13.01.2002, Milan Dvořák

CEB-SPA 3:5 Rozhodlo posledních pět minut !

Z tříbodového zisku se radovali Jihočeši na domácím ledě naposledy 2. prosince. V předchozích dvou duelech měli domácí na výhru, nepřálo jim však štěstí. Prolomit černou sérii se budějovičtí pokoušeli se Spartou, mužstvem ze špice tabulky. Až do 55. minuty se hrál vyrovnaný duel plný šancí na obou stranách. Pak vzal otěže zápasu do rukou Jaroslav Hlinka a získal Spartě tři body. Bohužel nevyhrál lepší tým, ale ten šťastnější. Další šanci prolomit černou domácí sérii mají budějovičtí 20. ledna proti Pardubicím.

Hosté začali utkání lépe, už po minutě se na Maříka řítil Havelka, stejnou mincí oplácel o chvíli později Bartoš. První velkou šanci si hosté vypracovali ve třetí minutě. Z trestné lavice vyrazil do brejku Zelenka, Mařík ale jeho střelu reflexivně vyrazil. Budějovičtí si vypracovali šance, nebezpečně střílel Mrázek. Na druhé straně zkoušel Maříkovu lapačku Hlinka. Další situace už byla gólová. Václav Novák vystřelil a puk prošel mezi nohama jak Zubíčkovi, tak i brankáři domácích. Novák se ukázkově uvolnil i o minutu později, ranou bez přípravy trefil pouze Maříkovu masku. Vyrovnání měl na holi Mrázek, Bříza však bravurně zlikvidoval. Z následného protiútoku zahrozila Sparta, Hlinka střílel z prostoru mezi kruhy. Optickou převahu hostů nakonec využil v přesilovce Michal Sivek, když pohotově tečoval Šrekovu střelu.

Domácí vstoupili do druhé třetiny jako vyměnění. Na hranici brankoviště si zastavil puk Bartoš, atakován obránci však minul. Robovu tvrdou střelu mířící do odkryté brány zlikvidoval Bříza neuvěřitelným rozklekem. Svou převahu využili domácí po pěti minutách hry. Štrba nahrál před bránu kde Břízu mazácky obelstil junior Milan Michálek. O necelou minutu později nepochopitelně chyboval Ladislav Čierný. Dostal se před branku hostí, ale místo střely volil nahrávku zpět do prázdného prostoru na modré čáře. Jako první se k puku dostal Róbert Tomík se Sivkem a po dokonalé souhře nedal prvně jmenovaný Maříkovi šanci. Situaci dvou útočníků na jednoho obránce zakončili jako z učebnice. Další kuriózní gól padl ve 30. minutě : exbudějovický Bělohlav dojížděl domácími vyhozený puk a při pokusu o rozehrávku našel jednoho hráče přímo před Břízovo bránou. Byl to však budějovický František Mrázek a pohotově poslal puk do sítě. Jihočeši nadále útočili a vypracovávali si slibné šance. Bříza vyrazil Kořínkovu střelu na hokejku Robovi, jeho střelu do prázdné brány však na poslední chvíli zblokoval jeden z pražských obránců. Domácí se nakonec dočkali vyrovnání. Petr Sailer objel branku hostů a dorážku své vlastní střely poslal pohotově Břízovi za záda.

Do poslední části hry se vstupovalo za stavu 3:3, ale ani jeden z týmů nebyl spokojen s remízou. Jihočeši bez problémů ubránili čtyřminutovou početní výhodu Pražanů. Domácí fanoušky mrazilo v zádech při střelách Nováka a Jiruše, na druhé straně se uvolnil Mrázek a nahrál Šimánkovi. Šanci na zvrat zlikvidoval skvěle chytající Bříza. Hosté pomalu přebírali iniciativu, při vyloučení Hřebejka nebezpečně pálil Nedvěd, Brošovu střelu po nahrávce zpoza brány zachytil Mařík jen se štěstím. Série sparťanských šancí skončila po Chabadově střele z levého kruhu pro vhazování. Od té doby byl zápas záležitostí obran. Na ledě se začalo jiskřit, největšími zuřivci byli Kořínek se Zubíčkem. Velkou šanci na rozhodnutí zápasu spálil kapitán domácích Suchánek, když netrefil bekendem Břízovu svatyni. Proto udeřilo na druhé straně. Pět minut před koncem základní hrací doby se uvolnil Jaroslav Hlinka a z pravého kruhu pro vhazování vystřelil. Mařík nestihl včas zareagovat, proto se mu puk odrazil od vyrážečky do brány. To Jihočechy srazilo do kolen. Další možnost zvýšit měl Kratěna, v ideálním postavení mezi kruhy mu ale sjel kotouč z hole. Agilní Novák v závěru utkání nastřelil boční síťku budějovické branky. Domácí ještě stihli odpovědět Mrázkem, ten však ve velké šanci netrefil Břízovu bránu. Při power-play mohl vyrovnat Kořínek, výborný Bříza byl ale proti. Po prohraném vhazování domácích pečetil výsledek do prázdné brány opět Jaroslav Hlinka.

Jaroslav Jágr : V poslední době se nám moc nedaří, nedokážeme přehrát soupeře kombinačně. Dřeli jsme ale dostali jsme laciný čtvrtý gól. Ale to je sport, někdy je to až kruté. Za odvedený výkon si zasloužíme bod.

Václav Sýkora: Dobře jsme vstoupili do utkání, měli jsme lepší pohyb a dobře jsme napadali rozehrávku. Se hrou jsem v první třetině spokojen. Pak ale přišla druhá třetina, kde jsme nebyli dost důslední a všechny góly padly po našich chybách. Hlavně třetímu gólu předcházela fatální chyba. Závěr byl vyrovnaný,soupeř výšil úsilí a mohl vyhrát, naštěstí jsme rozhodli šťastnou střelou.