31.01.2006, Tomáš Zetek

CEB - SLA 3:1 - Díky třetí třetině zůstávají body na jihu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dlouho to vypadalo, že návštěvníci Budvar Arény budou potřetí za sebou odcházet domů se svěšenými hlavami. Slavia víceméně kontrolovala hru. Ovšem jen do 50. minuty, kdy Jihočeši přepli na vyšší rychlostní stupeň a svého soupeře i s trochou štěstí pokořili. Do prázdné branky pečetil výhru svého týmu sekundu před koncem Petr Sailer.
Vzhledem k tomu, že Slávia je papírově největší favorit na zisk letošního mistrovského titulu a také vedoucí celek extraligy a Jihočeši předvedli v posledním domácím utkání se Spartou skvělý výkon, slibovala si divácká kulisa dobrou podívanou. Tu však v první dvacetiminutovce režírovala především hostující parta. Hned na úvod sice hráli českobudějovičtí hokejisté přesilovou hru, ale již její průběh předznamenal osud celého souboje lídra s osmým celkem extraligové tabulky. Prakticky první vážnější akce slávistů pak skončila za Romanem Turkem. Po menším závaru se dostal k puku Tomáš Divíšek, jehož střelu vyrazil “The Large“ jen k dojíždějícímu Jaroslavu Bednářovi, který svým jubilejním dvacátým gólem sezony poslal Pražany do vedení – 0:1. Poté se spíše vylučovalo než hrálo a utkání se velmi rozkouskovalo. Šancí bylo pomálu a vzrušení zažila vcelku solidně zaplněná Budvar aréna v 16. minutě, kdy se Šimánek uvolňoval do samostatného úniku, ale kotouč ho daleko předjel. Hronek si na něj na hranici kruhu počíhal a chtěl jej přikrýt pod svými chrániči, což se mu ale povedlo jen na chvilku. Když touš vyjel zpod brankáře Středočechů, Šimánek měl před sebou prázdnou klec. Lukáš Hronek však stihl svou kardinální minelu napravit. Do šaten se tak šlo poprvé za jednogólového vedení hostů.

Ve druhé části hry se Slavia začala čím dál tím více stahovat do obranné ulity. Z kraje prostřední části sice hosté měli jednoznačnou převahu, ale vyprodukovali z ní jen pár propagačních pokusů na Turkovu svatyni. Jihočeši se poprvé pořádně dostali ke kotouči až ve 24. minutě, kdy se hrálo po oboustranném vyloučení čtyři na čtyři. Snad jediná vážnější šance přišla tři minuty poté, když před Hronkem vznikl drobný závar. Vyrovnání měli na holi Kotrla z Hřebejkem, ale ani jeden z nich z bezprostřední blízkosti nepřekonali slávistického gólmana. To, co se nepovedlo jim, zvládl dosti záhadným způsobem druhý centr českobudějovického týmu. Když už se hosté viděli v šatně a diváci na přestávkové klobáse, vyprostil všechny z letargie Viktor Hübl, který po Sailerově přiťuknutí nahodil z rohu vcelku nezištně puk na Lukáše Hronka, jenž si jej srazil za svá záda – 1:1. Za tohoto stavu zazněla podruhé siréna.

Pražany gól do šatny očividně otřásl. V závěrečné dvacetiminutovce se výhradně soustředili na defenzivu, kterou však zvládali na jedničku. Domácí se přes výtečně zorganizovanou obranu dlouho nemohli prosadit. V 50. minutě slovenský bek v českobudějovických službách Tomáš Harant nejprve zazdil akci domácích v rohu a na druhé straně následně Kadlec připravil pozici Beránkovi, který však nezakončil. V čase 51:38 vsítil Petr Kadlec branku, když překonal Turka lehkou střelou od modré čáry. V tu dobu už ale bylo pískáno, jelikož po kontaktu s mantinelem zůstal ležet na ledové ploše Viktor Hübl. Ten nakonec odjel po svých, ale slávisté se pochopitelně hodně zlobili na sudího Šindlera. To ještě netušili, co se stane za půl minuty. Přesně za tuto dobu totiž Jihočeši dokázali dostat misky vah na svou stranu. Michal Hudec zatáhl kotouč, objel s ním prakticky celé pásmo a předložil puk Ondřeji Veselému, který nadvakrát pokořil Hronka – 2:1. Tento moment zapůsobil na do té doby skvělou slávistickou defenzívu jako hubič hmyzu na mravence. Jihočeši byli na koni a mohli ihned přidat další branky. Slávisté se sice ještě asi na minutu a půl dostali před Turka, ale to byl jejich poslední počin v zápase. Skóre totiž uzavřel do prázdné klece Pražanů svým osmým gólem v sezoně Petr Sailer - 3:1

Josef Beránek
Milan Kupka, asistent trenéra HC České Budějovice: Slavia potvrdila, že má vynikající mužstvo a právem je tam, kde je. My jsme se snažili uhrát pro nás co nejlepší výsledek, protože jsme na hraně play off a body potřebujeme a nakonec se nám podařilo zvítězit a uhrát tři cenné body.

Jan Kalous, asistent trenéra HC Slavia Praha: Myslím si, že výsledek je pro náš tým až trochu krutý, protože jsme po celou první a většinu druhé třetiny byli lepší, ale bohužel jsme neproměnili brankové příležitosti. Soupeř dal náhodnou vyrovnávací branku, kterou se dostal do hry a když nám navíc rozhodčí neuznal branku, po níž jsme inkasovali podruhé, museli jsme se začít tlačit dopředu a z toho pramenil třetí obdržený gól.