22.03.2005, Tomáš Zetek

CEB - JIH 3:2 s.n. - Rozhodla chladnokrevnost Sailera

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Nejnapínavější koncovku, jaká vůbec může existovat, nabídl třetí zápas mezi HC České Budějovice a Duklou Jihlava. Až v osmé sérii nájezdů poslal Jihočechy do vedení střelou pod vyrážečku Masalskise Petr Sailer a jelikož nedokázal na druhé straně odpovědět Říha, vedou České Budějovice v sérii 2 - 1.
Třetí barážové utkání začalo před vyprodanou Budvar Arénou drobným tlakem Jihočechů. První šanci ale měli navzdory této skutečnosti hosté. Padělkovo nahození však nedokázali jeho spoluhráči usměrnit k Turkovi. Českobudějovičtí byli stále aktivnější a hnáni dopředu skvělým publikem otevřeli v 6. minutě skóre. Na trestné lavici pykal Malena a elitní komando poprvé rozvlnilo síť za Masalskisem. Jako revizor nastupující do přeplněné tramvaje si musel připadat Václav Prospal, jenž rychlostí světla vystartoval zpoza branky a naservíroval na zlatém podnose kotouč Václavu Pletkovi. Třinecký útočník ve službách Jihočechů neměl před poloodkrytou klecí sebemenší potíž – 1:0. Po vstřelené brance se střídaly na obou stranách jak šance, tak i vyloučení. Právě při početních výhodách bylo před oběma brankami nejvíce rušno. Akce Štrby na jedné straně a Čachotského na opačné však zůstaly neproměněny. První dějství přineslo víceméně opatrný hokej, z něhož vybředli lépe domácí a po dvaceti minutách vedli jednobrankovým rozdílem.

Do druhého dějství uvítala přihlížející jihlavská Dukla. Šanci Čachotského ještě Turek kryl, ale následně se vhazovalo po jeho pravici. Kotouč se dostal k trestuhodně osamocenému Pavlu Vostřákovi, který nasměroval svůj pokus mezi betony českobudějovického gólmana – 1:1. Pro domácí, pomýšlející na zvýraznění svého vedení, to byla hned na úvod třetiny studená sprcha. To, co se dělo následujících přibližně osmnáct minut se snad ani nedá popsat slovy. Kdyby se pořádaly olympijské hry v zahazování šancí, byla by v českobudějovickém dresu rozhodně nemalá řádka adeptů na zlaté medaile. Ve 24. minutě vše odstartovala první formace. Prospal rozezvučel tyč a následnou dorážku nasměroval Pletka pouze do Masalskise, který ke svému efektnímu zákroku přišel doslova jako slepý k houslím. Když se utkání přelilo do své druhé poloviny, měl stoprocentní šanci Krstev, jenž ztroskotal opět na lotyšském kouzelníkovi s maskou. Ani ne minutu poté to byl další obránce Gýna, kterého našel labužnickou příhrou Prospal. Exlitvínovský bek minul tři tyče jen o centimetru. Jihočeský festival brankových příležitostí zbrzdilo dvouminutové vyloučení juniora Martina Hanzala. Vytáhlý mladík byl natlačen na jihlavského brankáře, za což putoval k překvapení většiny přihlížejících za katr. Krátký zámek před Turkem byl jen slaboučkou náplastí na rány, které dostávala Dukla před vlastní svatyní. V rozmezí dvou minut měli domácí na holích snad pět naprosto “tutových šancí“. Po hříchu neskončila ani jedna jediná za jihlavským fantómem. Prostřední dějství okořenila mimo jiné i bitka, jež se strhla ve 31. minutě před hostujícím brankářem. Jeden z jihlavských hráčů brutálně krosčekoval zezadu dotírajícího Václava Pletku. To samozřejmě nenechalo chladným nikoho na ledě ani v hledišti. Čtyři minuty vyfasovali na domácí straně Dvořák s Martínkem, na hostující pak Ficenc s Punčochářem. Po čtyřiceti minutách svítily na ukazateli skóre dvě jedničky.

Třetí část slibovala velké drama a hlavně velkolepý taktický souboj. Nervózní úvod rozlouskl ve 45. minutě Vladimír Gýna, který po Štrbově přihrávce překonal Masalskise lehkou střelou po zemi. Touš zapadl přesně k levé tyči jihlavské branky – 2:1. Jihočeská radost však měla jepičí život. Sotva, co se domácí ubránili přesilové hře soupeře, dokázalo mužstvo z Vysočiny opět srovnat krok. Zmatek před Turkem ukončil střelou nad vyrážečku Tomáš Ficenc - 2:2. V Budvar Aréně to po brance jihlavského zadáka jen zašumělo. Stejně tak asi i na českobudějovickém náměstí, kde sledovala na velkoplošné obrazovce utkání asi pětitisícovka fanoušků. Dvanáct minut před koncem se začínalo prakticky od znova. Oběma celkům bylo jasné, že jediná chyba může rozhodnout celé utkání, a tak se stáhly do obranných ulit. V závěrečné desetiminutovce měli větší šance hosté. Padělkův krkolomný pokus skončil po olíznutí břevna nad brankou a Říhovo nebezpečí zažehnal sám Turek. Pár chvil před třetí sirénou ještě prověřil jakost konstrukce českobudějovické klece kapitán Oldřich Bakus. V nervózním závěru se oba týmy již připravovaly na prodloužení, které také vzápětí přišlo.

Nastavená desetiminutovka byla hrána z obou stran s jasným a dosti pochopitelným cílem - neinkasovat branku, která by samozřejmě rozhodla. Z průměru vystoupily snad jen dvě šance jihlavských Padělka s Lubinou. Misr světa z Vídně 1996 ale odvrátil pohromu, a zápas tak dospěl až k samostatným nájezdům. Do těch nemohl zasáhnout kvůli svěmu vyloučení osm sekund před koncem velezkušený útočník Ladislav Lubina.

Právo prvního nájezdu měli hosté. Na Turka se rozjel od středového bodu kapitán Oldřich Bakus a bekhendovým blafákem procedil kotouč pod levým betonem českobudějovického gólmana – 0:1. Na Masalskise se následně vydal tradiční exekutor penalt Jiří Šimánek. Forhendový blafák skončil v rukavici bezchybného Lotyše.

Za hosty ve druhé sérii neproměnil kostrbatou střelou Altrichter, aby se následně zamířil tváří v tvář hostujícímu gólmanovi Petr Sailer. Ten si ze svého nájezdu nedělal těžkou hlavu a svůj pokus poslal podél Masalskisovi lapačky do sítě – 1:1.

Ve třetí sérii byly k vidění hodně nevydařené pokusy. Aleš Padělek netrefil branku a jihočeský klenot Václav Prospal neuspěl střelou po zemi.

Při dalším pokusu se musel poprvé zaskvět strážce domácí svatyně. Pokus Pavla Vostřáka ztlumil svými betony. Následně se za ohlušujícího povzbuzování neprosadil Radek Dvořák, jemuž při kličce sklouzl kotouč z hole.

V “poslední“, páté sérii se již mohlo rozhodnout. Rytnauer zkusil opět ránu mezi Turkovy betony, ale neuspěl. Na druhé straně vzal zodpovědnost do svých rukou pro některé možná překvapivě Mojmír Musil. Touš jen těsně minul pravý horní růžek jihlavské branky.

Po krátké přestávce, jež posloužila k sepsání nové pětice střelců, se mohlo pokračovat v nervy drásajícím dramatu. Tentokráte začínali Jihočeši, za které opět neproměnil Šimánek. Při jeho pokusu však hlídkovali nad Edgarsem Masalskisem všichni svatí. Kotouč rozezvučel pravou tyčku a následně proletěl brankovištěm mimo. Na druhé straně mohl rozhodnout Hlouch, ale jeho pokus se po Turkově zákroku jen otřel o tyč.

Sedmou sérii začal Prospal, jenž neuspěl stejně jako jeho soupeř Bakus. Kapitán hostí byl ke gólu blíž. Na odkrytém místě zastoupila gólmana Calgary Flames tyč.

K osmému českobudějovickému nájezdu v pořadí se postavil opět Petr Sailer. Byl to právě on, který dokázal překonat Masaskise v jihlavské brance i na druhý pokus – 2:1. Veškerá zodpovědnost se snesla na bedra mladého Lukáše Říhy. Ten ale tíhu okamžiku neunesl, přestřelil a jihočeská metropole mohla propuknout v nadšení.

Svěřenci trenéra Josefa Jandače zvítězili v úvodním domácím zápase a vedou v barážové sérii 2:1 na zápasy.

Petr Ficenc
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: „My jsme měli velké šance, které jsme neproměnili. Především to bylo ve druhé třetině, kde jsme mohli soupeři odskočit na vyšší rozdíl nebo aspoň udržet vedení. Nestalo se tak, naopak jsme vždy dostali vyrovnávací gól. Myslím si, že to bylo po všech stranách kvalitní utkání. V prodloužení a penaltách už záleží na psychice a štěstí. My jsme to zvládli a pro nás není důležité, zda je to normálně nebo na nájezdy. Prostě jsme vyhráli a to je to nejdůležitější. Vedeme 2:1, ale série je stále otevřená a čekají nás ještě hodně těžké a napínavé zápasy.“

Kamil Konečný, asistent trenéra HC Dukla Jihlava: „Hodnocení je celkem jednoznačné, a to v tom smyslu, že to bylo velice kvalitní utkání. Spíše než baráž, tak to vypadalo jako play-off, jelikož zápas měl opravdu velkou kvalitu z obou stran. Velké nasazení a trochu i taktické šachy, ale to všechno k tomu patří, a proto je to taková podívaná. Co se týče našeho mužstva, jsem se vším spokojen. Pochopitelně až na ten závěr, kdy se od nás trochu odklonilo štěstí. Hráči měli dobrý pohyb a přišly i některé šance, které jsme bohužel neproměnili.“