06.11.2004, Tomáš Zetek

CEB - KOM 4:0 - Televizní diváci překvapení neviděli

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve 20. kole zavítalo na jih Čech mužstvo Komety Brno. Ve velmi svižném a pohledném utkání domácí nepřipustili žádné překvapení a hosty z moravské metropole v pohodě přehráli. Dvě branky si v utkání připsal Václav Prospal, a měl tudíž na výhře HC České Budějovice jako již tradičně lví podíl.
Sobota 6. listopadu se nesla ve znamení souboje hokejistů Komety Brno a HC České Budějovice. K vidění byly celkem tři zápasy na třech nejsledovanějších frontách. V Budvar Aréně nejdříve díky strhujícímu závěru vyhráli domácí dorostenci 5:3. Odpoledne se v moravské metropoli utkaly juniorky obou zmíněných mužstev. I v tomto souboji se nakonec štěstí přiklonilo na stranu Jihočechů. Juniorka HC České Budějovice si domů odvezla cenné dva body za vydolované vítězství 3:2. No a konečně třetí zápas víkendového dne mohli shlédnout opět diváci u soutoku Malše s Vltavou. Před objektivy televizních kamer nastoupili na led Budvar Arény A-mužstva obou klubů. Pikantní utkání si prožil Jan Fadrný, který ještě nedávno oblékal dres týmu zpod Černé věže. Za domácí nastoupil poprvé po dlouhé pauze zaviněné zraněním Radek Martínek.

Hned od prvního vhazování bylo jasně patrné, který z týmů bude třímat otěže utkání ve svých rukou. Přítomnost televizních kamer nikterak budějovické hráče nezneklidnila a ti se zakousli do svého soupeře od úvodních okamžiků. Již ve 3. minutě mohl otevřít gólový účet utkání Radoslav Kropáč, ale jeho pumelice z mezikruží v síti neskončila. O tom, že Brněnští nebudou zas tak lehkým soupeřem, se přesvědčila domácí defenzíva velmi záhy. Okolo otáčejícího se Muchy se prohnal Richard Brančík a jeho ostrá střela zápěstím, jež byla ztlumena Cháberou, pomalu proskákala brankovištěm pryč z nebezpečného území.
V 7. minutě již byl první úspěch domácích naspadnutí. Útok dvou na jednoho podnikl Prospal s Kropáčem. Druhý jmenovaný se ještě v ideální pozici snažil vyšperkovat celou akci zpětnou přihrávkou na Prospala. Pro tuto parádu však neměl pochopení hostující brankář Maláč, a divácí v Budvar Aréně tedy stále čekali na první gól. Ten přišel ve 12. minutě. Rekonvalescent Martínek si vybruslil do prostoru mezi kruhy a jeho ránu dokázal důmyslně tečovat do sítě Václav Prospal - 1:0.
V tu dobu již podruhé pikal na trestné lavici Jan Fadrný, jenž byl očividně proti svým bývalým spoluhráčům přemotivován. Domácí neúnavně bušili na obranná vrata Brněnských a zapomněli přitom na dvojici Chvojka - Fadrný, která probudila Cháberu ze zimního spánku. Strážce budějovické svatyně si však dokázal s ojedinělým útokem hostů poradit, a vyrovnání tak nepřipustil. Po dvaceti minutách se šlo do šaten za stavu 1:0.

První přestávka se nevídaně protáhla, když před jejím vypršením na moment vypadl na zimním stadionu elektrický proud. Hokejisté museli pár minut posečkat v šatnách, než se světla umístěná u stropu arény opět dostala do stoprocentní pohody. Po nepředpokládaném intermezzu začalo druhé dějství tak, jak to první skončilo. Z mnoha příležitostí před Maláčem stála za zmínku ve 25. minutě rána Prospala, která si však cestu do sítě nenašla. Budějovičtí byli jasně lepším mužstvem a dostávali svého soupeře velmi často do úzkých. To se jim povedlo i při jedné z brněnských přesilovek, jejíž drtivou část odehráli v obranném pásmu hostů. V rámci početního oslabení ujel ve dvojici s Gýnou Rob. Jejich souhru ale Maláč zneškodnil.
Již v plném počtu hrající Budějovice poté utrhli lavinu útoků. Obrovské šance Hřebejka, Šimánka či Gýny ale zůstaly pohříchu nevyužity. Hosté v tu chvíli hrozili pouze z protiútoků. V domácím brankovišti však prokazoval dobrou připravenost Jan Chábera. Ve 35. minutě přišel dlouho očekávaný druhý gól Jihočechů. Neúnavná a téměř létající dvojice Prospal - Dvořák si pohrála s obranou Moravanů a Václav Prospal využil geniální přihrávky druhého jmenovaného ke zvýšení na 2:0. Po čtyřiceti minutách tedy svítilo na ukazateli skóre dvougólové vedení domácích.

Třetí třetinu otevřel další z mnoha budějovických náletů na Maláčovu branku. Novic Havelka, na němž byla po celý zápas vidět neutuchající chuť do hry, se protáhl kolem hrazení a vyslal na svatyni hostů dělový projektil. Ten však o centimetry minul svůj cíl. Následně se k odraženému puku dostal Štěpán Hřebejk a jeho střelu nezištně lapil strážce brněnské klece. Necelé dvě minuty nato projel jako nůž máslem soupeřovou obranou Květoň, efektní kličkou si položil Maláče a už už mířil bekhendem do prázdné branky. Dobře chytající Pavel Maláč ale ještě stihl nastavit proti střele lapačku, a neuvěřitelně touš ukrýt ve své rukavici.
Osudnou pro hosty se stala 48. minuta, ve které do jejich branky spadly dva puky. Nejdříve si svůj první úspěch v budějovickém dresu připsal Petr Havelka, když skvěle vybruslil zpoza branky a zasunul touš pod padajícího brankáře - 3:0. Neuvěřitelných 11 sekund nato se břněnská síť vlnila znovu. Pumelice z pravého křídla vyslaná Radkem Dvořákem prolétla mezi betony bezmocného Maláče - 4:0. Domácí borci si již v pohodě hlídali vítězství, které mohli ještě v závěru zvýšit. Své šance už ale nevyužili. Hosté předvedli v Budvar Aréně velmi sympatický výkon, ale nebylo jim přáno skórovat. Za svou aktivitu a nasazení by si alespoň čestný úspěch zasloužili.

Roman Meluzín
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Mužstvo hraje v současné době celkem uvolněně. V první třetině jsme měli velké množství šancí a měli jsme rozhodnout o osudu utkání již tam. Nestalo se tak. Poté jsme si ale šli trpělivě za vítězstvím a zaslouženě vyhráli."

Svatopluk Číhal, trenér HC Kometa Brno: "My jsme sem samozřejmě přijeli pod dojmem toho, že utkání vysílá televize a drtivá většina kluků ještě před kamerami nehrála. To však není žádná výmluva, to je pouze konstatování. Výsledek podle mne odpovídá předvedené hře. Možná to mohlo být pro nás trochu milosrdnější a alespoň jeden gól jsme si zasloužili. Domácí nás přehráli po všech stránkách a byli jasně lepším mužstvem. Bylo vidět, že Budějovice jsou nejlepším týmem této soutěže. Bez gólu se hrát nedá a soupeř má natolik silné mužstvo, že se pak nedalo z výsledkem již nic dělat."