02.12.2007, Roman Šperňák

CEB - SLA 3:0 - Famózní druhá třetina rozhodla o porážce lídra

Č. B u d ě j o v i c e - Fantazie. Hokejisté HC MOUNTFIELD začali druhou polovinu základní části na jedničku. V těžkém zápase zdolali lídra extraligové tabulky Slavii Praha. Odpor soupeře zlomili ve druhé třetině, kdy zamířili do černého hned třikrát. Vítězný a vlastně vůbec první gól svého týmu v zápase zaznamenal kapitán Jihočechů Petr Sailer
Tak to má být. To je paráda. Mohl říct v neděli večer českobudějovický fanda, protože HC MOUNTFIELD opravdu válí. V pátek zvítězil v Karlových Varech a dnes porazil lídra extraligy pražskou Slávii a porazil ji po velmi dobré výkonu.

Domácí trenéři poslali po jednozápasové pauze do branky opět Romana Turka a ten si vedl stejně jako jeho náhradník Jan Chábera v Karlových Varech. Vychytal nulu, a i když měl o dost méně práce než jeho kolega ve slavistické brance junior Furch, v klíčových momentech opět podržel svůj tým.

Ono totiž docela dlouho nebylo jasné, kdo vlastně vyhraje. První třetina byla vcelku vyrovnaná, i když na šance vyhrávali domácí. Hned v úvodu se dostali trochu pod tlak, když hráli Slávisté dvě přesilovky po sobě, ale v rozmezí od 9. do 12. minuty zase rozhodčí vyloučil tři hosty a Jihočeši si dokonce zahráli ve dvojnásobné výhodě. Co se z toho všeho urodilo?

Ještě ve vlastní oslabení střílel v solidní šanci po chybě Němečka Brabenec, už v přesilovce pálil Toman a Hřebejk tečoval, poté zkoušel štěstí Sičák a ve 13. minutě do čtveřice nepřekonal Furcha kapitán Sailer. V 18. minutě se ještě dostal k nebezpečné střele Hudec a z protiútoku kontroval na druhé straně Duda. Všechno marné. Oba brankáři drželi, i když nutno dodat, že Furch v brance hostí nepůsobil zrovna nejjistějším dojmem. Domácí byli aktivnější, ale stav byl po první části bezgólový.

Druhá třetina přinesla zlepšenou hru Slavie. Už nepotřebovala přesilovky k tomu, aby svěřence Josefa Jandače dostala pod tlak. Hned ve 23. minutě mohl skórovat nejproduktivnější muž současného kádru Červenka, ale po Vondrkově přiťuknutí tváří v tváří Turkovi neuspěl. A pak následovalo dobře známé nedáš, dostaneš. Ve 26. minutě ještě zkoušel štěstí Hudec ale marně. V čase 27:17 už ale hala bouřila. Domácí promarnili celou přesilovku a teprve vteřinu po návratu soupeře na lede vložil hůl do střely Vydareného kapitán domácích Petr Sailer, kotouč zpracoval a následně Furch lovil kotouč z branky - 1:0. Lovil ho poprvé, ale rozhodně ne naposledy.

Ve 31. minutě vyjel zpoza branky Kotrla, propálil Furcha a Vak u druhé tyčky došťouchal puk za brankovou čáru. Hala bouřila, hráči domácích oslavovali. Vše trvalo jen 5 vteřin. Pak se ozval ohlušující pískot, protože rozhodčí Husička ztratil puk z dohledu a hru už před vstřelenou brankou přerušil. Hráči HC MOUNTFIELD se však nevzdali. Přežili oslabení po Květoňově faulu a pak navýšili náskok. Jak? Sám Lukáš Květoň vybojoval puk za brankou, objel ji a bekhendem prostřelil juniora Furcha, který v tuhle chvíli neměl úplně čisté svědomí – 2:0. Druhá branka hokejisty od soutoku Malše s Vltavou nakopla. Hosté dál faulovali, a tak ve 39. minutě Jihočeši skóre navýšili.

Brabenec najel do rohu, odkud naservíroval najíždějícímu Tomáši Kůrkovi nádhernou přihrávku před brankoviště a další dotek hokejky s kotoučem znamenal vedení 3:0. Furch byl tentokrát bezmocný, i když se natahoval jak mohl, bylo to málo. Ještě do konce třetiny mohli hosté trochu zkorigovat stav zápasu a vykřesat jiskřičku naděje. Proti sobě stáli ve 39. minutě Červenka a Turek a znovu vyhrál domácí gólman.

Kdo byl na stadionu, tomu bylo jasné, že třetí třetina se bude dohrávat jen z povinnosti. Přesto domácí přistoupil k utkání zodpovědně a hned od začátku chtěli ještě navýšit stav zápasu. Blízko k tomu byl Hudec, o chvíli později Vak a trojlístek českobudějovických šancí zakončoval střelou od modré Sičák. Pak přišla ještě jedna komplikace. Ve 44. minutě fauloval Mertl a dal hostům naději, sice malou ale naději. Ta však zhasla, když Rataj vyslal do jasné gólové šance před Turka Supa, ale ten trestuhodně selhal. Podobně si vedl i Hruška v poslední desetiminutovce.

Slávisté se možná snažili, ale působili spíš hodně podrážděným dojmem, že se zápas nevyvíjí podle jejich představ a psychicky to nezvládli. Už ve druhé třetině vyprovokovali drobnou šarvátku a pokračovali v tom i nadále. Vše vyvrcholilo v poslední minutě, kdy se Žižka pustil do Brabence. Shodil rukavice, ale stejně prohrál. Plná hala aplaudovala, protože k vidění byl výborný zápas se šťastným koncem pro domácí.

Igor Rataj
Josef Jandač, trenér HC MOUNTFIELD: "V první třetině to z naší strany nebylo úplně ono, nedokázali jsme se prosadit, neměli patřičný pohyb a soupeř nás moc do šancí nepouštěl. V druhé třetině se to hodně zlepšilo, vytvořili jsme si tlak a dokázali proměnit přesilovky. Jak jsme odskočili na tři góly, tak třetí třetinu jsme si potom pohlídali."

Jiří Kalous, asistent trenéra HC Slavia Praha: "Pro diváka to bylo atraktivní utkání a hodně šancí bylo na obou stranách. My jsme bohužel nevstřelili branku, což byl jeden z důvodů dnešního skóre, jenž vyznělo v náš neprospěch. Druhým důvodem bylo, že jsme se zbytečně vyfaulovali a soupeř toho v přesilových hrách využil. Získal tak dostatečný náskok, aby si pohlídal hru a dotáhl to do vítězného konce. Přesto myslím, že jsme neodehráli špatné utkání."