30.12.2005, Tomáš Zetek, Roman Šperňák

CEB-LIB 4:2 - Na závěr roku vydřené vítězství

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejisté z jihočeské metropole dokázali vytěžit ze dvou "mezisvátečních" zápasů čtyři extraligové body, když remizovali v Litvínově a v předposledním dni v roce doma pokořili Bílé Tygry z Liberce. Dvěma brankami zavelel k plnému bodovému zisku zkušený útočník Petr Sailer, když se nejprve trefil ze hry a následně proměnil i trestné střílení.
Na jih Čech přijel druhý tým tabulky z Liberce a už od začátku zápasu bylo jasné, že slušně zaplněná Budvar Aréna uvidí úplně jiný zápas než ten minulý s karlovarskou Energií. Bílí Tygři chtěli bodovat naplno a hlavně chtěli hrát hokej. Od úvodního buly běžela hra ve velice slušném tempu a vlastně za třicet minut čistého hrubého času již oznamovala siréna přestávku. Hokej se hrál velice svižný a rozhodně nebylo k vidění přehnané množství zakázaného uvolnění a o plynulosti svědčí i nízky počet šestnácti vhazování za celou dvacetiminutovku. Puk se objevoval každou chvíli na jiné straně kluziště a ani brankáři se rozhodně nenudili, i když střely, které na ně létaly, nebyly z řady těch úplně stoprocentních. To nebyla ani ta z minuty desáté, ale stejně se domácí ujali vedení. Hnilička působil v úvodu zápasu velice rozpačitým a nesoustředěním dojmem a první i druhý gól padl na jeho bedra. Sailer se prosmýkl po hrazení kolem modrobílých obránců a z velice ostrého úhlu se snažil nahodit na Hniličku. Ten nedokázal včas utěsnit prostor u své levé tyčky a kotouč propadl za brankovou čáru. – 1:0 K Českobudějovickým se konečně přiklonilo štěstí, jenž jim v posledních zápasech chybělo. O minutu později se pak do první velké „tutovky“ dostal hostující čtvrtý útok a Pabiška byl blízko vyrovnání, ovšem dnes toho velké množství pochytal Roman Turek. Hra se po trochu uklidnila a v 16. minutě znovu zaúřadoval Hnilička. Michal Hudec zabojoval a dojel zdánlivě ztracený kotouč, nahodil si ho o zadní plexisklo, kde Hnilička neudržel ani puk, ani domácího útočníka. Při návratu do branky se srazil s vlastním hráčem a následně si srazil betonem Hudcovo nahození zpoza brány do vlastní sítě. - 2:0 Hostující hráči však nesložili zbraně a hodně vidět byl dnes právě čtvrtý útok. Před koncem třetiny se výbornou střelou z prostoru mezi kruhy prezentoval Pabiška, ale červenou jí vystavil Turkův semafor. Hned vzápětí ještě gólmanovo rameno zastavilo střelu Víška z úhlu a šlo se do šaten.

Prostřední část otevřel svou střelou Bělohlav, kterého nesobecky poslal do šance skvělou přihrávkou Hübl, i když už sám byl ve slibné střelecké pozici. Paradoxně, když se Severočeši vytáhli z obranné ulity, inkaslovali. Vak dokázal ujet obráncům a ti ho v jasné šanci zastavovali pouze za cenu faulu a rozhodčí Turčan nařídil trestné střílení. Zodpovědnost na sebe vzal kapitán týmu Petr Sailer a zamířil přesně mezi Hniličkovy betony. – 3:0 zdálo se, že je hotovo, ale opak byl pravdou. Hosté již neměli co ztratit, a proto se vrhli do útoku. Do průběhu hry zasáhl i hlavní rozhodčí, který za druhou a třetí třetinu rozdal devatenáct malých trestů a jeden desetiminutový pro Jana Tomajka. Přesilovky dnes nebyly doménou ani jednoho mužstva, hostům však pomohli k tomu, aby se dostali více do hry. Dát branku mohl již Petr Šachl svojí tečí Jirušovy rány, ale Turek ještě držel čisté konto. To neudržel v minutě jedenácté, kdy Richter zavezl puk do třetiny, předložil ho Leoši Čermákovi mezi kruhy a ten nechytatelnou pumelicí snížil. – 3:1 Více se přiblížit vyrovnání mohli Liberečtí v následné přesilovce čtyř proti třem. Vody před Turkem čeřil především exbudějovický Petr Šachl a jeho střela, která měla parametry gólové rozvlnila pouze boční síť, i když už jí většina Arény viděla v brance. Tvrdou střelu ukázal i Richter, a protože se neprosadil ani Harant svým nájezdem na Hniličku, končila třetina opět dvou gólovým rozdílem.

Závěrečné dějství začalo v nestandardním počtu hráčů na ledě a s malými přestávkami tento trend pokračoval až do konce zápasu. Rozhodčí vylučoval střídavě na obou stranách, ale pouze jednou se jeden tým dostal do třech. V této třetině ukázali Bílý Tygři, proč jsou na druhém místě v tabulce a začali pořádně kousat. Vůbec jako první se dostal do šance liberecký Šachl, který ve vlastním oslabení od mantinelu zkoušel Turkovu pozornost, ten si však s jeho neposednou střelou poradil. Budějovice se dostaly za celou třetinu ke třem vážnějším střeleckým pokusům. Gólovou příchuť neměly pokusy Sailera, ani Vydareného, pouze střela Brabencova v poslední minutě. Na druhé straně měly brankový apetit hosté. Turek chytil velice nebezpečné střely Procházky, Rataje, Vaice a především Klimenty. V 57. minutě napřáhl v přesilovce pěti proti třem Richter a na jeho projektil již opora v brance Jihočechů nestačila. – 3:2 Severočeši dokázali snížit na rozdíl jediného gólu a schylovalo se k pořádném dramatu, zvláště když rozhodčí začal znovu vylučovat. Hosté odvolali Hniličku na střídačku a pustili se posíleni o jednoho muže v poli více do obléhání českobudějovické klece. Chybu však udělal obránce Hlavačka, nechal se obehrát domácím Brabencem a ten posléze poslal puk do prázdné hostující svatyně a dodal tak svým spoluhráčům klid. - 4:2 Budvar Aréna aplaudovala ve stoje a po závěrečné děkovačce si domácí hokejisté odnesli do šaten velice cenné tři body.

Leoš Čermák
Josef Jandač (České Budějovice): "Z našeho pohledu nebylo vítězství tak jednoduché, jak to viděl kolega Paleček. Za stavu 3:0 bylo utkání zdánlivě rozhodnuté, ale bohužel jsme pak dělali individuální chyby a bylo tam i časté vylučování. Dovolili jsme soupeři snížit a závěr zdramatizovat. Proti dobrému soupeři, jakým je Liberec, se nám hraje lépe. Dokázali jsme se jeho kvalitní hře přizpůsobit."

Josef Paleček (Liberec): "Dnes jsme si nezasloužili vyhrát. V první třetině jsme tahali za kratší konec, pomalu jsme bruslili, nedohrávali hráče. Agresivnější soupeř toho využil a vybudoval si třígólový náskok, zbytek zápasu už měl pod kontrolou. Hnilička inkasoval nešťastné góly, ale ještě horší dostal loni od Kaberleho."