24.08.2010, Miroslav Mayer, Petr Novotný

CEB-MLB 8:2 - Mladá Boleslav pokořena

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD si v dalším přípravném zápase v Budvar aréně s chutí zastříleli a svého soupeře z Mladé Boleslavi porazili vysoko 8:2. Po celý zápas byli domácí lepším celkem a jejich vítězství bylo naprosto zasloužené. V zápase bylo k vidění množství vyloučených hráčů i dvě trestná střílení. Hráčem zápasu se stal Lukáš Květoň, který dal dvě branky a na jednu nahrál. Před odjezdem na turnaj do Švýcarska se Jihočeši ukázali v dobrém světle.

Tak to byl tedy úvod. Ještě než se mladoboleslavští hokejisté stihli na budějovickém ledě pořádně rozkoukat, prohrávali o dva góly a zdálo se, že si odvezou pořádný debakl.

Domácí tým nastoupil v takřka nejsilnějším možném složení, ve kterém mohl. V nabité sestavě chyběl snad jen rekonvalescent Václav Pletka. Po úvodním oťukávání předvedli domácí v sedmé minutě naprosto skvostnou akci, kdy srdce hokejového fandy zaplesalo. První pětka zakombinovala. Rostislav Martynek se dostal s pukem za branku a zadovkou dal před brankoviště přesně na hůl Jiřího Śimánka, jenž bekhendem zvedl puk pod horní tyčku – 1:0.

Ani ne o minutu později využil tlaku domácích před brankou hostujícího Schwarze Roman Pšurný - 2:0. Dostal se k odraženému puku a podruhé skóroval. Ještě v první desetiminutovce mohli domácí jít do tříbrankového vedení, ale druhý pokus už se Jiřímu Šimánkovi nepovedl tolik jako ten první. Únik tváří v tvář Schwarzovi neproměnil.

Hosté zahrozili jen jednou a byla to pěkná podívaná. Zdeněk Bahenský za modrou napřáhl a Kovář efektním semaforem jeho pokus zastavil. Po sérii přesilovek Jihočechů ve druhé polovině první třetiny hosté hru vyrovnali a v šestnácté minutě slavili snížení. Ke Zdeňku Bahenskému se dostal u tyčky puk a dokázal skórovat v signalizované početní výhodě.

Zbytek třetiny se dál nesl v režii svěřenců kouče Františka Výborného a v devatenácté minutě mohl přidat ještě jeden gól Langhammer, ale sám proti Schwarzovi neuspěl a hostující gólman našel puk v lapačce.

Druhá třetina započala podobně jako ta první. Domácí tým na soupeře opět nastoupil. Pomohla mu k tomu i dohrávaná přesilovka z předchozího dějství. Ve 23. minutě už se Budějovičtí radovali z gólu, když Gulaš našel po dobré kombinační akci Lukáše Květoně a ten nekompromisní střelou pod horní tyčku skóroval – 3:1. Ovšem Boleslav se tentokrát nesložila a využila nekoncentrovanosti defenzivy soupeře. Za necelou půlminutku využil zmatku před Kovářem David Vrbata a protlačil přes ležícího gólmana puk do branky – 3:2.

Rozhodčí pak začal vylučovat na obou stranách. Hosté si zkusili hru ve dvojnásobné početní výhodě, ale než se usadili v pásmu, už jim skončila. Domácí pak dostali podstatně delší dvojnásobné početní zvýhodnění a dokázali ho zužitkovat. Běžela 31. minuta, když zakončil domácí kombinaci Lukáš Květoň svým druhým gólem v zápase – 4:2.

Stejným poměrem celá třetina i skončila. Gólů padlo dost, ale kromě nich další šance k vidění příliš nebyly. Ty největší zůstaly nevyužity. Domácí Mertl nedal trestné střílení ve 35. minutě a podobně s výhodou naložil i hostující Tomáš Divíšek třicet vteřin před koncem druhé části mu střelu nad lapačku Jakub Kovář zlikvidoval. Napravil tak předchozí zaváhání Jana Snopka, jenž fauloval.

„Pátá právě teď odbyla,“ znělo budějovickou sportovní halou ve 43.minutě utkání. Jihočeši totiž vsítili další gól, když Michalem Mikeskou využili další přesilovou hru – 5:2. A nebyl to zdaleka konec. Hosté v těchto chvíli úplně odpadli a Jihočeši je začali jednoznačně přehrávat.

Ve 49. minutě se zaskvěl Kašpařík, který v nájezdu jeden a jednoho předložil puk Tomáši Mertlovi - 6:2. Rostislav Martynek ani ne o minutu později využil nahrávky Mikesky zpoza branky – 7:2 a konečně zakončil ještě ve stejné minutě bleskovou akci domácích Milan Gulaš - 8:2.

Halou se pak místo pokřiku „Pátá“ začala vznášet žádaná desítka. Ovšem další branka už nepadla. Domácí vědomi si svého náskoku už nikam nechvátali. Hosté zase neměli na to, aby se ke Kovářovi dostali. V 56. minutě ještě protáhl Schwarze Květoň, ale byla to jedna z posledních větších šancí.

Milan Kupka, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: "Jednalo se o přípravné utkání, které se nám povedlo. Měli jsme v utkání i pohledné akce a dali jsme dost gólů, takže na naší straně je spokojenost. Také jsme nabádali hráče, aby dost stříleli a pak se snažili puky dorážet, což nám také vyšlo."