19.11.2005, Roman Šperňák, Jan Mráček

CEB - LIB 2:1 - Ze severu Čech s těsnou porážkou

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po reprezentační přestávce se hokejisté HC České Budějovice představili na ledě libereckých Bílých Tygrů a z města pod Ještědem si odvezli těsnou porážku, ačkoliv v samém závěru utkání mohli stav srovnat. Petra Sailera však Hnilička vychytal a tak všechny branky padly v rozmezí osmi minut druhé třetiny. O tu jihočeskou se zasloužil Jiří Šimánek.
V první vážnější situaci se před Milanem Hniličkou ocitl jihočeský Brabenec, zblízka ale nedokázal přesně usměrnit puk. Domácí se nenechali zahanbit a ve druhé minutě se tvrdou ranou od modré pokoušel překonat Turka Krstev, jeho pokus, stejně jako Hlavačky o pár chvil později ale svou cestu do branky hostů nenašel. Jelikož tlak domácích stoupal, rozhodl se Krátoška k zákroku z kategorie zakázaných, a tak si Bílí Tygři mohli zahrát přesilovou hru. Tu sehráli znamenitě a hosté občas nevěděli kde jim hlava stojí. Ke gólu ale ani jedna z akcí nevedla a i v páté minutě na ukazateli svítilo bezbrankové skóre. Stejnou výhodu, tedy hru s mužem v poli navíc si mohli zahrát i hosté, když se Liberec ocitl na ledě šesti hráčích. Hokejisté Českých Budějovic si ale s početní výhodou nevěděli rady a byli to právě domácí, kteří byli nebezpečnější. Když se přesilovka hostí blížila ke svému konci, podrazil Brabenec jednoho z domácích beků a šel si také odpočinout na dvě minuty.
I domácí nabízenou výhodu nevyužili, nejnebezpečnější byla střela Martina Hlavačky, se kterou si ale Turek bez problému poradil. Pak přišel další faul ze strany hostí, tentokrát Posmyk likvidačním faulem narazil Tomajka na mantinel a vysloužil si trest v podobě 2+10 minut. Do třetice přesilovek ani tato zůstala nevyužita a ztichlá Tipsport aréna sledovala průměrný hokej. V sedmnácté minutě se ve velké příležitosti ocitl Víšek, který se zpoza branky bekhendem snažil překonat Turka, střela ale neměla dostatečnou razanci, a tak si s ní gólman hostí poradil. Domácí začali ke konci první třetiny.

První formace Tygrů nadělala hodně starostí hostujícím hokejistům, když zpoza branky nahrával Šachl před bránu Podkonickému, tomu ale překazil radost Turek, když povedené střele vystavil semafor. Jan Víšek se minutu před koncem dostal dvakrát k zakončení, první pokus byla střela, která šla jen těsně mimo, ta druhá byla teč se kterou si Turek poradil. Další velkou šanci měl Andrej Podkonický, který si pro sebe vyhrál buly a poté se proháčkoval před ležícího Turka, kterého nedokázal překonat.

Bílí Tygři začali druhou část hry náporem, obzvlášť nebezpečná byla akce Vampoly, který od levého mantinelu nahrával před branku Richterovi, který byl zcela volný, ani on ale prozatím výborného Turka nepřekonal. Ani v druhé třetině se hosté nevyvarovali faulování. Ten první z jejich strany přišel ve třiadvacáté minutě, kdy se držením proti pravidlům provinil Brabenec. Tato přesilovka se už domácím povedla. Puk putoval po ose Jiruš, který od modré dal k mantinelu Podkonickému, ten do středu mezi kruhy Ľubomíru Vaicovi který střelou k tyči otevřel skóre zápasu.

Bílí Tygři se však z vedení neradovali dlouho, hned z dalšího protiútoku. Jeden z beků najel do Hniličky, zalehl ho a pak se napodruhé prosadil Jiří Šimánek, asistenci si připsal Petr Sailer. Pak se zase zablýskalo na druhé straně kdy se domácí dostávali do slibné šance, kterou zastavil Veselý jen díky podražení a také navštívil trestnou lavici v Tipsport aréně. V přesilovce si dobré příležitosti vypracovala opět formace vedená Andrejem Podkonickým. Největší příležitost ke skórování měl opět Vaic, který netrefil puk ze vzduchu před odkrytou brankou. Pak se delší dobu hrál opatrnější hokej. Až ve 33 minutě se do třetiny prodral navrátilec Leoš Čermák, který zblízka nedokázal Turka překonat, k odraženému puku se ale dostal Jan Tomajko který měl velmi snadnou úlohu a střelou pod víko dal svému týmu vedení 2:1.

Další akce, která rozhodně stojí za zmínku, je únik Klimenty, který utekl bekům hostí ale blafák na Turka nevyšel. K dorážce se pak ještě dostal Plodek, ale ani on na Turka nevyzrál. Liberec už ovšem nebyl tak aktivní jako na začátku druhé třetiny, a tak se čím dál častěji do hry dostávali hosté. I když si nevypracovávali vyložené šance, dokázali Bílé Tygry uzamknout v pásmu. Aktivita hostí dělala domácím problémy a vyústěním bylo hákování Igora Rataje a tedy možnost hrát přesilovku. Do konce třetiny se hostům ale nepovedlo přetavit tuto výhodu ve vyrovnání.

Třetí dějství začalo dohrávkou přesilovky hostí z druhé třetiny, ta se ale nepovedla, a tak se aktivity opět chopili domácí hráči. Za hosty se dobrou střelou prezentoval Gřegořek, Hnilička svým levým betonem zamezil jakékoliv změně skóre. Ve čtvrté minutě zahákoval Brabenec Šachla, který svému pádu hodně pomohl a oba putovali na dvě minuty ze hry. Oba celky tak měli možnost vyzkoušet si hru ve čtyřech. Ta více vyhovovala domácím, kteří se usadili v pásmu hostů a nebezpečně kombinovali. Další hezkou kombinaci předvedla první formace domácích. Podkonický zavezl puk do třetiny, kde ho přenechal Vaicovi, který namazal na modrou Jirušovi, který tvrdou ranou vyzkoušel Turkovu pozornost. V sedmé minutě měl třetí gól domácích na holi Leoš Čermák, který dostal přihrávku před odkrytou branku, v pádu ale nedokázal usměrnit puk za Turkova záda. Liberec nedovolil Budějovicím dostat se do tlaku, naopak to byl on kdo byl na začátku desáté minuty třetí třetiny aktivnějším celkem na ledě. Jedinou výjimkou byla akce Veselého, který se zblízka proti Hniličkovi nedokázal prosadit.

Na začátku třinácté minuty, se přece jen podařilo hostům dostal domácí do tlaku, ti když nevěděli co s pukem vyhodili ho přes všechny čáry, to se dokonce stalo hned třikrát za sebou. Pak se opět domácí, jakoby polití živou vodou ujali aktivity a na Turka mířila jedna střela za druhou. Na druhé straně před Hniličkou se proti pravidlům provinil jeden ze střelců večera Vaic a šel si za svůj faul kolenem oddechnout k trestoměřičům. Obrovskou šanci měl po přihrávce od Šachla Andrej Podkonický, který neprostřelil dobře vyjetého Turka. Nebezpečnou tečí po střele od modré se prezentoval před Hniličkou Brabenec, to bylo ale za strany hostí v přesilovce všechno. V čase 58:02 se na okamžik hrálo a časomíra neběžela, chvíli se nehrálo a tak měli oba celky dost času na to aby vymysleli co budou na konci utkání hrát. Hosté se minutu před koncem rozhodli hrát power play. Obrovskou šanci na vyrovnání měl Sailer, který se po skrumáži u mantinelu dostal k puku a osamocen před Hniličkou nedal. Čtyři vteřiny před koncem si ještě trenér hostí Jandač vybral oddechový čas, ani ten ale hostům k vyrovnání nepomohl.

Karel Dvořák (Liberec): Budějovice měly v první minutě dvě vyložené šance, Milan Hnilička to ustál, a tam se možná ten zápas zlomil. Sami jsme si zavinili hektický závěr, kdy jsme měli puk na hokejce, ale ztratili jsme ho a bylo štěstí, že jejich hráč sám před brankou proti Hniličkovi neuspěl.

Josef Jandač (České Budějovice): Vstoupili jsme do zápasu špatně, dělali jsme zbytečné a naivní fauly a Liberec měl díky tomu víc šancí. Ve třetí třetině se soupeř zaměřil na bránění středního pásma, což mu šlo výborně.