31.01.2010, Matěj Mayer, Petr Novotný

CEB - PCE 3:2 - Vydřená domácí výhra

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD vyhrál domácí souboj s Pardubicemi 3:2. Na první branku se čekalo až na začátek druhé třetiny. Zato padly hned dvě za sebou. Nejprve otevřeli skóre utkání hosté, o pár sekund později však vyrovnal svým prvním gólem v novém působišti Václav Pletka. O deset minut později dostal domácí do vedení Michal Hudec, ale Pardubice srovnaly na začátku třetí třetiny a vypadalo to, že utkání pomalu spěje do prodloužení. To však změnil Tomáš Vak, který dělovkou od modré rozhodl o domácím vítězství.

Rozdíl sedmi příček v tabulce nebyl v úvodu zápasu prakticky znát. Domácí hokejisté začali s nadšením a odvážně se pustili do tlaku a zavřeli Pardubice v jejich obranné třetině. První střelou v zápase se prezentoval útočník Michal Mikeska, po něm zkoušel štěstí Melichárek a ještě i Gulaš. Když byl následně na ledě čtvrtý útok domácího klubu ve složení Ježek, Červený, Kuchejda vykoledoval si na pardubickém MacKenziem první přesilovou hru.

Jenže ještě před ní přišly průtahy ve hře, které znamenaly konec českobudějovické aktivity. Hostující gólman Růžička si jel pro láhev s pitím na střídačku, ale vzhledem k tomu, že nebyla komerční pauza, musel střídat a náhradní gólman Hašek neměl brankářskou vestu. Musel se dojít obléct do šatny a hostující střídačka si musela vzít time-out, který ji v závěru zápasu chyběl. Hašek pak nastoupil a vydržel na ledě 29 vteřin během kterých stihl jeden zákrok po střele Melichara.

Přesilovku domácí nevyužili, ale prakticky hostujícího gólmana Růžičku, který naskočil zpátky do hry v čase 6:12 ani neohrozili. Poté, co hostující hráči oslabení přečkali, hráli prim na ledové ploše Budvar arény právě oni.

V 8. minutě měl první velkou šanci Pardubic Pivko, který v nájezdu dva na jednoho volil střelu a Kovář vytahoval jeho pokus ramenem. O tři minuty později se zjevil před Kovářem střelec Sýkora a na hranici brankoviště dostal tolik prostoru, o kolik si řekl. Naštěstí pro domácí byl ale tak blízko, že ležícího Kováře nedokázal přehodit. Ve druhé části první třetiny hosté dominovali. Ve 13. minutě zamkli domácí v obranném pásmu a do koncovky se dostal z hranice brankoviště Havíř, který však pálil těsně vedle.

Aktivita Pardubic pokračovala i nadále. Další obrovskou šanci měl Starý, který se objevil sám před Kovářem, ale ten jeho pokus vyrážečkou vytáhl nad branku. Pardubice v první třetině opravdu hrozily, a proto mohli být domácí hráči i rádi, když zazněla siréna oznamující konec první dvacetiminutovky.

Druhá třetina začala opět tlakem domácích hokejistů, ze kterého vyplynula střela Gulaše. Ale pak se dočkali hosté. Ve 22. minutě byl vyloučen Veselý za nedovolené bránění a Pardubice přesilovku využily. Nedůraz domácích před brankovištěm ztrestal Špirko, který dostal prostor vystřelit a následně si vlastní pokus i dorazit. – 0:1. Na oslavu pardubického gólu se přišel z kabiny mezi střídačky i Dominik Hašek, který byl znovu bez vesty, aby za chvíli odešel vrátil se na střídačku stále bez vesty v polovině třetiny.

To už se ovšem vrátil za stavu 1:1, protože 23 vteřin po zásahu Špirka skóroval na druhé straně Václav Pletka, která využil nahrávku Mikesky a z prostoru mezi kruhy trefil prostor nad lapačkou Růžičky. – 1:1

Domácí tým vstřelená branka nastartovala k větší aktivitě. Zlepšil pohyb a na soupeři si vynutil několik faulů. Dobře se prezentoval mladík Aleš Ježek, který svým důrazem na soupeře platil a při vyloučení Veselého na deset minut dostal i jeho prostor na ledě. Třikrát po sobě byl vyloučen MacKenzie, který si po trestu v první třetině připsal i čtyři minuty ve druhé části hry.

Jihočeši sice nedokázali využít ani jednu z nabízených početních výhod, ale stejně se dokázali dostat do vedení. V čase 31:15 objel branku Michal Hudec a bekhendovou střelou po ledě o brusle gólmana Růžičky skóroval. – 2:1. Do konce třetiny měli domácí ještě několik příležitostí, ale vedení na svou stranu nestrhli.

Třetí třetinu začali domácí hokejisté přesilovou hrou, ale situace se rychle otočila proti nim. Nejprve byl na začátku vyloučen za vražení na hrazení v útočném pásmu Veselý a o 24 vteřin později ho následoval i Vak. Domácí čekalo nejprve oslabení třech proti čtyřem a následně pěti proti třem.

Dvojnásobné oslabení Jihočeši i díky skvělým zákrokům brankáře Kováře přežili, ale Pardubice se radovaly po návratu Veselého na led, když zblízka dorazil střelu Sýkory odraženou od zadního mantinelu do branky Adam Pinault - 2:2.

Dál se hrál otevřený zápas. Ve 46. minutě byl vyloučen za hákování domácí Gřegořek a Kovář musel vytáhnout další skvělý zákrok po střele Sýkory, jenž pálil od modré čáry. Hra byla od té doby přerušovaná a ztrácela na tempu. Když někdo hrozil, byly to především Pardubice, které domácí tým přebruslovaly a nad vodou držel Jihočechy Kovář, protože do útoku toho jeho spoluhráči moc nevymysleli.

V 53. minutě byl vyloučen hostují Jan Kolář, který zastavoval ojedinělou akci Jihočechů faulem. Tahle přesilovka se stala hostům osudnou, protože svěřenci kouče Františka Výborného ji sehráli nejlépe za celý zápas. Nejenže dokázali soupeře zavřít v jeho obranném pásmu, ale připravili si řadu velkých příležitostí a tu poslední využili. Po sérii střel zachytil puk na modré čáře Gřegořek a nahrál po modré Tomáši Vakovi, který napřáhl a vymetl horní růžek branky. – 3:2.

Pro domácí nastávaly kritické okamžiky, protože závěry zápasů jim v poslední době příliš nešly. Ovšem tentokrát se mohli přece jen radovat z vítězství. Dá se říct, že v následujícím čase se nedopustili výraznější chyby a stálo při nich i štěstí. Hosté sice zkusili v poslední minutě zápasu hru bez brankáře, ale domácí tentokrát vyhazovali puky bez zaváhání. Jen v posledních sekundách utkání si nedokázali poradit s nahrávkou zpoza branky a pardubický bek Píša pálil vedle.

Zazněla siréna, vypukly oslavy. Bylo co slavit, protože tříbodové vítězství domácí velice potřebovali.

Jan Starý
František Výborný, trenér HC MOUNTFIELD: Zpočátku byl náš pohyb hodně křečovitý, uklidnil nás teprve vyrovnávací gól ve druhé třetině. Bylo hodně důležité, že jsme srovnali velice rychle, s přibývajícím časem bychom proti zkušenému týmu Pardubic těžko dotahovali. Zbytek zápasu byl vyrovnaný a značně se mi ulevilo, když Píša při power play tři vteřiny před sirénou nedokázal skórovat, nevím, jestli bych to přežil. Musím také pochválit naši čtvrtou lajnu mladíků, která splnila svou roli.
Václav Sýkora, HC Eaton Pardubice: Do zápasu jsme vstoupili podle našich představ, měli jsme víc šancí než domácí, ale bohužel nic jsme z nich nevytěžili. Povedlo se nám to až ve druhé třetině, ale rychlé vyrovnání soupeře bylo asi zlomovým bodem zápasu. Domácí pak rozhodli o výsledku gólem z přesilovky v situaci, kterou jsme my před tím několikrát nezvládli.