03.08.2006, Tomáš Zetek

CEB - SPA 2:1 s.n. - Se Spartou vítězně až po penaltách

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Domácí premiéra v přípravě se mužstvu HC Mountfield vydařila. S pražskou Spartou sice tým Josefa Jandače dlouho prohrával, ale rána Marka Posmyka od modré čáry nasměrovala vyrovnaný souboj k nastavení. Jelikož se nekonalo pětiminutové prodloužení, přišly na řadu ihned samostatné nájezdy. V těch byli úspěšnější českobudějovičtí střelci, když rohodující úspěch zařídil v páté sérii ostrým švihem Zdeněk Kutlák.
Do prvního přípravného duelu, který byl letos v Budvar aréně k vidění, vstoupili lépe domácí hráči. V úvodu prvního dějství zaměstnávali Salfického podstatně víc, než sparťané Cháberu. Ten nastoupil v českobudějovické svatyni stejně jako při utkání v Liberci. Hned ve druhé minutě se musel za svá záda otáčet Dušan Salfický, když v oslabení ujeli Kotrla s Kutlákem a prvně jmenovaný rozezvučel pravou tyč pražské klece. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, Chábera měl plné ruce práce při ráně Protivného. Na druhé straně opět zvonila konstrukce branky v sedmé minutě při střele Lukáše Květoně. Následovaly další dvě šance Jihočechů, ale Sailer ani Veselý nepřekonali výborně chytajícího Salfického. Při vyloučení Gřegořka se na delší dobu dostali ke slovu hosté, ale Hlaváč s Hlinkou si na Cháberu nepřišli. Po dvaceti minutách svítily na ukazateli skóre dvě nuly.

Do druhého dějství vstoupili opět lépe domácí borci, ale zakončení v jejich podání hodně pokulhávalo. Aktivní Jiří Hanzal se tlačil před Salfického, ale v tísni netrefil jeho branku. Následně se krátce po sobě nechali vyloučit sparťanský Sivek a domácí Sailer. Při nastalé hře čtyř proti čtyřem unikl po příhře Marka Ondřej Kratěna, ale Chábera byl na místě. Jednu z největších příležitostí v utkání vůbec měl Viktor Hübl, kterého však velkolepě vychytal Salfický. Ani ne pět minut přišel trest za nevyužité šance. Blesková souhra Sparty zavedla ve 30. minutě Hlaváče do rohu kluziště odkud zpětnou příhrou našel Jaroslava Hlinku. Ten se s rutinou harcovníka postaral o úvodní trefu zápasu střelou nad Cháberovu ruku - 0:1. Pár okamžiků nato mohli hostě vést o dvě branky, ale Langhammer vyprášil betony českobudějovického gólmana. Do konce prostřední části nejprve Šimánek netrefil ve slibné šanci Salfického branku a posléze neuspěli na druhé straně Marek a po něm Kratěna. Po čtyřiceti minutách byli o gól vpředu Pražané.

Na závěrečný díl přípravného příběhu mezi Českými Budějovicemi a Spartou se postavil do domácí klece junior Jakub Kovář. A nepočínal si vůbec špatně. Nutno však podotknout, že valnou část třetiny ho hosté příliš neprověřovali. Dvě přesilové hry Jihočechů by mohly za určitých okolností znamenat nebezpečí pro branku Dušana Salfického. Nikoli však ve čtvrtek. Početní výhody domácímu celku příliš nešly. Prakticky jedinou šanci si při nich vypracovali domácí hráči až ve 49. minutě, kdy Milan Gulaš a chvilku nato i Tomáš Vak nechali vyniknout bývalého brankáře Plzně či Pardubic. Ten však přece jen nebyl z neprůstřelného materiálu. V 54. minutě totiž při signalizovaném vyloučení hostů přistrčil na modrou Hübl Marku Posmykovi, který tentokrát nezvolil svou obávanou dělovku, nýbrž chytrou střelu tahem, jež proletěla až do sítě - 1:1. V nejtěžší chvíli se objevil na druhé straně mladý brankář Jihočechů čtyři minuty před vypršením normalní hrací doby, když jej vážně prověřil Jaroslav Hlinka. Kovářovy betony ale zaklaply včas a přesně. Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný a šlo se rovnou na samostatné nájezdy.

1. hosté - Jan Hlaváč - bekhendová klička se minula účinkem.
1. domácí - Michal Hudec - klička podél betonu Salfického - 1:0.
2. hosté - Jaroslav Hlinka - zkušený reprezentant neuspěl proti talentovanému gólmanovi.
2. domácí - Viktor Hübl - nekompromisní švih po horní tyč - 2:0.
3. hosté - Ondřej Kratěna - hbitá střela mezi Kovářovy betony - 2:1.
3. domácí - Petr Gřegořek - přepříliš rozvážná klička nevyvedla Salfického z míry.
4. hosté - Jan Marek - snažil se napodobit Kratěnu, ale neuspěl.
4. domácí - Milan Gulaš - prostrkával pod betony gólman, ten byl neochvějný.
5. hosté - Petr Ton - penaltový specialista se nemýlil. Střela nad lapačku brankáře - 2:2.
5. domácí - Zdeněk Kutlák - "věšák" pod horní tyč rozhodl - 3:2.