13.10.2015, Jaroslav Pešek

CEB - HAV 6:1 - Rob hattrickem srazil Havířov

České Budějovice: Motor měl před sebou těžký úkol - tři zápasy ve čtyřech dnech, navíc proti nadprůměrným celkům WSM ligy. Jihočeši ale všechna tři utkání vyhráli a výsledky navíc korunovali skvělými výkony. Naposledy formu Motoru odnesl Havířov, který se musel sklonit zejména před výborným výkonem Luboše Roba, ale i zbytku týmu.
Zápas byl následně kontumován pro neoprávněný start Martina Semráda.

Domácí začali úvodní třetinu velmi aktivně. Nejprve dobrou střelu Muchy zlikvidoval vyrážečkou Svoboda a následně se do dobré šance dostal po šťastném odrazu o mantinel Jakub Babka, který ale svou prozatímní střeleckou smůlu neprotrhl a ani Kuchejdova dorážka se neujala. Motor měl v úvodu jasně navrch, jako první šli ale do vedení hosté, když se po ojedinělé šanci prosadil individuálně Michal Sztefek a dlouhou bekhendovou kličkou vykoupal Bláhu. Prakticky okamžitě mohl vyrovnat Rob, ale přihrávka od Prokeše mu v klíčové chvíli přeskočila hokejku. Nadále trval tlak domácího Motoru a nakonec ho zužitkoval Vladimír Škoda, který sám vybojoval puk v rohu kluziště, vybruslil si před branku, počkal, až Svoboda klesne k zemi a krásně zvedl kotouč pod víko. Poté se hra na dlouhou dobu uklidnila a do stoprocentní šance se dostal až tři minuty před konce první části Pechanec, kterého ovšem efektně vychytal Bláha. Poté zahrozil Prokeš, kterého vybídl Josef Straka, ale Svoboda byl připraven a změnu stavu nepřipustil. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Druhá třetina začala v o poznání menším tempu než ta první a dlouho žádný z týmů nemohl ohrozit branku. První větší šanci měl až havířovský Kotala, který dorážel těsně před Bláhou, ale budějovického gólmana nepřekonal. Brzy se ale síťka za Bláhovými zády třepetala. Budějovický gólman riskantně rozehrál puk a poslal ho přímo na čepel Maliníka, který okamžitě vypálil a trefil prázdnou branku. Naštěstí pro domácí se toto vše odehrálo až po správně odpískaném ofsajdu, kterým se hostující forvard provinil. Na druhé straně ale dosáhl nedlouho poté regulérního gólu Luboš Rob, který zužitkoval výbornou přihrávku zpoza branky od Žálčíka. Následovala další velká šance domácích, kdy nejprve pálil kapitán Straka a následně mohl dorážet Nouza, který ale promáchl. Na druhé straně si málem Kolmann srazil puk do vlastní sítě ve snaze zabránit gólové přihrávce soupeře, Bláha byl ale i na tuto komplikaci připraven. Třetina se už chýlila ke konci, když udeřil Lukáš Žálčík, který vypíchl hostujícímu obránci puk na modré čáře a náskednou střelou Svobodovi nedal nejmenší šanci. Do konce druhé části byl ještě vyloučen Prokeš, ale žádné větší ohrožení branek už se nekonalo.

Třetí část začali aktivněji domácí, kteří brzy navýšili své vedení zásluhou Luboše Roba, který se nejlépe zorientoval ve zmatku před havířovským Svobodou a připsal si tak svůj druhý zásah v zápase. Další dobrou šanci měl Prokeš, ale jeho rychlou střelu z mezikruží zastavil havířovský brankář. Následně z podobné pozice pálil Švihálek, ale jeho střela mířila doprostřed branky, a Svoboda s ní tak neměl problém. Přibližně v polovině třetiny se strhla za domácí brankou velká šarvátka, do které se zapojili všichni hráči, kteří zrovna byli na ledě, a rozhodčí vyloučil po dvou na každé straně, což se zejména domácím vůbec nezdálo. I nadále bylo na ledě horko a další velká strkanice se odehrála za druhou brankou, tentokrát byl vyloučen jen hostují Krisl na 2+2 minuty, a protože už před ním byl vyloučen Pechanec, tak domácí měli minutu a dvanáct vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, kterou ale nevyužili. I nadále měli však více než dvě minuty klasické přesilovky, při které paradoxně jako první zahrozil Havířov, když Maliník v samostatném úniku trefil jen Bláhovo rameno. Na druhé straně ho napodobil Tomáš Nouza, který ale byl úspěšnější a svou přesně mířenou střelou k bližší tyči překonal Svobodu. Poté se hra opět trochu uklidnila a na domácích bylo znát, že utkání chtějí především v klidu dohrát. V závěru měl Havířov ještě možnost v podobě přesilovky, kterou ale rázem zahodil, když byl Krisl vyloučen za faul na Žálčíka, který byl ve vyložené příležitosti. Sedmnáct vteřin před koncem ještě Luboš Rob završil svůj hattrick, když využil nádherné přihrávky od Zíba, v samostatném úniku zasunul puk mezi Svobodovy betony a stanovil tak konečné skóre na 6:1 pro domácí Motor.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Jsme rádi, že jsme trojblok Jihlava, Benátky, Havířov zvládli s devíti body. Ukázala se šířka a kvalita kádru. Dnešní utkání bylo bojovné a já jsem rád, že se nám podařilo vstřelit tolik gólů a mladému Kondorovi hattrick.

Martin Janeček (AZ Havířov 2010): My jsme věděli, co proti nám stojí za soupeře. Chtěli jsme hrát z obrany, ale vydrželi jsme to pouze třetinu. Jednoznačně nám utkání prohrála druhá třetina. Dostali jsme České Budějovice do pohody a to byla konečná.