19.12.2016, Filip Kortus

CEB–JIH 2:3p – Dokonalou bitvu rozhodla Dukla v prodloužení

Úchvatný závěr, vyprodaná Budvar aréna burácela jako už dlouho ne. Stačilo to pouze na bod. Dukla Jihlava vedla ještě dvě minuty před koncem o dvě branky, přesto si z Budvar aréna přivezla dva body. Jihočeši dokázali v závěru srovnat, ale v prodloužení rozhodl Aleš Jergl. Další utkání hraje Motor až po Vánocích, 28. se představí na ledě Litoměřic.

Do dohrávky druhého kola WSM ligy nenastoupil kvůli zdravotním potížím Michal Chovan ani Luboš Rob, trenér Stavjaňa vyslal do utkání pouze jedenáct útočníků. Úvodních pět minut utkání nabídlo jakousi oťukávanou, ale pak Motor spustil na plné obrátky. Procentuálně nejlepší brankář soutěže Miroslav Svoboda se měl co ohánět, zejména v sedmé minutě. Při souboji v brankovišti ztratil hokejku, ale Mitch Fillman ho od modré čáry nedokázal prostřelit. Tlak domácích se zmírnil po nepovedené přesilové hře, ale po ní přišly první velké šance zápasu. Benjamin Walker se krásně uvolnil po pravé straně, dokázal si poradit i s obráncem, jenže zakončil bekhendem do tyčky. O pár minut později měla první formace další šanci. Po špatné rozehrávce Dukly si vyměnil Čermák kotouč s Tomášem Nouzou a pětigólový střelec z minulého utkání nedokázal z první překonat skvěle chytajícího Svobodu. Jihlava se do vedení dostala z jediné kloudné akce, co za první třetinu měla. Obrana Motoru špatně zasáhla a Jakub Babka zahákoval ujíždějícího Patrika Danišovského. Sudí nařídil trestné střílení, které útočník Dukly se štěstím proměnil - 0:1

Obrázek ve druhé třetině se nezměnil. Jihočeši tlačili na soupeře, měli rozhodně více ze hry, ale obrana Dukly v čele s výtečným Svobodou nadále odolávala. Jihlavský brankář si poradil s pokusem Žovincem od modré, s dělovkou Vráblíka i další šancí Walkera. Před polovinou utkání dostal Motor příležitost dvojnásobné přesilové hry, jenže ta se mu stala osudnou. Při dobíhání posledních vteřin Tomáš Nouza špatně přihrál, Tomáš Čachotský jeho rozehrávku vystihl a řítil se sám na Gábu. Zkušeným bekhendovým blafákem si poradil a poslal hosty do dvoubrankového vedení – 0:2.

Hned na začátku třetí periody měl velkou šanci na snížení Martin Heřman. Dostal naloženo mezi kruhy, ale ani on nedokázal propálit puk za Svobodu. Neujala se ani přesilové hra, při které se o zakončení pokusil Štěpán Hřebejk. Recept na Miroslava Svobodu nenašel ani zkušený borec s desítkou na zádech. V další početní výhodě byl v šanci Američan Walker, ale střelu na vzdálenější tyč vyrazil brankář Dukly betonem. Šest minut před koncem utkání Martin Mazanec ukázal, že to umí nejen s hokejkou. Po souboji před brankou si vytáhl Davida Kájínka a naložil mu, jak se sluší a patří. A Jihočechy to nakoplo k neuvěřitelnému finiši. Dvě minuty před koncem se totiž puk odrazil k Dušanu Žovincovi, kterému se podařilo propálit Svobodu – 1:2. Minutu poté to vypadalo, že Budvar aréna spadne. Trenér Stavjaňa odvolal brankáře a domácí zkusili štěstí v šesti. Střelu Benjamina Walkera dorazil z těžkého úhlu do odkryté klece Vladimír Škoda a bylo srovnáno – 2:2.

Jako první zkusil v prodloužení štěstí jihlavský Seman, ale bekhendem si na Gábu nepřišel. To se podařilo až Aleši Jerglovi. Šikovný jihlavský útočník využil vyjetého Davida Gáby, obkroužil branku a zasunul - 2:3.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Počítali jsme s tím, že Jihlava bude hrát kvalitně odzadu a spoléhat na protiútoky a brejky. Ty jsme jim nabídli a hosté šli do vedení. Oproti tomu my jsme spoustu šancí neproměnili, a to i kvůli tomu, že hráči neprokázali pohotovost, kterou bychom si od hokejistů extraligových parametrů představovali. V závěru jsme se dotáhli aspoň na bod, za který jsme rádi, přesto v této situaci nejsme spokojeni. Když už takto vyrovnáte, chcete uhrát i druhý bod. Teď nás čekají Vánoce, takže doufáme, že se nám povede sestavu zaplnit a výkony, co se týká skóre, budou zase veselejší.“

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Přijeli jsme sem s určitým cílem, který jsme naplnili. Byli jsme blízko k třem bodům, bohužel jsme to ale nedotáhli do úplného konce. Přesto jsme hráli účelný hokej. Kluky jsme pochválili, že to po rychlých gólech domácích nezabalili a došli si pro druhý bod.“