13.01.2006, Roman Šperňák, David Lukeš

CEB - KLA 4:1 - Konečně tříbodová převaha!

Českobudějovickým hokejistům se to v zápase 40. kola proti Kladnu konečně podařilo. Svého soupeře nejen přehráli - což pro ně v posledních kolech nebyl problém - ale tentokrát si vysloužili i tříbodový zisk za vítězství 4:1. V době, kdy Kladno začalo hrozit, svůj tým uklidnil Kamil Brabenec. Utkání nedokončil brankář Kladna Zdeněk Orct, který po ráně Marka Posmyka chytal se sebezapřením a do poslední třetiny už nenastoupil.
V páteční podvečer potřebovali Jihočeši nutně bodovat, protože, kdyby vyhráli, vzdálili by se svému soupeři, a zároveň také chtěli odčinit domácí zápas se Znojmem, ve kterém ztratili vítězství v posledí třetině zápasu.
A hned od začátku zápasu bylo vidět, že domácí jsou správně nabuzeni, aby důležité bodíky vydřeli. Už v první minutě se do šance protlačil Hudec, ale jeho střelu z otočky celkem v pohodě kryl gólman Orct. První šance sice nevyšla, hokejisté HC České Budějovice však dřeli dál. Mucha poslal dobrou přihrávku na Bělohlava, ovšem ten nedokázal těsně před kladenským gólmanem zvednout svojí střelu. To, že by nějaký českobudějovický hráč stál sám před brankářem, se stávalo celkem často a střeodčeská obrana byla v tomto celkem nedůsledná. Utkání také ovlivnil sudí Turčan svým častým vylučováním, a proto byla hra roztrhaná a trenéři nemohli ani zdaleka využít všech svých svěřenců. První možnost přesilovky dostali Kladenští. Ti dnes nehráli v této situaci dobře a paradoxně největší šanci v jejich první početní výhodě měl domácí Sailer, jenž odstal výbornou přihrávku od Posmyka a uháněl od půlky sám a bohužel pro domácí nevměstnal svůj pokus mezi tři tyče. Hosté nebyli vůbec nebezpeční a jediný, kdo z nich ohrozil Romana Turka, byl Vítězslav Bílek. Dvakrát se dokázal dostat až před jihočeského brankáře a ani jednou ho nedokázal překonat, a tak udeřil druhý útok domácích. V přesilové hře napřáhl na modré Zdeněk Kutlák a jeho střelu dorážel za Orctova záda Štěpán Hřebejk, čímž poslal svůj tým do vedení - 1:0. O chvíli později pak Marek Posmyk svojí dělovkou složil Orcta k zemi a ten musel být ošetřován. Ani jeden z týmů už se nedokázal výrazněji prosadit, takže stav po první třetině se rovnal tomu z dvacáté minuty.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé části utkání. Jihočeši byli pořád lepší, lépe bruslili a byli vždy dříve u kotouče než jejich soupeř. Rozhodčí Turčan zároveň pokračoval v nastoleném trendu a tak nebyly výjimečné ani přesilovky pěti proti třem. Narozdíl od hostů si s přesilovkami věděli domácí rady, a proto jejich náskok výrazně vzrostl. Středočeši se nemohli vůbec prosadit před Turka, a když už se jim to povedlo, "The Large" jejich snahy zpacifikoval. Postupně si na něm vylámali zuby Vratislav Čech z bezprostřední blízkosti a také Gardoň se Špeldou. Nejblíže skórování byli kladenští utočnící hned v 23. minutě, překonali i Turka, ale před dojíždějícím hráčem stačil uklidit puk Kutlák. Domácí byli mnohem efektivnější a v 30. minutě Sailer nahazoval puk od mantinelu na branku a ještě ze vzduchu ho dokázal usměrnit za Orctova záda Viktor Hübl. - 2:0 Kladenský Špelda pak měl ještě jednu možnost, při chytré teči Paterovy střely, ovšem udeřili znovu hráči od soutoku Vltavy s Malší. Vteřinu před vypršením přesilovky pěti proti třem napřáhl Posmyk a jeho projektil se tečoval do sítě Vak - 3:0 Kladenští dostali gól do šatny a jak se posléze ukázalo, již neměli síly na to, aby utkání zkorigovali.

V závěrečném dějství dál vylučoval sudí Turčan a tentokrát spíše hráče HC České Budějovice. Hosté měli možnost několika přesilových her pět na tři, ale domácí hráli hodně obětavě a hodně bojovali, proto se Středočeši mnohdy nedostali ani ke kloudnému zakončení. To o co se snažili celý zápas,se jim povedlo až v 53. minutě. Českobudějovičtí ztratili zbytečně puk ve středním pásmu a ten putoval po ose Hájek- Frolík - Hájek až za Turkova záda. Hájek dodkázal dobře tečovat náhrávku svého kolegy od mantinelu. - 3:1 Na zvrat v utkání to již bylo příliš pozdě a v 58. minutě Kamil Brabenec pojistil vítězství svého týmu střelou z prostoru mezi kruhy. Šanci pro něj vydřel Ondřej Veselý, jenž dokázal vybojovat puk na kladenských obráncích na vlastní modré čáře. - 4:1 Utkání se již dohrálo v poklidu a svěřenci trenérů Jandače a Kupky zcela zaslouženě získali tři body.

Jaroslav Špelda
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: Já bych souhlasil s kolegou a kdybych měl dnešní utkání přirovnat k našemu poslednímu zápasu doma se Znojmem, tak jsme hlavně sehráli lépe poslední třetinu, kdy jsme si to vítězství pohlídali a hlavně nedělali úplně zbytečné chyby. Rozhodujícím okamžikem byla druhá třetina a hlavně proměněné přesilové hry.

Zdeněk Müller, trenér HC Rabat Kladno: Utkání mělo průměrnou úroveň. My jsme se dvě třetiny trápili a domácí byli důraznější v koncovce a hlavně hráli dobře přesilovky, což považuji za rozhodující, protože my jsme je sehráli špatně. Ve třetí části jsme se trochu zmátořili, ale na stavu to již nic nezměnilo. V současné době nejsme ve formě, abychom mohli vyhrávat venku.