17.01.2003, Jan Čutka, David Lukeš

CEB-PCE 1:3: Přes dobrý výkon prohra

Zajímavý zápas před zaplněnými tribunami rozhodli hosté ve druhé třetině. Nejprve využili dvojnásobnou přesilovku, potom nájezd proměnil Lubina. Svůj první pobyt na extraligovém ledě okořenil brankou Zbyněk Neckář (mladší bratr Stanislava), avšak hosté si konec pohlídali.
První třetina začala náporem budějovických hokejistů, kteří sice ohrožovali pardubickou branku s jejím strážcem Adamem Svobodou, ale vážnější šanci si nevytvořili. Pardubice hrály svůj klidný, profesorský styl, který ale v té době na domácí tým nestačil. Perníkáři se i v přesilovce dostávali sporadicky k ohrožení Hudáčkovy branky a do větších šancí se probojovávali spíše budějovičtí hráči. Tu největší promarnil v 9. minutě Ondřej, kdy při pokusu o překonání ležícího hostujícího gólmana nastřelil pouze tyč a z následného závaru před pardubickou brankou se nedokázal trefit z bezprostřední blízkosti. Několika útočnými výlety se předvedl i budějovický veterán Suchánek, avšak ani jeho akce neskončily v bráně hostí. Hra začala být plná nepřesností na obou stranách, na což nezanevřelo budějovické publikum a hnalo své borce kupředu. Ti je málem odměnili v 15. minutě, kdy hráli přesilovou hru a vypracovali si spoustu šancí. Z těch největších stojí za povšimnutí Slavíkovy střely ze střední vzdálenosti, které ale skončily u reprezentačního gólmana Adama Svobody anebo v jednom případě posunutou brankou . Další větší šance nebyly v této třetině k vidění.

Budějovičtí trenéři nemohli po první třetině počítal s Míkou, který se zranil. To přineslo malé změny v domácí sestavě. První útok doplnil Ondřej, do druhé lajny se z první přesunul Štrba a ve třetí nastupoval vedle Michálka a Procházky Šimánek. Do druhého dějství nastoupily Pardubice s větším odhodláním, které bylo vidět především v osobních soubojích a ve spádu hry, která se přelévala z jedné strany na druhou. V budějovické Budvar Aréně byl k vidění krásný hokej a diváci se měli čím bavit. O největší hluk na stadionu se postaral hlavní rozhodčí Turčan, když nejprve sporným výrokem vyloučil za krosček domácího Jindru a o 49 vteřin později po poradě s pardubickými hráči i Jasečka. Přesilovku pět proti třem využil za 15 sekund hostující obránce Vyhlídal, který po Pospíšilově přihrávce střílel od modré do pravého horního rohu. Hudáček jeho střelu sice lapačkou vyrazil, ale plachtící koutouč si nakonec svůj cíl našel – 0:1. Budějovice si oslabení 3 proti pěti zopakovaly ve 25. minutě, to pykal domácí Suchánek. Naštěstí pro Jihočechy skončilo oslabení bez obdržené branky. Když se domácí celek dostal do plného počtu hráčů na ledě, začal stejně jako v první třetině ohrožovat pardubického brankáře. Ten vychytal krásným semaforem gólovou střelu budějovického útočníka Štrauba. V čase 32:56 se začal lámat chléb. To se nechal vyloučit nejprve Duben a v oslabení i brankář Svoboda za posunutou branku. Domácím se naskytla 50 sekundová přesilovka pěti proti třem, kterou sehráli velice špatně a po nekonečném počtu přihrávek a jediné střele, nedokázali hostující gólmana překonat. Po skončení trestu hostí se Pardubice dostávaly do herní pohody a Budějovice do útlumu. Pohodu Východočechů potvrdil suveréním sólem Lubina, který dostal od Rolínka vynikající přihrávku na červenou čáru. Domácí obrana totiž zapomněla na zadní vrátka a Lubina se tak od červené čáry řítil sám na Hudáčka, kterému střelou kolem vyrážečky nedal šanci – 0:2.

Třetí třetina začala premiérou Zbyňka Neckáře, kterého má HC ČB vypůjčeného z Písku. Ten nahradil ve dvojici s Babkou Jindru. Písecký hokejista se budějovickým trenérům odměňuje ve 44. minutě vstřelenou brankou. V době, kdy na ukazely času bylo 43:45 se zmocnil v pravém kruhu opuštěného puku a poslal jej po ledě mezi Svobodovy betony - 1:2. Možná i trochu euforie, možná málo extraligových zkušeností dohnaly tohoto hráče ke špatné rozehrávce, která skončila v levém rohu za domácí brankou soubojem o puk, z něhož vyšel vítězně pardubický Blažek, který přihrál před branku Lubinovi. Zkušený matador volil místo střely přihrávku na Kudrnu a ten příklepem k levé tyči zvyšuje na rozdíl dvou branek – 1:3. Budějovičtí hráči se nepoložili a s velkou vůlí vstoupili do závěrečné desetiminutovky. Naskytla se jim také hra pěti proti čtyřem, ale tu stejně jako ty předchozí nedokázali využít a jejich hra byla celkem bezzubá. Naproti tomu pardubická obrana držela jako skála a nepustila domácí tým do žádné větší šance. Závěr utkání si Východočeši pohlídali a z jihu si po zásluze odvážejí 3 body. Téměř vyprodaná Budvar Aréna byla svědkem pěkného, vyrovnaného zápasu, ze kterého nemuseli odcházet fanoušci HC ČB smutní, protože jejich hráči předvedli bojovný výkon, který sice nevedl k zisku bodů, ale určitě nezarmoutil

Nejlepší hráči dnešního utkání podle naší redakce:
1 - Lubina(PCE)
2 - Svoboda(PCE)
3 - Štraub(CEB)

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Speciálně první třetina byla špičková z obou stran, my jsme mohli vést, ale místo toho přišla vyloučení a také zranění Míky, kvůli němuž jsme museli překopat sestavu. Od té chvíle se nám tolik nedařilo, ale soupeř nasazující až do konce čtyři útoky nás nepřehrál, druhý a třetí gól jsme dostali po chybách. Téměř vyprodané hlediště nás bohužel příliš nehnalo kupředu."

Jiří Seidl (Pardubice)"Pro nás byl zápas velice důležitý, po předchozích nedobrých výsledcích jsme se potřebovali dostat do dřívější pohody. Myslím, že se nám to povedlo, hráče musím pochválit za dodržování všech taktických pokynů, v některých momentech nás výrazně podržel brankář Svoboda."