08.03.2009, Roman Šperňák

CEB - KLA 3:1 - Další důležité body zůstaly doma

Č. B u d ě j o v i c e – HC MOUNTFIELD se blíží jistotě setrvání v nejvyšší soutěži i pro příští sezonu. V domácím utkání s Kladnem uspěli českobudějovičtí hokejisté v poměru 3:1. Hrdinou duelu se stal slovenský útočník Tibor Melichárek, který vstřelil dvě ze tří branek svého celku. Druhý a vítězný gól a poté i třetí pojišťovací zásah.
Napřed v pátek se Znojmem a teď v neděli s Kladnem. Hokejisté HC MOUNTFIELD chytili druhý dech a zvládli vyhrát dvě utkání z sebou v nadstavbové části extraligy play-out. Přičemž za muže víkendu by se dal v českobudějovickém dresu označit střelec Tibor Melichárek. Ve Znojmě skóre uzavíral, proti Kladnu ho vytvářel.

Jihočeši přistoupili k utkání koncentrovaní. Nic nepodcenili a od začátku byli aktivnější. Od začátku měl víc práce reprezentační brankář Kopřiva. Postupně jej zaměstnali Gulaš, v přesilovce Hřebejk, nepřekonal jej ale ani z druhé vlny najíždějící bek Sičák. Jeho kolega z obrany Ptáček prokličkoval až před kladenskou klec, ke střele se však již nedostal.

V 10. minutě se řítili tři budějovičtí hráči na jediného hráče, ale uzdravený Kotrla šanci dobře nezakončil. Poté se ke slovu dostal čtvrtý útok domácích. Bílek našel mezi kruhy volného Horáka, který na dva pokusy ze vzduchu sklepl kotouč za Kopřivova záda a připsal si svůj první extraligový gól v kariéře – 1:0.

Turek se ve své brance dlouho nudil. Teprve až v 17. minutě si připsal první vážnější zákrok po střele nejproduktivnějšího kladenského beka Trončnského. Bylo to při vyloučení Humla. V řádném počtu hráčů na ledě se Středočeši na dostřel Turka příliš nedostávali.

Do druhého dějství vstoupili Jihočeši s těsným veden a větším sebevědomím. V samém jejím úvodu Ptáček orazítkoval tyčku a poté se na chvíli probudili také hosté. Nejprve Stieler servíroval puk před branku Eberlemu, ale ten na něj nedosáhl. Podobná situace se opakovala o necelou minutu později, když se do hlavních rolí nominovali Bělohlav s Procházkou.

Vynikající přehled prokázal budějovický obránce Toman, jenž z hloubi vlastního pásma našel před útočnou modrou Melichárka. Ten si to v plné jízdě namířil k brance a střelou nad vyrážečku do pravého horního růžku zvýšil vedení domácích – 2:0. Po Muchově střele od modré Kopřiva jen vyrazil puk před sebe a Mertlova dorážka zazvonila o tyčku. O chvíli později trefil tyčku rovněž hostující Frolík, vzápětí Stieler vyprášil Turkovy betony. Při Vakově trestu opět zvonila tyčka, tentokrát po střele Nádašdiho od modré čáry, kterou lehce přesměroval Turek.

Zdálo se, že do konce druhé třetině se už nic nestane. To byl samozřejmě omyl. Hosté ještě dokázali před druhou sirénou snížit. Slalom domácího kapitána Veselého zastavil Kopřiva a poté ve vlastním oslabení překvapivě udeřili Kladenští. Čurilla s Mrázkem si troufli vyrazit ve dvou na jednoho a českobudějovický odchovanec František Mrázek snížil na 2:1.

Závěrečnou třetinu zahájili hosté nevídanou hrubou chybou. Hájek od vlastní branky rozehrál přímo na hokejku forčekujícího Humla, ale budějovický centr se zalekl příležitosti a sám před Kopřivou ani nadvakrát neuspěl. Při Bělohlavově trestu se domácí usadili v útočném pásmu, Huml našel volného Hudce, ale jeho střelu Kopřiva dobře přečetl. Během další přesilovky, kdy seděl na trestné lavici Gudas, mohli domácí pojistit bodový zisk, ale Gřegořek od modré mířil zase do tyčky a dvě další střely skončily na boční síťce. Vypadalo to na napínavý závěr utkání, ale chyba hostujícího týmem přisoudila klidný zisk tří bodů domácím. Nahrávku vystihl Tibor Melichárek se zmocnil kotouče a střelou po ledě dal Jihočechům definitivu.

Martin Frolík
Jan Tlačil, trenér HC MOUNTFIELD: "Do zápasu jsme vstoupili sebevědomě a dostali jsme soupeře pod tlak. Ve druhé třetině nás zabrzdil obdržený gól při vlastní přesilovce, po kterém se na naše hokejky vrátila nervozita, obvykle provázející zápasy play out. O to víc chci poděkovat mužstvu, že si v závěru pohlídalo výsledek. Situaci vnímám tak, že jsme stále v ohrožení a musíme vyhrát každý následující zápas. Záchrana přijde až ve chvíli, kdy nebude matematicky možné spadnout na poslední příčku."

Zdeněk Müller, trenér HC GEUS OKNA Kladno: "Domácí měli dobrý vstup do utkání a v první třetině byli jasně lepší. My jsme ji přežili jen díky Kopřivovi, který chytal výborně. Ve druhém dějství jsme nastřelili dvakrát tyčku a mohli vyrovnat, bohužel se nám to nepovedlo. V závěru už to bylo z naší strany slabší a Budějovice si vítězství pohlídaly."