18.09.2009, David Lukeš, Tadeáš Nový

CEB - SLA 6:1 - Vysoké vítězství na závěr týdne!

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD si řádně spravili chuť po porážkách s Kladnem a naposledy v úterý v Plzni. Finalistu dvou posledních ročníků porazili vysoko 6:1 a nadchli diváky i předvedenou hrou. Na jasné výhře se vysokou měrou podílel kapitán domácích Petr Sailer, který v utkání zaznamenal tři kanadské body a vhodně tak oslavil své dnešní čtyřiatřicáté narozeniny.

Zápas měl probíhat podle jiných not, než na které na konci vyhrávali vimperští trubači. Slavia nadchla O2 Arénu výhrou v derby, Jihočeši dvakrát zbytečně tratili body s Kladnem a v Plzni. I úvod naznačoval jemné sebevědomí Slávistů. Ti se v prvních minutách tlačili před Kováře a vynutili si i přesilovou hru. Chléb se ale lámal až po jejím skončení. Hostující obraně v 7. minutě unikl Tomáš Mertl a ač faulován, zakončil do branky, jež zároveň s příjmem puku do své náruče změnila své postavení.

Rozhodovalo video a v případě negativního výsledku měl rozhodčí připravenou záložní variantu pro domácí MOUNTFIELD - trestné střílení. Na penaltu nakonec nedošlo, neboť Mertl stihl propasírovat puk za brankovou čáru ještě před posunutím klece - 1:0.

Pokud úvodní branka pomáhá, v tomto případě to platilo dvojnásob. Pražané sice odpověděli tlakem, ale jazýček pomyslných vah se od tohoto momentu začal převážet na stranu Jihočechů. Hostům nepomohly ani dvě po sobě jdoucí přesilovky a tak před první sirénou přišel trest. Po levé straně se po celoplošné krasojízdě vřítil do útočného pásma obránce Vydarený, předložil před brankoviště pobídku, jíž gólové přízvisko pohotovou dorážkou věnoval další Slovák Tibor Melichárek - 2:0.

Druhé dějství dlouhé minuty přinášelo víc boj než hokej. Na jedné straně pochopitelná snaha Sešívaných udělat něco s nepříznivým výsledkem, na straně druhé odpor Jihočechů, kteří jakoby nevěděli, zda víc bojovat s tíhou odpovědnosti nebo se svým soupeřem. Kapku nejistoty přilila do ohně 27. minuta, v níž Endál výborně oslovil přihrávkou přes dvě pásma Romana Červenku, jenž ujel domácí obraně a zakončil jistě protaženým blafákem po ledě - 2:1.

Utkání mohlo vypadat úplně jinak. Budějovickým by ztenčení náskoku na jistotě rozhodně nepřidalo. Zlomový moment celého zápasu ale přišel hodně brzy. 62 vteřin po Červenkově zásahu přišla rána Sailera zpoza modré čáry. Na hraně ofsajdu se ve stejný moment vřítil do útočného pásma Josef Melichar, jenž stihl jako první dobruslit od zadního mantinelu odražený kotouč a umně jej přehodil přes nešťastného Stanislava Nerudu - 3:1.

Od té doby se začal koncert ve znamení jihočeských lidovek. Pasáž s několika rušnými momenty na obou stranách uťalo vyloučení Romana Červenky ve 36. minutě. Přesilovku Budějovičtí sehráli brilantně. Ždímali unavenou hostující čtveřici a zámek ozdobili parádní kombinací na jeden dotek Gřegořek - Vak - Tomáš Kůrka 4:1. Veškeré pochyby o možné dělbě bodů zažehnali Jihočeši o necelé dvě minuty později. Další výstavní ťukes, jejž začali Sailer se Šimánkem, přetavil v gólovou parádu Lukáš Květoň - 5:1.

Třetí třetina se tak mohla odehrát už jen z povinnosti. Přesto ji ještě v jejím úvodu stihli domácí hráči vyšperkovat další pohlednou kombinací. Jiří Šimánek ve 45. minutě oslovil přihrávkou z brankové čáry na mezikruží oslavence Petra Sailera, který si věnoval ke svým 34. narozeninám gólový dárek - 6:1.

Zbytek zápasu si domácí hráči i fanoušci užili. Slávisté po úvodní domácí nepříjemné prohře s Třincem ožili, ale dnešní večer jejich kouče Vladimíra Růžičku opět zachmuřil.

Daniel Branda

Jan Tlačil (České Budějovice): "Na led jsme šli s velkým respektem a pokorou, protože se nám nepovedly poslední zápasy. Na hráčích bylo vidět soustředění a výsledkem jejich aktivity bylo dvoubrankové vedení. Po inkasovaném gólu tam byla trochu křeč, ale další trefa nám uvolnila ruce a hráli jsme hokej, jaký bychom rádi praktikovali dlouhodobě."

Jiří Čelanský (Slavia): "Dolehla na nás únava z vyhecovaného derby se Spartou, které jsme odehráli na hranici sebeobětování. Proti Budějovicím jsme byli všude o krok pozadu. Porážka je pro nás trochu krutá, ale po šestém gólu bylo na ledě pouze jedno mužstvo."