21.04.2017, Miroslav Mayer

CEB–PCE 1:3 – Motor opět doma zaváhal a z baráže nepostoupí

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Motor měl postup z baráže ve svých rukách, ale svoji šanci propásl. Pardubičtí byli v zápase lepší a od začátku vedli. Jihočeši snížili až čtyři minuty před koncem. Závěrečnou power-play si domácí pokazili příliš mnoho hráči na ledě. Baráž tak opět skončila pro Motor neúspěchem a čeká ho pátá sezona ve WSM lize.

Baráž je vyrovnaná až do úplného konce. Předposlední kolo tak svedlo týmy, které ještě mají šanci postoupit. Ač v tabulce o bod horší, mají Jihočeši lepší výchozí pozici, neboť jim k dalším nadějím stačí i dvoubodové vítězství. Motor se bude chtít v posledním domácí zápase sezóny před diváky určitě vytáhnout , vyprodaná Budvar aréna se má na co těšit.

Úvodní minuty zápasu byly nervózní, hrálo se o hodně. Více vystrkovali růžky přeci jen hosté. Vytěžili z toho první přesilovou hru. Ve velké šanci se ocitl Schaus, ale Kváča se stačil přemístit a střelu chytil. Přesilovku si zahráli i Jihočeši a po sedmi minutách si na puk sáhl i Růžička. Hrál se hokej plný nepřesností a nervozity, kde měli více ze hry Východočeši. Motor vypadal unaveně a nechával hosty tvořit hru i další velké šance. Případné akce domácích většinou končily kolem modré útočné, kde přišla ztráta puku. Gól visel ve vzduchu a hosté se tři minuty před koncem dočkali, když před brankářem byli Bárta a David Tomášek, druhý jmenovaný pak trefil horní růžek domácí branky. Motor branka neprobrala a naopak hosté byli stále kousavější a stav se nezvýšil jen díky výkonu Kváči.

Domácí v úvodu přečkali přesilovku a pak se přeci jen ujali aktivity a tlačili se před Růžičku. Obrovskou šanci měl Nouza, diváci už zvedali ruce, ale vše vyřešil hostující gólman. Pak se obraz hry zase změnil, když Pardubičtí hráli dvě přesilovky po sobě. Tam při Jihočeších stáli opět všichni svatí, když puk prolétl brankovištěm. Tentokrát se hrál nepohledný hokej, kde se často přerušovalo a moc šancí k vidění nebylo. Budějovičtí se trochu zlepšili, ale na žádné větší šance nedošlo. Výjimkou byl nájezd Vlčka na branku, ale Růžička neměl příliš práce. Po čtyřiceti minutách Dynamo stále vedlo o jednu branku.

Hned po minutě se rýsovalo přečíslení dva na jednoho ze strany Pardubic, ale Špirko v rozhodujícím okamžiku přejel puk. Hosté si pak zahráli čtyřminutovou přesilovku a povedlo se jim ji využít, když se k puko odraženému od mantinelu dostal Rastislav Špirko a protlačil puk za Kváčova záda. Motoru docházely síly a šance na zvrat v zápase nebyla příliš vysoká. Dynamu stačil jen průměrný výkon k udržení svého náskoku. Ani domácí fanoušci už nehnali svoje oblíbence tak vášnivě, jako jindy. Zvýšit náskok mohl Rolinek, který si obětavě zastavil v pádu puk a jel sám na branku. Kváča ještě držel naděje domácích. Menší plamínek naděje pro Budějovické se rozsvítil při přesilové hře, ale vypadalo to, že domácí nesmějí střílet. Zápas se dohrával, když hosté v poklidu kontrolovali puk a Motor se snažil alespoň o čestný úspěch, a to se nakonec povedlo, když střelu od modré tečoval těsně před brankářem Filip Vlček. Při další přesilovce hrál Motor bez brankáře, tlačil a střílel, ale Růžička svůj tým podržel. Pak hráli domácí bez brankáře, ale v sedmi mužích a rozhodčí je museli vyloučit a tím pohasly naděje Jihočechů na vítězství. Minutu před koncem zatloukl poslední hřebíček Lukáš Nahodil a stanovil tak konečný stav 1:3.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Úvodních dvacet minut jsme měli velice špatných. O přestávce jsme zpřeházeli sestavu a došlo k oživení, dotahovat ztrátu 0:2 je ale hrozně těžké. V závěru jsme se po gólu Vlčka zvedli a dostali se do několika slibných situací. Obrovskou šanci na vyrovnání měl Nouza. Celou sezonu to ale hrajeme na málo gólů. Bez produktivity nemůžeme pomýšlet na lepší výsledek.“

Otakar Janecký (HC Dynamo Pardubice): „Jsme rádi za tři body. Nebylo to jednoduché, Budějovice šlapaly, šlapaly a šlapaly. Musím pochválit celý tým včetně gólmana, kluci odevzdali stoprocentní výkon. Za to jim děkujeme.“