15.12.2004, Antonín Vansa

CEB - MLB 6:1 - Hosté vydrželi jen jednu třetinu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve 32. kole první hokejové ligy smetli hokejisté HC České Budějovice na domácím ledě Mladou Boleslav jasně 6:1. Po vyrovnané prní třetině zavelel k obratu domácí útočník Martin Štrba, který dva góly vstřelil a trefu Jiřího Šimánka skvělou individuální akcí připravil.
Zápas s přemožiteli ústeckých Lvů sice domácí začali aktivně, leč bez gólového efektu. Úvodní nápor jihočeského celku režírovali obránci. Nejprve ve 4. minutě páli nebezpečně Kotaška, ale Radek Bělohlav nedokázal bleskurychlou dorážkou překonat brankáře Přikryla. Za pouhou minutu posílal přihrávkou přes celé kluziště do nájezdu Stanislav Neckář Havelku, ale ten vypálil vysoko nad. První vzrušení pro českobudějovické diváky ale přišlo až v čase 6:30. Za mladoboleslavskou brankou převrátil Martin Štrba hostujícího Kadlece a vyfasoval dvě minuty. Navíc si za následné prostesty vysloužil desetiminutový osobní trest. Trenér Jandač musel improvizovat a poprvé v zápase poslal na led zkušeného Roba. V 8. minutě se v oslabení dostávala do dobré šance dvojice Sailer - Neckář, ale první jmenovaný zvolil v nájezdu dvou hráčů na jediného beka střelu, se kterou neměl Přikryl výraznější potíže. Skutečně první vyložená šance se v Budvar aréně urodila v 16. minutě. Kolotoč před Přikrylovou klecí roztočili Rob, Bělohlav a Šimánek, ale kotouč, který poskakoval po brankové čáře, nakonec projel pod Přikrylovým tělem zpět do hřiště. Mladá Boleslav se do šancí dostávala jen pomálu a většinou po chybách domácích hráčů. Hrubku Ference v 18. minutě mohl potrestat Kadlec, ale na střelu neměl dostatek času a gólman domácích Jan Chábera neměl s jeho projektilem větší práci. V čase 18:18 byli Mladoboleslavští ještě blíže vstřelené brance. Při přesilové hře za příliš mnoho hráčů na ledě pálili zblízka Metlička a Říha, jenže Chábera čisté konto udržel. Proto se po první třetině odcházelo do šaten za stavu 0:0.

Jenže už úvod druhé třetiny se nesl ve zcela jiném duchu. Domácí během prostřední části zasypali mladoboleslavské gólmany čtrnácti ranami a branky na sebe nenechaly dlouho čekat. Té první dosáhl po dlouhém obléhání Přikrylovy klece Martin Štrba. Českobudějovickým pomohla přesilová hra. Od modré čáry nejprve pálil Kotaška, odražený puk se vrátil na modrou čáru, kde tvrdě střílel Krstev a útočník, kterého v listopadu kvůli neuspokojivým výkonům vyřadilo vedení Spartaku Moskva z kádru, otevřel skóre - 1:0. Další nápor zrežírovala opět druhá útočná formace. Ve 30. minutě proskočil nádherně Martin Štrba mezi dvěma hostujícími beky a ačkoliv dokázal Přikryl forhendovou kličku vystihnout, na dorážku hladového Šimánka už neměl - 2:0. Zatímco ještě dozníval jásot v ochozech českobudějovické Budvar arény, schylovalo se ke třetímu zásahu. Za brankou zamotali hlavy soupeřovým zadákům Prospal a Hřebejk, druhý jmenovaný vyjel s pukem před Přikryla a dezorientovaného gólmana překonal už na 3:0. Trenéři hostujícího celku se snažili reagovat, do branky pustili náhradního gólmana Petra Hynka, ale jejich snaha byla marná. Ve 32. minutě promarnil svou příležitost Martin Hanzal, aby o minutu později podruhé v zápase přesně zamířil Štrba. Pohotovou dorážkou Neckářovy střely dal na hrozivých 4:0. Ve 37. minutě zastavil v samostatném nájezdu nedovoleně Holý Havelku a dostal dvě minuty. Přesilová hra však domácím mnoho štěstí nepřinesla. Hned po šesti sekundách sice musel Hynek tlumit ránu Ference, ale to bylo ze strany domácích vše. Naopak v čase 37:21 se za vyhozeným pukem hnal Vladimír Říha, za brankou odzbrojil nepozorného Cháberu a zavěsil do prázdné branky - 4:1. Čtyřbrankový rozdíl mohl zápasu vtisknout opět aktivní Štrba, ale jeho rána z úhlu vteřinu před koncem skončila jen na boční síti.

Závěrečná třetina už byla jasně v režii domácích, kteří se trumfovali v zahazování šancí. Ve 43. minutě neuspěl nadvakrát Sailer, o minutu později pálil jen do betonů Hynka Rob. Mladá Boleslav si ve 45. minutě vypracovala Davidem Nedorostem velmi dobrou šanci, ale tím útočné účinkování Mladé Boleslavi skončilo. Naopak domácí mohli svůj náskok navýšit ve 48. minutě, kdy se řítili v oslabení ve dvou na jediného beka Bělohlav a Prospal. Reprezentační forvard však nedokázal Bělohlavovu přihrávku přetavit v pátý gól. Toho dosáhl v čase 49:21 Luboš Rob, který za brankou vzal volně ležící puk, vyjel si před Hynka a přesně trefil levý horní roh jeho svatyně. Za dvacet vteřin ujížděl sám na Hynka Hřebejk, avšak na mladoboleslavského náhradníka si forhendovým blafákem nepřišel. Posledního gólu zápasu dosáhl nejproduktivnější hráč první ligy Václav Prospal, který využil tragického střídání svěřenců Petra Hakena a Petra Kaňkovského - 6:1. V 58. minutě odmítl přidat sedmý gól Mojmír Musil, který ujížděl sám na branku a gólovou radost nedopřál ani Petru Havelkovi, jemuž špatně přihrával přes bránícího zadáka Mladé Boleslavi. Diváky, kteří nechtěli čekat na závěrečnou sirénu, usadil sedmadvacet sekund před koncem zpět do hlediště Radoslav Kropáč. V úniku jej nedovoleně zastavil Derner, ale slovenský ostrostřelec při trestném střílení selhal a nechal vyniknout Petra Hynka, jenž puk zastavil mezi betonem a lapačkou.

Petr Mainer
Josef Jandač (Č. Budějovice): Snažili jsme se nepodcenit ani minutu utkání a jsem rád, že hráči i za rozhodnutého stavu hráli naplno. S předvedeným výkonem jsem spokojený. Standa Neckář byl dnes hodně jistý a hrál celý zápas výborně. Přesvědčil mě o svých kvalitách.

Petr Kaňkovský (Mladá Boleslav): České Budějovice vyhrály zaslouženě. Byly lepší, měli více sil a rozdíl skóre tomu odpovídá. Na konci zápasu už na ledě bylo jen jedno mužstvo. Ale hráči bojovali, co mohli a za to jim děkuji.