01.02.2013, Pavel Kortus ml.

CEB - KOM 6:3 - Mountfield zvládl další těžký duel, porazil Kometu

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeši zvládli další důležitý zápas v boji o play off, když na domácím ledě porazili Kometu Brno 6:3. O třech bodech Mountfield rozhodl v první části, kdy si vytvořil cenný dvougólový náskok po zásazích Ptáčka a Mertla. Poslední duel před reprezentační přestávkou čeká Jihočechy v neděli na Kladně.

První část důležitého utkání toho moc nenabídla. Úvod střetnutí patřil Kometě, která držela domácí v obranné třetině, ale k žádné zajímavější akci se nepropracovala. Výjimkou mohl být pokus Erata, jehož střelu zblízka Kovář lapačkou zneškodnil. Oba celky si zahrály v první třetině po jedné přesilovce. Zatímco ta brněnská byla doslova beznadějná, ta jihočeská byla brzy využita. Rastislav Dej chytrou přihrávkou našel najíždějícího Františka Ptáčka, který vymetl růžek Trvajovy svatyně a zajistil domácím vedení. To navýšil ještě devětatřicet vteřin před závěrečným hvizdem Tomáš Mertl, jenž těžil ze spolupráce Kotalíka se Šimánkem a zblízka prostřelil Trvaje. Svěřenci kouče Draisaitla tak vedli po dvaceti minutách o dvě branky.

Druhou dvacetiminutovku začali hosté změnou v brankovišti, kdy Trvaje nahradil Falter. Brňané byli znovu aktivnější na startu druhé části. Kovář se musel ohánět a stálo při něm také štěstí. Zejména když Eratovu střelu pouze vyrazil k volnému Petrovickému, jemuž musel na poslední chvíli František Ptáček nadzvednout hůl, aby nestřílel do odkryté klece. Kometa se dočkala chvíli před půlí zápasu. Při hře čtyři na čtyři si Tomáš Žižka vyměnil kotouč s Janem Hruškou a přesnou střelou překonal Kováře. Odpověď domácích byla blesková. Od modré čáry vypálil František Ptáček, brankář Falter vyrazil i dorážku Švihálka, ale na další doklepnutí od Rudolfa Červeného již nestačil. Mladý forvard tak mohl po chvilkovém hledání kotouče v síti oslavit svou třetí branku v sezoně. Záhy mohl opět snížit Tomáš Svoboda, ale Kovář jeho dělovku vyrazil na břevno. Do konce třetiny už se skóre nepohnulo a tak si domácí odnášeli do šatny dvoubrankové vedení.

Důležitý čtvrtý gól vsítili domácí znovu v přesilovce. Po vyhraném vhazování posunul Ptáček puk na pálícího Vydareného, jehož dělovku přesně tečoval Rastislav Dej a Mountfield vedl už o tři branky. Jenže pak přišly nečekané komplikace. Jakub Kovář při rozehrávce doslova namazal kotouč na hůl Tomáše Svobody, který prázdnou brankou nepohrdl. Jihomoravané se snadnou brankou dostali do tempa a zatápěli domácím. Kontaktní branku přidal po další nepřehledné situaci v domácím brankovišti Jan Hruška, jehož nahození zpoza branky skončilo až za brankovou čarou. Mountfield znovu uklidnil až v 57. minutě Jakub Suja, který tečoval bekhendovou střelu Rudolfa Červeného. Na další branku Budvar aréna nečekala dlouho. Jiří Šimánek začal neuvěřitelnou akci, kdy elegantně poslal obránce hostí opačným směrem, a Jakub Langhammer už neměl problém doklepnout kotouč do sítě po zásahu Faltera. Jihočeši tak dopřáli fanouškům pěknou podívanou, ze které si odnášejí tři body za výhru 6:3.

Tomáš Žižka
Peter Draisaitl (CEB): Celou dobu se to houpalo sem a tam, ale závěr kluci zvládli. Nejlepší hokej jsme hráli paradoxně v době, kdy jsme dostali góly na 4:2 a 4:3. Tak, jak dnes, budou asi vypadat všechny zápasy do konce sezony. Je to hodně o mentální připravenosti.

Lubomír Oslizlo (KOM): Možná to bude znít troufale, ale přijeli jsme s odhodláním sebrat soupeři nějaké body. Když jsme snížili na rozdíl gólu, pomýšleli jsme ještě na bod a prodloužení. Bohužel jsme dnes dostali pět ze šesti gólů z prostoru před brankou, a to rozhodlo o výsledku.