27.03.2015, Miroslav Mayer

CEB - SLA 2:3sn - Po vyrovnaném zápase berou Jihočeši jen bod

ČESKÉ BUDĚJOVICE — První barážový zápas na domácím ledě byl vyrovnaný. Slavia se ujala vedení pro trestném střílení na konci druhé části. ČEZ Motor dokázal ve třetí části vyrovnat, ale hosté se opět ujali vedení. Roman Vráblík vzápětí šťastně vyrovnal a po šedesáti minutách byl stav 2:2. Druhý bod získala Slavia za vítězství v samostatných nájezdech.
Natěšená Budvar aréna přivítala oba týmy na barážovém utkání, které se hrálo v Českých Budějovicích po deseti letech. Zápas byl již dopředu vyprodán. Jako první se na ledě objevil ČEZ Motor za potlesku domácích fanoušků a pak se muselo čekat na Slavii.

První náznak šance měla Slavia, ale první střelu na branku vystřelil David Kuchejda do lapačky Furcha. Po třech minutách hry měli Jihočeši možnost zahrát si přesilovou hru. Velkou šanci měl Tomáš Nouza, který dostal nabito od Roba, ale z první trefil jen brankáře. Hra byla vyrovnaná a oba týmy se snažili dát první branku. Za domácí se mohl trefit Daniel Boháč a za Slavii pak Jiří Doležal. Oba brankáři ukazovali svoje kvality a drželi čistá konta. Po polovině první třetiny si přesilovku zahrála i Slavia. Ovšem domácí ji hráli aktivně a hosty prakticky k ničemu nepustili. Hned poté se dostal Motor do tlaku, ale nakonec byl Furch bez práce. Konec třetiny byl ve znamení nepřesností a minel, ale celkově byla první třetina pohledná.

Druhá část začala hodně opatrně a obě mužstva spíše bránila a měla problém se založením protiútoku. Jihočeši se přeci jen dokázali usadit před Furchem, ale ten žádnou složitou situaci řešit nemusel. Na druhé straně měl šanci Antonín Růžička a Bláha skvěle zasáhl. Pak měla Slavia chvíli převahu a domácí se měli co ohánět. Další šanci měl Tomáš Nouza, ale byl při střele faulován a domácí měli další přesilovku. Jihočeši ji sehráli dobře, ale největší šanci Michala Švihálka zlikvidoval Furch. Zanedlouho šel pykat Punčochář a přesilovku hrála Slavia. Sehrála ji sice lépe než v první části, ale Bláha musel zasahovat jen jednou. I nadále pak pokračoval opatrný hokej, kde se čekalo na chybu soupeře a na první branku. V posledních vteřinách druhé třetiny hrála Slavia přesilovku a měla obrovskou šanci. Nakonec musel Dušan Žovinec zalehnout puk v brankovišti a už po uplynutí času jel Václav Pletka trestné střílení a proměnil ho střelou nad lapačku domácího brankáře.

Domácí ani nestačili vstřebat šok po obdržené brance a už měli možnost hrát další přesilovku. Nejblíže k brance měla teč Josefa Straky, která se odrazila od Furcha do hřiště. Na druhé straně se napřáhla Václav Pletka a Bláha puk lapačkou zkrotil. Postupem času se projevovala zkušenost hráčů Slavie, kteří si zkušeně hlídali výsledek, když drželi puk na svých holích a nenechali domácí tým hrát. Z ničeho nic se ke střele dostal Dušan Žovinec a jeho střela orazítkovala horní tyčku. Deset minut před koncem třetí třetiny se domácí dočkali vyrovnání. Josef Straka našel před brankou najetého Tomáše Nouzu a ten tečoval puk do protipohybu Furcha. Velkou šanci měl Michal Švihálek, který před brankou dorážel přihrávku Roka Pajiče, ale Furch se stačil přesunout. Na druhé straně se po střele Bednáře předvedl domácí gólman Bláha. Třetí třetina měla spád, rychlost i šance. Diváci si rozhodně přišli na své. Do vedení se opět dostala Slavia, když se po individuální akci trefil Jan Stránský, který prostřel Bláhu nad lapačku. Za pár okamžiků se už radovali domácí diváci, když střela Romana Vráblíka skončila za brankovou čarou. Prohlížel se záznam hry a videorozhodčí branku uznal a Budvar aréna se tak mohla podruhé radovat. Závěr třetiny byl hodně hektický. Obě mužstva nechtěla čekat na prodloužení a snažila se zápas rozhodnout. Přesto byl stav po šedesáti minutách 2:2 a šlo se do prodloužení.

Prodloužení začali lépe domácí, kteří se dostali před Furcha a často stříleli. Na druhé straně prokázal zkušenosti Bednář, ale Bláha byl připraven. Velkou příležitost dostali Budějovičtí, když byl vyloučen Jan Stránský a měli přesilovku. Trenér Rosol si vzal oddechový čas na poradu. Největší šanci měl Josef Straka, ale Furch jeho střelu vyrazil. Prodloužení tak o vítězi nerozhodlo.

Na samostatné nájezdy se do domácí branky postavil David Gába. První jel Rok Pajič, ale nedal. Za Slavii nedal Václav Pletka. Nedal ani domácí kapitán Straka, Tomáš Vlasák byl prvním úspěšným exekutorem. Tomáš Nouza nedal a tak hosté získali druhý bod za vítězství v dovednostní soutěži.

Petr Rosol (ČEZ Motor České Budějovice): Bylo to vyrovnané utkání. Dvakrát se nám podařilo dotáhnout náskok Slavie, na penalty jsme ale prohráli. Bod je pro nás málo. Přesto bych chtěl hráčům poděkovat za jejich přístup a srdce, které do toho utkání dali.

Josef Beránek (HC Slavia Praha): Odmakané utkání, hráčům za něj musím poděkovat. Vytvořili jsme si šance, ty jsme však nevyužili, a tak to pro nás bylo náročné. V závěru se povedlo domácím vyrovnat, takže jsme rádi za dva body.