07.10.2005, David Lukeš, Milan Dvořák

CEB - LIB 2:1 - Cenné body s Libercem

Hokejisté Českých Budějovic slaví. Po 138 minutách opět doma vstřelili gól a poprvé od 16. září přinesli Budvar Aréně tři body za vítězství nad HC Bílí Tygři Liberec 2:1, když všechny branky padly v rozmezí tří a půl minut na začátku poslední třetiny. Vítěznou branku vstřelil ve 47. minutě v přesilovce Tomáš Harant.
Utkání začalo svižně, hned po půl minutě prověřil Hniličku rychlou střelou zápěstím domácí kanonýr Sailer, na druhé straně zahrozil únikem po pravém křídle Novák. Oba týmy předváděly pěkný útočný hokej, po dvou minutách střílel příklepem z mezikruží Hudec, netrefil však branku. Nápor domácího celku vrcholil v šesté minutě, když se po střele Kopeckého rozezněla pravá tyčka Hniličkovy svatyně. Za Bílé Tygry odpověděl tvrdou střelou od modré čáry Krstev, následně zahrozil po rychlém vybruslení z rohu kluziště agilní Podkonický. Útoky se přelévaly ze strany na stranu, Hnilička musel zasahovat betonem proti Gřegořkově nečekané střele hned po vhazování. První vyloučení přišlo až ve dvanácté minutě, rychlík Veselý převzal ve středním pásmu kotouč, po přejetí do útočného pásma proskočil mezi obránci a i když byl faulován Krstevem, stihl ještě v pádu vystřelit. Následná přesilovka se ale Jihočechům nevydařila, štěstí zkoušel Kotaška s Kutlákem, mnohem nebezpečnější byl ale Podkonického jedovatý pokus do horní části Cháberovy klece. Chvíli po návratu vyloučeného Krsteva na led se řítili do úniku Hudec s Kutlákem, budějovický obránce ale řešil situaci nešťastně pro domácí - střelou příklepem přímo do Hniličkovy hrudi. Podobná situace nastala i na druhé straně, domácí obraně ujel Vampola s Ratajem, na poslední chvíli ale zatáhl za záchrannou brzdu Gřegořek a byl po zásluze vyloučen. První část hry uzavřel Petr Sailer střelou do vyrážečky libereckého brankáře.

Druhá třetina upadla do šedi extraligového průměru, sice hned po sedmnácti vteřinách zahrozil nikým nekrytý Podkonický, pak se dlouho nic zajímavého nedělo. Oba brankáři museli zasahovat proti střelám ze středního pásma, Hniličku prověřil ranou bez přípravy Mucha, za hosty odpověděl Krstev. Po rychlém vybruslení z rohu kluziště mohl otevřít skóre Stanislav Procházka, v kritickém okamžiku ale přišel o kotouč a do rychlého protiútoku se rozjel budějovický kapitán Bělohlav. Ten však prováhal vhodný okamžik ke střele a připraveného Hniličku vůbec neohrozil. O pár minut později vyhrál buly v útočném pásmu Krátoška, vybojoval kotouč a vydal se sám na libereckého brankáře. Přímo před zraky rozhodčího byl stažen k ledu Hanzlíkem, hlavní sudí Husička se rozhodl tentokrát nepískat. Později ale nasadil přísnou laťku a liberečtí, kteří předváděli domácím fanouškům řadu nečistých zákroků, kvůli tomu přišli o bodový zisk. Největší šancí Bílích Tygrů byla po Vaicově nahození Podkonického neúmyslná teč do protipohybu přesunujícího se Chábery. Mladý brankář předvedl reflexivní zákrok vyrážečkou a přivedl tak celou Budvar Arénu do varu. Severočeši zahrozili ještě Tomajkovo střelou zápěstím z mezikruží, víc toho ve druhé části hry nepředvedli. To Hniličkovu pozornost zaměstnával hlavně Gřegořek, jehož projektily létaly okolo liberecké branky jeden za druhým. Krátce před odchodem do kabin se ještě blýskla efektní kličkou nová posila Budějovických Tomáš Vak, nedokázal ale překonat pozorného brankáře. To druhý Tomáš, který byl na ledě - Tomáš Harant, poslouchal sirénu ukončující druhou třetinu v pozici ležmo. Byl totiž nastřelen bolestivě kotoučem a jen těžce se zvedal z ledu, aby následně odkulhal do šaten.

Třetí část hry přinesla nejpohlednější hokej a také vstřelené branky. Krátce po úvodním vhazování ujela do přečíslení 2 na 1 dvojice Šimánek - Sailer, druhý jmenovaný byl ale tísněn obráncem a po převzetí puku už nestihl vystřelit. Hned z následného protiútoku zkoušel pozornost domácího brankáře aktivní Novák, Chábera se nenechal překvapit a v klidu zakročil svou lapačkou. Skóre se měnilo až na druhé straně. Gřegořek rozehrál na Šimánka, ten posunul kotouč na útočnou modrou čáru, kde byl připravený Viktor Hübl. Střela exlitvínovského kanonýra prolétla okolo Hniličkova ramene a málem roztrhla i síť v brance. Jihočeši se z vedení v zápase dlouho neradovali. Dvě minuty poté byl vyloučen za napadení budějovický obránce Harant a Liberečtí naložili s nabídnutou přesilovou hrou tím nejlepším možným způsobem - vstřelili vyrovnávací branku. Václav Novák místo očekávaného nahození za branku vystřelil a puk prošel překvapenému Cháberovi mezi lapačkou a betonem až do branky. Tím však nejzajímavější pětiminutovka nekončila. Na trestné lavici seděl Stanislav Procházka, a budějovičtí hráči strhli znovu vedení na svou stranu. Po kombinaci dvojice Brabenec - Gřegořek se puku chopil Tomáš Harant, nechytatelnou bombou z pravé strany propálil vše co mu stálo v cestě, včetně brankáře Hniličky, a odčinil tak své předchozí vyloučení při němž domácí inkasovali. Zápas byl až do této chvíle vyrovnaný, Bílí Tygři ale jakoby po druhé inkasované brance znervózněli a začali hrát nečistě, za což byli po zásluze vylučováni. Jen kvůli střelecké nemohoucnosti nenavýšili domácí svůj náskok ještě o nějaký ten gól. minutu a osmnáct vteřin trvající přesilovku 5 na 3 Jihočeši nevyužili, i když měli dostatek příležitostí. Výborný Hnilička vychytal Šimánka i střelecky velmi aktivního Gřegořka a po Veselého střele do Hniličkova protipohybu se rozezněla znovu tyčka. Hosté se nepoučili, a po vyloučení Dernera a Podkonického šli znovu so tří. Hnilička si tentokrát poradil efektním semaforem se střelou Gřegořka, poté měl velkou šanci z dorážky Brabenec, ten ve snaze zvednout puk přes brankářův beton rozvlnil ochrannou síť za brankou. Dvě a půl minuty před koncem zápasu šel za katr mladý Mucha a daroval tak Bílím Tygrům velkou šanci na vyrovnání, hostujícím hráčům ale svázala ruce nervozita, když si jedinou střelu připsal liberecký kapitán Novák. Jihočeši tak díky dobrému výkonu a nedisciplinovanosti libereckých Tygrů drží sérii neporazitelnosti na vlastním ledě i po jedenáctém extraligovém kole.

Martin Richter
Josef Jandač (České Budějovice): "Liberec byl prvním mužstvem, které tady hrálo hokej. Zápas byl jako břitva, měl výborné nasazení, musel se divákům líbit. My se také strašně nadřeme na gól. Už jsem se bál, že to bude zase bezbranková remíza."

Karel Dvořák (Liberec): "Když chceme uspět venku, musíme se vyvarovat faulů. Ve třetí třetině jsme měli sedm vyloučených. Za takové situace se nemůžeme dostat do tlaku. Nad disciplínou se musíme zamyslet, určitě s tím něco vyvedeme. Také nás trápí, že se příliš nadřeme na góly. Hrajeme sice hokej, ale jen někde v koutech. V tom nás domácí předčili a zaslouženě vyhráli."