04.12.2013, Pavel Kortus ml.

CEB - SUM 5:2 - Motor zabral a se Šumperkem urval potřebnou výhru

Č. Budějovice - Hokejisté českobudějovického Motoru dokázali zlomit sérii pěti porážek a na domácím ledě v rámci 29. kola porazili Šumperk 5:2. Největší měrou se o výhru postaral kapitán Aleš Kotalík, jenž vstřelil dvě branky. O ty zbylé tři se postarali Kuchejda, Vaniš a Šachl.

Již s vědomím jména nového kouče nastoupili hokejisté Motoru k utkání proti Šumperku a nástup do zápasu se jim povedl. Hned po pár vteřinách sice pálil nebezpečně při přečíslení Plášek, ale záhy už se radovali Jihočeši. Ve 36. vteřině se do přečíslení dostali i domácí, Ondřej posunul kotouč na volného Davida Kuchejdu, který z úhlu trefil poloodkrytou branku. Hra byla hodně vyrovnaná a oba celky si vytvářely zajímavé šance. Šumperk hrozil hlavně díky nebezpečné první formaci vedená zkušeným Pláškem, ale obrana Motoru si poradila. Českobudějovičtí navíc ještě do přestávky přidali druhou trefu. Při přesilovce se před brankáře tlačil Skuhravý, gólman Štůrala jeho nájezdu ještě odolal, ale na dorážku Aleše Kotalíka už byl krátký.

Hned v úvodu druhé periody Motor opět skóroval. Petr Šachl zavezl kotouč do útočné třetiny, poslal kotouč na najíždějícího Aleše Kotalíka, jenž povedenou střelou rozvlnil síť potřetí. Pak ale Šumperk převzal iniciativu a byl nebezpečný. Při přesilovce pět na tři dokázali hosté snížit, když se na brankovišti prosadil Jiří Půhoný. Záhy mohl přidat kontaktní gól Moskal, ale Hynek Kůdela proti němu předvedl fantastický zákrok lapačkou. Tlak Šumperku s touto příležitostí opadl a útočil znovu Motor. Skóre na 4:1 po dvou třetinách upravil ve 35. minutě Marek Vaniš, který objel branku a propasíroval kotouč do sítě.

Jak patřil úvod první i druhé třetiny Motoru, tak start do závěrečné periody se lépe povedl Šumperku. Ve 41. minutě totiž Aleš Holík dorazil Žálčíkovu střelu a Šumperk byl znovu ve hře. Domácím mohlo být ještě hůře, kdyby Staněk zakončil přesně svůj samostatný únik, ale šumperský forvard přestřelil. Salith byl ve třetí části aktivnějším celkem, ale na větší nápor se nezmohl. Kůdela si další parádní zákrok připsal proti střele Haase, kdy pohotově zasáhl lapačkou. Závěr duelu si Jihočeši bez větších problémů pohlídali a navíc při powerplay soupeře skóroval do odkryté klece Petr Šachl. Motor tak zvítězil 5:2 a přerušil sérii pěti proher v řadě.

Aleš Staněk

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice): První střídání zápasu mohlo ovlivnit celé utkání, se štěstím a za přispění našeho gólmana jsme to ale zvládli a sami pak vstřelili branku. Rozhodujícím momentem byl podle mého názoru druhý gól a také zákrok Kůdely v dobíhající přesilovce. Potom už se nám hrálo lépe a soupeři jsme odskočili na rozdíl třech branek. Odehráli jsme těžké utkání, je to ubojované vítězství. Náš výkon ještě nebyl ideální.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Stejně jako minulé utkání v Budějovicích se mi i dnešní zápas hodnotí špatně. V úvodu jsme inkasovali z protiútoku po naší šanci. Kdyby nám to tam spadlo, zápas se mohl vyvíjet jinak. Zlomovým okamžikem byla gólová příležitost Moskala za stavu 3:1, kdy netrefil prázdnou bránu. Po vstřelení druhého gólu jsme ještě měli naději a zkusili power-play, ale k ničemu většímu už jsme se nedostali.