjevně největší problémy.

Diváci ve zpola zaplněné Budvar Aréně doufali po přestávce v obrat, ale ještě v době, kdy někteří přibíhali na svá místa s klobásou v ruce, uzemnil jejich očekávání rutinér Kaděra. Zprava nabruslil před Hudáčka, v klidu si počkal na ideální okamžik a trefil přesně mezi betony osamoceného brankáře – 0:2. V ten moment najeli aktéři utkání na jasný scénář – Vítkovice vytvořili val na vlastní modré čáře a vyráželi k nebezpečným protiútokům, kdežto Jihočeši při soustavném tlaku hledali skulinu, kterou by se dalo dostat až před Trvaje. Nejprve ve 26.minutě pálil Bartoš a hostující brankář zasahoval až na dvakrát. O minutu později se usadila v pásmu Štrbova řada, ale v obrovském závaru nedokázal žádný z domácích dotlačit puk skrze hradbu těl v brankovišti. Za chvíli dokumentoval snahu domácích střelou z těžkého úhlu Kristek a překvapeného Trvaje zachránila vnější tyč. Devětadvacátá minuta patřila Turkovi, který zády k puku nevědomky tečoval střelu od modré a Trvaj asi ještě nyní neví, jak zastavil neposedný kotouč. Následné minuty patřili hlavně Kristkově formaci. V 35.minutě ujel v oslabení domácích právě rychlonohý centr, ale puk mu těsně před Trvajem malinko poodjel, a i když ještě stačil provést blafák, nedokázal již zasunout puk za ležícího brankáře. O dvě minuty později, už v plném počtu, nastartovala k sólu znovu posila ze Sparty – Kristek – tentokrát se blafák povedl o poznání lépe, jenže bekhend z pravé strany letěl snad o centimetr nad. Když už se zdálo, že tlak budějovických hráčů přijde vniveč, zatočil se v 39.minutě v útočném pásmu Ondřej, napřáhl k ráně, do níž vložil hůl jeden z obránců, a nepovedená střela doputovala mezi betony překvapeného Trvaje až do sítě – 1:2. V konci třetiny ještě nabuzený tým domácích zkoušel vyrovnat, ale obrana hostujícího týmu již fungovala spolehlivě.

Třetí dějství slibovalo útočnou hru ze strany domácích, jenže nedostatek přesnosti v kombinaci způsobil, že Vítkovičtí často navštěvovali útočnou třetinu a vždy hrozilo Hudáčkovi akutní nebezpečí. Míka ve 42.minutě v úniku ještě neuspěl, ale o minutu později domácí špatně střídali a dvojice Irgl - Hubáček veděla jak naložit s příležitostí – 1:3. Domácí ještě ve snaze vrátit se do zápasu tlačili na pilu, ale střela Ondřeje hned po buly, ani dvojí nájezd rychlíka Bartoše nevedly k úspěchu. Platonický tlak domácích trval ještě do 52.minuty, kdy veškeré myšlenky na body rázně uťal svým druhým gólem Ivan Padělek, který ač tísněn bránícím Robem, proměnil bezchybně svůj nájezd. Bezmoc domácích v koncovce pak dokumentovala dvojice Štrba – Bělohlav, která nedokázala trefit opuštěnou svatyni ani ve vyložené šanci po chybě Trvaje.

Body na sever Moravy tedy odvážejí hráči Vítkovic, kteří pozorně bránili, dopouštěli se minima chyb a v útočné fázi velmi jednoduše a zkušeně proměňovali nabídnuté příležitosti. Domácí po dvou kolech nemají ani bod a musí doufat v úspěch na plzeňském ledě.

Vladimír Caldr (České Budějovice): K začátkům utkání mužstvo nepřistupuje s takovým zaujetím, jak by mělo a začíná hrát až za nepříznivého stavu. Kromě patnácti minut druhé třetiny, kdy jsme měli výrazně navrch, jsme si vyhrát nezasloužili. Méně jsme bruslili a zejména v úvodu nám chyběl pohyb.
Ladislav Svozil (Vítkovice): Nepřijeli jsme hrát na krásu, na malém kluzišti jsme se snažili jednoduše dostávat puky ven ze třetiny. Je na škodu českého hokeje, že se hrací plochy zužují. Hra byla vyrovnaná, Budějovice měli víc ze hry, my jsme hráli účelně. I po dvou výhrách však musíme zůstat na zemi.