19.01.2006, Tomáš Zetek

CEB-PLZ 2:2 p.p. - Další zbytečně ztracené body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ten, kdo říká, že se historie nikdy neopakuje, se šeredně mýlí. Stává se už pomalu pravidlem, že hokejisté Českých Budějovic prohospodaří po kvalitním výkonu vedení v závěru zápasu. Ani ve čtvrtečním zápase s Plzní nestačil na plný počet bodů dvoubrankový náskok, jenž zařídil ve druhé části Tomáš Vak.
Utkání dvou soků v boji o playoff začalo nečekaně v plzeňské režii. Hosté vlétli na svého soupeře jak velká voda a Turek byl hned od začátku v permanenci. Postupem času se do ní dostal i pozdější hrdina večera Roman Málek. Opravdu vyložené šance však k vidění nebyly. V 11. minutě putoval za katr domácí Gřegořek, při jehož trestu ale byli paradoxně aktivnější Jihočeši. Síly na ledě vyrovnala Hučkova hrubost. To byla voda na mlýn pro domácí, kteří ještě za rovnovážného stavu na ledě stihli otevřít skóre. Vyhrané buly se dostalo bleskově na modrou čáru k Marku Posmykovi, jehož dělový projektil si v těsné blízkosti plzeňského gólmana zklepl Kamil Brabenec a skákající kotouč poslal před Málkovy betony do sítě - 1:0. Následovala prakticky kompletní přesilová hra Jihočechů, při níž Harant rozezvučel tyčku západočeské svatyně. Těsně po Hučkově návratu se ještě zjevil před bývalým gólmanem Slavie a Karlových Varů autor úvodní trefy Brabenec, ale tentokráte zvolil táhlou kličku, kterou nedokázal úspěšně zakončit. To už bylo jasné, že domácí přestáli nástup soupeře a jsou lepším celkem. V 18. minutě přišla rána Gřegořka od modré čáry, jíž tečoval aktivní Brabenec mezi betony západočeského strážce brankoviště. Nikdo v Budvar aréně, krom početného hloučku plzeňských fandů, nepochyboval o regulérnosti branky. Sudí Hodek byl však po konzultaci s videorozhodčím jiného názoru, a jelikož Turek stačil posléze zareagovat na nečekanou teč vlastního spoluhráče, šlo se poprvé do šaten za jednogólového vedení domácích.

I do druhého dějství vstoupili lépe Západočeši. Tentokráte střílel Aleš Padělek a před Turkem přejel mladík Šindel, což vyvedlo mistra světa z Vídně 1996 z klidu. Puk však za jeho zády neskončil. Vyrovnání viselo na vlásku, když ve 25. minutě střílel Patrik Hučko a domácímu gólmanovi proklouzl touš mezi betony. Už už si to mířil do branky, ale přijel Sailer a zmocnil se jej a založil útok. Na vlastní modré dal do jízdy Vakovi, který u hrazení našlápl a našel Šimánka, jenž však zacílil pouze do připraveného Málka. Od toho se kotouč odrazil zpět k dojíždějícímu Tomáši Vakovi. Jeho precizní bekhend zapadl přesně pod horní tyč - 2:0. Nikdo v tu chvíli nebyl na pochybách, že Jihočeši ovládají utkání. Až na kličkovanou Kracíka nebyla Plzeň s to dostat se vážněji před Turka. Ve 31. minutě sám před Málkem Hudec minul. Tři minuty na to střílel Hübl a dorážel Hřebejk. Opět zasahoval plzeňský démon s maskou. I po čtyřiceti minutách byli veselejší Českobudějovičtí a to tak, že dvojnásobně.

Do třetí třetiny vstoupila obě mužstva s jednoznačnými cíli. Domácí - udržet vedení popřípadě jej pojistit, hosté - pokusit se dotáhnout dvougólové manko. Plán vyšel lépe Plzeňským. Už ve 43. minutě snížil svou třináctou brakou v sezoně Jiří Zelenka, když dorazil střelu Radka Matějovského, jež se odrazila od tyče - 2:1. Jihočeši se postupem času stahovali do ulity a bránili zuby nehty jednogólvé vedení. Ve třetím dějství byla Plzeň jednoznačně aktivnější a šla si jasně za svým. Plány jí mohl překazit Veselý s Muchou, ale druhému jmenovanému přeskočil puk hokejku. Nervozita stoupala. Domácí si svou "aktivitou" koledovali o vyrovnání, které také záhy přišlo. Moravec přenechal na útočné modré kotouč Michalu Důrasovi, jenž schoval svou střelu za projíždějící hráče a ta zapadla přesně k tyči za překvapeného Romana Turka - 2:2. Ani vyloučení dvou plzeňských hokejistů neposlalo Jihočechy na cestu za třemi body.

V prodloužení hráli úvodní dvě minuty domácí početní výhodu, ale z neuvěřitelného ohně střel vyvázl nejlepší hráč utkání Roman Málek bez gólové úhony. Poměr střel v nastavené pětiminutovce (6:0) je více než výmluvný. Utkání skončilo remízou 2:2, s níž jsou rozhodně spokojenější Západočeši.