18.10.2002, Aleš Rod

CEB-LIT 5:3: Také Litvínov odjíždí z Budvar Arény s prázdnou

Série obou soupeřů pokračují. Litvínov prohrál již počtvrté v řadě, naopak Jihočeši již plných pět zápasů neprohráli. Navíc si vybudovali z Budvar Arény pevnost, ve které přehráli už třetího soupeře za sebou. Skóre otevřel Alinč, po první třetině to ale bylo 3:1. Oba týmy ještě daly po dvou gólech, náskok z první třetiny si ale již domácí udrželi. Tři branky Budějovic připravil Luboš Rob a i díky němu se čtyřikrát trefili obránci!
Již od úvodního vhazování bylo zřejmé, že Budvar Arena uvidí krásné hokejové utkání. Ve 2. minutě zahrozil tečovanou střelou hostující Martinec, Hudáčka však nepřekonal. Skóre se měnilo až za okamžik. Šimánek dokázal v pádu usměrnit kotouč za Pincova záda – 1:0. Gól dodal domácím kuráž, což pocítil hlavně hostující brankář. V 7. minutě chyboval litvínovský obránce Poživil, ale Šimánek mířil nepřesně. Po nahrávce Štrby znovu tvrdě vystřelil agilní Šimánek, ale Pinc byl pozorný. V 7. minutě o sobě dali vědět i litvínovští forvardi. Trávníček se dobře uvolnil za brankou, našel Martince, jehož znovu vychytal Hudáček. O minutu později bylo přeci jen vyrovnáno. Střelu Stavenského českobudějovický gólman chytil, na dorážku Alinče již nezareagoval – 1:1. V 9. minutě se za hákování na trestnou lavici posadil hostující Ťupa. Při ptéto přesilovce Sailer tvrdou střelou trefil do nechráněné části kolene Milana Michálka, jenž okamžitě odjel do nemocnice kvůli podezření na zlomeninu. Další střídání bylo úspěšnější. Babka zachytil v útočném pásmu nedůrazně vyhozený kotouč, přihrál na modré čáře stojícímu Bartošovi. Od něho kotouč putoval na hokejku Roba, který křižnou přihrávkpou vybídl Babku, aby skóroval do prázdné branky. Hokejová paráda – 2:1. Ve čtrnácté minitě měli výhodu přesilové hry i hostující hráči, jenže Babkovo sekání nepřineslo ohrožení Hudáčkově brance ani jednou střelou. V 17. minutě se brankový účet přepisoval počtvrté a znovu byl úspěšný domácí celek. Po vyhrané buly Mrázka přiťukl Rob Grekořkovi, a ten se od modré čáry nemýlil – 3:1. O minutu později se před brankou pince sám ocitl Vondrka. Hráč, který v první formaci nahradil Michálka, však úspěšný nebyl.

Hned v úvodu druhé třetině ohrozil branku domácích Šolc, který naštěstí nevyužil nahození Ťupy. Ve 4. minutě Šimánek už – už předkládal do prázdné branky Vondrkovi, jenže byl podražen. Rozhodčí zřejmě evidentní faul přehlédl. Ve 26. minutě hráči Litvínova promarnili největší šanci na snížení. Nejdříve putoval na trestnou lavici domácí Kotaška a zanedlouho po něm i jeho spoluhráč Jindra. Přes minutu trvající výhodu dvou hráčů v poli ale hosté nevyužili, i díky několika svělým obranným zákrokům Štrby. Jásot oznamující návrat potrestaného Jindry za pár vteřin mohutně zesílil, protože Gřegořek Josefa Jindru svěle našel za hostujícími obránci a Pinc lovil kotouč ze své sítě počtvrté – 4:1. Tlak domácích neutichal, Pinc se co chvíli musel vyznamenat proti střelám českobudějovických borců. Ve 33. minutě se však podruhé radovala litvínovská střídačka. Z ojedinělé akce hostí se trefil Kroupa – 4:2. Ve 35. minutě našel Bartoš chytře Filipa Turka, jehož ve vyložené akci musel zahákovat Gombár. Nejblíže brance byl v početní výhodě Babka, který se nadvakrát neprosadil před osamoceným Pincem. Pátým úspěchem přidali domácí hokejisté českobudějovickému publiku další důvod k radosti. Turek přihrál na kruh Robovi, který již měl před sebou prázdnou branku, ale našel ještě lépe postaveného Suchánka, a ten „jistící“ dělovkou z mezikruhží neminul – 5:2. Před druhou sirénou mohl ještě šestý gól vstřelit Šimánek, jenže svou akci, kdy se z rohu proháčkoval před Pince, zakončil nepovedeným blafákem.

Ve 42. minutě zápasu se po vhazování před Hudáčka protlačil Trávníček a nemýlil se - 5:3. Ve 45. minutě se od červené čáry na Pince sám řítil Šimánek, ale tentokráte pěkný blafák korunoval nastřelením brankářova betonu. V 56. minutě se dobře uvolnil Ondřej, našel Sailera, jehož projektilu vystavila stopku Pincova lapačka. V 58. minutě to chytře zkoušel Vondrka, skvělý Pinc však se štěstím nekapituloval. Těsně před koncem si ze třemi hráči Litvínova pohrál Ondřej, svou dvacetivteřinovou „drezuru soupeře v rohu kluziště“ ale zužitkovat nedokázal. Třetí třetina nedosahobal zdaleka kvalit předchozích dvou dějství. Bylo znát, že o výsledku zápasu je rozhodnuto.

JAroslav Liška (HC ČB): "Myslím si, že rozhodla první třetina a naše dvě využité přesilové hry. Hráli jsme dobře, byli jsme lepším týmem. Poslední třetina již ale z naší strany nebyla tak dobrá, byla znát únava, hrálo se, jak se říká, na krev. Kluci působili obětavě, zodpovědně, a toho si cením. Mrzí mě třetí obdržený gól po prohrané buly. Otázka vhazování je poslední závažný problém, který nás ještě trápí. Jsem rád za produktivitu obránců. Čtyři z pěti gólů dnes vsítili právě oni."

Jaroslav Hübl (HC CEmopetrol Litvínov: "Nemůžu než poblahopřát domácímu týmu za zaslouženou výhru. MY jsme věděli, že budeme hrát proti nesmírně kvalitnímu týmu, jehož začátek v extralize byl silně ovlivněn povodněmi. V první třetině jsme dostali tři góly a na to se těžko odpovídá, když hrajete venku. Máme potíže se sestavou, hráče trápí horečky, v týdnu jich několik netrénovalo. Kvůli horečce také nenastoupil Prorok."