14.02.2014, Pavel Mádl

CEB - OLO 4:1 - Motor po skvělém výkonu získal tři body

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na jih Čech přijel sebevědomý soupeř HC Olomouc, se kterým si Motor bez problému poradil. V utkání zářila útočná trojice Kotalík - Rob - Pšurný, která zařídila první dvě branky domácího týmu.

První část posledního českobudějovického domácího utkání v základní části nám přinesla vcelku vyrovnaný hokej, i když převaha střel na branku vyzněla lépe pro Jihočechy. První střely v zápase vypálili ze svých holí hostující Staněk a Kadela, ale Halmoši si s jejich pokusy v klidu poradil. Téměř celou první třetinu se hrálo svižně. V šesté minutě se domácí Daniel Boháč dostal do samostatného úniku, ale Halász neměl s jeho střelou sebemenší problém. Hlavnímu rozhodčímu poprvé vylétla pravice v deváté minutě, kdy na trestnou lavici poslal právě Daniela Boháče a hosté měli tak možnost přesilové hry. Olomouc se téměř celou dobu přesilovky držela v obranném pásmu Jihočechů. Domácí ale svého soupeře k ničemu výraznému nepustili a osvobozovali se častým vyhozením kotouče přes celé hřiště. O pár minut později také Budějovičtí měli možnost přesilovky, kterou odehráli prakticky ve stejném tempu jako Olomoučtí. Domácí ještě do konce první části hráli další přesilovou hru, ale obrana Olomouce moc střel domácím hráčům nedovolila. První část skončila nerozhodně 0:0.

Ve druhé třetině se domácí ocitli ve dvojnásobné početní nevýhodně zásluhou brankáře Dominika Halmošiho, který posunul branku a zásluhou Davida Kuchejdy za zdržování hry. Motor svoje dlouhé oslabení přežil a neinkasoval. Ve třicáté třetí minutě při vyloučení Václava Skuhravého se už hosté prosadili. Při hezké souhře Olomouckých se Dominik Halmoši nestihl přesunout a Ondřej Švaňhal střelou golfovým úderem do prázdné brány otevřel skóre utkání – 0:1. Zanedlouho také domácí využili přesilovou hru. Aleš Kotalík posunul kotouč na pravý kruh na Luboše Roba, kterému v cestě nestál žádný z olomouckých obránců a českobudějovický forvard střelou zápěstím vymetl pravý horní roh Halászovy branky – 1:1. Těsně po vyrovnávací brance domácích se na druhé straně provinil Roman Kadela, který si šel odpykat dvouminutový trest za sekání. Tuto přesilovku Budějovičtí dokázali využít. Kapitán Aleš Kotalík vyslal nepovedenou střelu od modré čáry, při které nalomil svoji hůl, kotouč doplachtil k Romanu Pšurnému a jeho teč skončila za zády olomouckého gólmana – 2:1. Budějovičtí diváci v tu chvíli řvali radostí. Domácí tak v druhé části dokázali otočit vývoj utkání a na konci třetiny vedli 2:1.

Motor začal třetí dějství přesilovou hrou. Ivo Kotaška vyslal dělovku od modré čáry, ale jeho pokus mířil mimo tři tyče Halászovy klece. V pádesáté třetí minutě domácí odskočili už do dvoubrankového vedení zásluhou Václava Skuhravého, který se na polovině hřiště ujal puku, prošel přes dva olomoucké hráče a síť v Halászovo brance se rozvlnila potřetí – 3:1. Za čtyřicet osm vteřin domácí uštědřili hostům ještě jeden gólový úder. Při přečíslení dva na jednoho poslal Petr Šachl nepovedenou přihrávku na Zdeňka Ondřeje. Ten mu kotouč vrátil a Petr Šachl ho doklepl počtvrté za záda olomouckého gólmana – 4:1. Nic výraznějšího se už do konce poslední části nestalo a Motor zvládl velmi důležitý duel s Olomoucí, kterou porazil v poměru 4:1.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Zápas rozhodly přesilovky, oba mančafty dělaly naivní fauly. Kdyby soupeř ve druhé třetině vstřelil dvě branky ve svých početních výhodách, mohlo to dopadnout úplně jinak. Poslední třetinu jsme odehráli podle představ a byli jsme za naši produktivitu odměněni třemi body. O tom, že nastoupí Halmoši, jsme věděli už před týdnem. Dneska se mu dařilo.

Petr Fiala (HC Olomouc): V utkání rozhodovaly přesilové hry. Nejenže domácí hráli lépe, ale byli také produktivnější. První tři branky jsme inkasovali v oslabení. Kromě toho se projevilo, že jsme postavili hráče, kteří za týden už oslabení hrát nebudou. Mysleli jsme si, že budou víc agresivní, což se nestalo a zápas jsme prohráli. Měli jsme dost vyloučení, ale byli jsme moc hodní a domácí to ani nebolelo.