28.12.2003, Milan Šebesta

CEB-KLA 1:1 - Domácí sahali po třech bodech leč nedosáhli

Jasnými hvězdami dnešního utkání byli oba gólmani. Jak velezkušený kladenský Zdeněk Orct, tak mladičký Jihočech Josef Kučera podali vynikající výkon a každý z nich dovolil proklouznout za svá záda jediné střele. Přestože domácí předvedli velmi bojovný výkon a do zápasu šli na plno, nestačilo to na tři body. Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny srovnal na 1:1 Michal Havel.
V prvním povánočním kole přijel na led Českých Budějovic výběr Kladna v čele se Zdeňkem Orctem. Domácí eskadra nastoupila v sestavě s uzdravivšími se Jindrou, Fadrným a Sailerem a z Chomutova se navrátivším Kostourkem. Stejně jako v týmu hostů, ukázal se jako nejdůležitější postavou pro domácí mančaft gólman - Josef Kučera dnes předváděl spolehlivé zákroky a byl Orctovi důstojným protivníkem.

Kladno předvádělo po celý zápas svou typickou hru. Na Orctovi tak jako vždy zůstávala většina práce. Mnohokrát mu pomohlo štěstí - jako ku příkladu v 10. minutě, kdy Fadrný vypálil do vinglu a přesto, že šance na zabránění gólu byly minimální, podařilo se kladenské opoře vyškrábnout puk nad bránu. Ve 12. minutě pálil nadějně i Gýna, ale ani jemu se Orcta propálit nepodařilo. Za krvavé zranění na Gýnu šel na trestnou Kalla. První dvouminutovku sice Jihočeši nevyužili, ale po 21 sekundách druhého trestu se podařilo dorazit puk po střele Jasečka Šimánkovi. Z bojového ducha první třetiny se příliš hokejových akcí nevyklubalo. Po první siréně se tak šlo do kabin za stavu 1:0.

Hned na začátku druhé třetiny začal konečně zápas připomínat hokejové utkání. V čase 21:45 na Orcta vyslali Jihočeši hned dvě tvrdé rány - tu druhou likvidoval v sedě na brankové čáře. Hlavní arbitr se jel raději poradit s videorozhodčím, ale i ten mu potvrdil, že puk se za brankovou čáru nedostal. Od začátku 26. minuty se mohl Kučera cítit jak před popravčí četou - mířila na něj rána za ránou, ale ani jedné nedovolil proklouznout za svá záda. Fadrného vyloučení v čase 26.11 však neznamenalo ještě větší tlak Kladna, ale mělo zcela opačný efekt - domácí se probrali a začali mít na ledě opět převahu. Do samostatných akcí se dostali Sailer, který proškolil hostující beky, a Kostourek, který jel zcela sám na Orcta, ale tomu se podařilo mladého Jihočecha vybruslit. Minářovi se zjevně nechtělo přerušovat plynulost hry vyloučeními, a tak nechal bez povšimnutí mnohé jasné fauly - nutno říci na jeho obhajobu, že nečistou hru ponechal na obou stranách. Bohužel to tak občas vypadalo spíše jak při zápasech než na hokeji. Nadále v utkání plném osobních soubojů kralovali oba muži v maskách. Hra chvílemi připomínala šachy, když byla na tahu vždy jedna strana - chvíli se hrálo výhradně v třetině domácích - chvíli v třetině hostů. Ani jednomu z týmů se však nepodařilo dát králi v podobě gólmana do konce třetiny mat. I na konci druhé dvacetiminutovky tak svítilo skóre 1:0.

Po hokejovější druhé části se v té třetí vrátila hra do bojovných méně hokejových kolejí. Oba mančafty si vypracovávali velké šance, ale stejně jako v předchozích minutách jim stáli v cestě perfektně chytající brankáři. Od 47. minuty měl více práce Orct, ale o to těžší to měl v čase 49:00 Kučera, který musel již značně vychladlý předvést velmi těžký zákrok - odolal stejně jako v něsledujících vteřinách. Přestože více srdce a nasazení dávali do hry domácí, podařilo se Kladnu Havlem srovnat. Musí se ovšem přiznat, že remíza byla v tomto zápase spravedlivou. Hlavní rozhodčí předvedl, že mu dnešní zápas nesedl. Vrcholem byl konec třetí třetiny - Zajíc srazil po odpískání loktem Fadrného přímo před jeho zraky, ale arbitra to z klidu nevyvedlo. Od této chvíle až do konce prodloužení se již nedá příliš hovořit o hokeji. Pouze Kostourkovo sólo od vlastní brány až před Orcta v polovině prodloužení stojí za zmínku.

České Budějovice si sice připsaly důležitý bod, ale po průběhu utkání se dá říci, že spíše dva body ztratily. Pokud budou červenobílí nadále předvádět stejné výkony, je jisté, že body začnou získávat.

Radek Ťoupal (České Budějovice): "Jsem zklamán vývojem zápasu, když těsně před koncem soupeř vyrovnal. Mužstvo ale musím pochválit, všichni chtěli hrát hokej, bojovali, tlačili se do brankového prostoru. Bohužel jsme dali jen jeden gól a o tom hokej je. Kladno výrazně podržel brankář Orct. Pokud nám vydrží styl práce, který jsme nasadili, určitě přijde zlepšení i v koncovce."

Vladimír Evan (Kladno): "Jeli jsme do Budějovic s tím, že chceme bodovat, což se nám nakonec podařilo. Domácí byli blízko k vítězství, ale my jsme vyrovnali a s bodem jsme spokojeni. Po vánoční přestávce bylo ve hře víc nepřesností, ale podali jsme standardní výkon."