31.01.2005, Tomáš Zetek

CEB - KOM 7:1 - Další vysoké vítězství Jihočechů

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Do Budvar Arény zavítalo v pondělí mužstvo Komety Brno. Jihočeši se do svého soupeře zakousli od úvodního vhazování a ve třetí minutě to bylo již o dvě branky. Trefil se hrdina utkání Václav Pletka, jenž v průběhu zápasu přidal ještě dva přesné zásahy, a skompletoval tak hattrick. Domácí si na své konto zaslouženě připsali další vysoké vítězství.
K utkání 46. kola první ligy zajížděli do Budvar Arény hokejisté Komety Brno, kteří v současné době neprožívají nejvydařenější období. Jejich série bez jediného získaného bodu čítala před střetnutím na jihu Čech čtyři utkání. O její utnutí se pokoušeli s několika juniory v sestavě, v níž navíc chyběli obránci Mikel a Pavel Staněk a zkušení útočníci Nohel s Appelem. Domácí trenér Josef Jandač prozměnu postrádal zraněné beky Ference, Jindru a Neckáře, jimž při utkání mezi střídačkami sekundovali v civilu Roman Turek, Radek Bělohlav a Josef Štraub.

Hráči z moravské metropole se ještě ani na zimním stadionu v Českých Budějovbicích nerozkoukali a už v nich byla hodně malá dušička. Po počáteční nepozornosti se dostal na modré k puku Martínek, ale jeho nahození Maláč těsně před brankovou čárou zastavil. Běžela teprve první minuta, když po následném vyhraném buly Štrby natáhl k bombě obránce Angel Krstev. Puk vyslaný z jeho čepele se podobal dělovému projektilu, jenž se zastavil až v brněnské síti - 1:0. Od založení gólové listiny neuběhly ani dvě minuty a Maláč se otáčel podruhé. Při rozehrávce chyboval Brančík a Václavové Prospal s Pletkou si s nájezdem dva na nikoho poradili s bravůrou jim vlastní. Druhý jmenovaný poslal touš mezi betony strážce hostující svatyně - 2:0. Hned od úvodních okamžiků se tedy schylovalo k velkému představení budějovických střelců. Odér této skutečnosti však z Budvar Arény na několik minut vyprchal. Další "megašance" Jihočechů totiž přišla až ve 12. minutě. To se při úprku dvou na jednoho prezentoval milimetrovou přihrávkou Prospal, ale jeho výzvu nedokázal přetavit v úspěch Šimánek, který pouze vyprášil Maláčovy betony. Této příležitosti domácí eskadry předcházelo první vážnejší ohrožení Cháberovy klece. Vyrůbalík však v ideální pozici dokázal jen nápalit domácícho gólmana do hrudi. Úvodní dějství uzavřel exbudějovický Jan Fadrný, jenž těsně před první sirénou hleděl tváří v tvář ochránci budějovické klece, jehož však ostrým příklepem propálit nedokázal. Poprvé se tedy šlo do šatny za dvoubrankového vedení domácích.

Do prostřední části vlétli domácí jako velká voda. Krátce po jejím zahájení zazvonil na břevno brněnské klece po individuální akvci Gýna. Když už vše vypadalo na to, že se konečně spustí brankové hody Budějovických, přišlo snížení ze strany hostí. Agilní Jan Fadrný přebrusli v souboji Martínka a poslal touš nezadržitelně pod břevno - 2:1. Úvodní trefa, jež se později ukázala být jedinou brněnskou v utkání, svěřence trenéra Jandače natolik vyburcovala, že s opětovným navýšením na dvoubrankové vedení posečkali pouhopouhých 12 vteřin. Po křídle doslova ulétl Petr Sailer, jehož snaze napomohlo nezáviděníhodné zakopnutí Karlíčka, a touš si našel cestu za Maláče potřetí - 3:1. Pár okamžiků nato se už strhla pravá a nefalšovaná lavina budějovických útoků. Při akcích matadora Luboše Roba a juniorského pendla Martina Hanzala musel Maláč ze svého arzenálu vytáhnout vysoce efektní zákroky, aby jejich střely zlikvidoval. To se mu ale již nepovedlo při dalším výletu domácích do děravé obrany Jihomoravanů. Když se zápas přeléval do své druhé poloviny, připsal si na svou střeleckou pažbu druhý zářez v utkání Václav Pletka, jehož brance předcházela na zlatém podnose dodaná přihrávka výborně hrajícího obránce Krsteva. Robustní bek se sám mohl zeptat brněnského brankáře na kultovní "kam to chceš?", ale na místo toho ještě našel čepel Pletky, který neměl nejmenší potíž dopravit kotouč do odkryté klece - 4:1. V tu chvíli připomínalo mužstvo hostů torzo válečníků bojující proti naprosto nevyčíslitelné přesile. Budějovčtí si v útočném pásmy dělali prkticky co chtěli. Pátou branku přidal nahozením od modré Petr Jančařík, po jehož střele Maláč málem pukl vzteky, jelikož mu spoluhráči nevyčistili prostor před brankou, a hostující brankář tak neviděl zhola nic, natožpak plachtíci puk směřující pod horní tyč - 5:1. Ani ne třičtvrtě minuty poté skompletoval svůj hattrick třinecký útočník hájící barvy Budějovic Václav Pletka, jenž určil podobu výsledku, který po čtyřiceti minutách svítil na ukazateli skóre - 6:1. Druhé siréně předcházela ještě brilantní souhra domácího tria Štrba - Sailer - Šimánek. Poslední jmenovaný ale nedokázal přehodit beton hostujícího gólmana, jímž byl již v té době Jiří Rech, který vystřídal rezignujícího Maláče.

Do závěrečného dějství nastoupila obě mužstva víceméně z povinnosti a této skutečnosti také nasvědčovaly výkony obran obou týmu. Zatímco u hostů si na to přihlížející fandové zvykli již za druhou třetinu, u Jihočechů to bylo malou novinkou. Brněnští se několikrat dostali do přečíslení, z kterého rozhodně neměl radost spolu s Cháberou zejména lodivod Jandač, jenž musel na střídačce několikrát zvýšit hlas i přesto, že o osudu utkání bylo již dávno nezvratně rozhodnuto. I přes drobné výpadky domácích to byli stále oni, kteří drželi naprosto pevně otěže utkání ve svých rukou. Zaskakující brankář Rech byl chvílemi stejně jako jeho spoluhráči v poli z nápadů budějovických hráčů doslova zoufalý. Krásnou kombinaci zakončenou sedmou branku předvedli Martin Štrba s Jiřím Šimánkem, jejichž narážečce předcházela přesná příhra Muchy - 7:1. Po tomto gólu jakoby se Jihočeši začali předhánět v tom, kdo si víckrát před Rechem přihraje, a chtěli tahat své šance až do pověstné kuchyně. První útok domácích se prosazoval jako při přesilové hře, ale Prospal ani Pletka na strážce hostujícího brankoviště nevyzráli. Další, komu překazil Rech radost skvělým zákrokem, byl agilní Sailer, jenž ani na několikrát nedokázal výborného brankáře hostí překonat. Při jedné ze slabších chvil budějovické obrany se dostal ke slovu i jeho protějšek Jan Chábera, který dokázal bravůrně lapit šanci Fadrného. Velké šance se nadále tvořily zejména před Jiřím Rechem. Žádná z nich už ale neskončila gólem, začež mohou Jihomoravané děkovat především strážci jejich svatyně, který čelil domácím atakům od 34. minuty. Prakticky za celou druhou polovinu zápasu lovil puk ze své sítě jen jednou. Domácí si připsali další zasloužené vítězství.

Michal Černý
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Některé zápasy jsou podobné v tom, že se rychle rozhodnou a pak se to víceméně jen dohrává. Pro trenéra je pak velmi těžké nějakým způsobem hráče dál motivovat, aby hráli na sto procent. Tím bych vysvětlil chvilkové výpadky. Jinak si myslím, že jsme měli utkání naprosto pod kontrolu a mohli vyhrát i vyšším rozdílem."

Lubomír Oslizlo, asistent trenéra HC Kometa Brno: "Já to mám s hodnocením velmi jednoduché. Vyhrálo po zásluze jasně lepší mužstvo. My jsme rádi, že jsme utkání jakž takž nějakým způsobem ještě zvládli. Přijeli jsme sem bez několika opor a s kluky z juniorky. Zápas se vyvíjel jednoznačně i díky chybám, které jsme předvedli hned na úvod utkání. Budějovice si pak zápas naprosto v pohodě kontrolovaly a zaslouženě vyhrály."