07.02.2005, Tomáš Kučera

CEB - HAV 5:0 - Pohodlné tři body pro domácí

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - České Budějovice s naprostou noblesou a přehledem uzmuly všechny body v duelu s odevzdaným soupeřem z Havířova. Po zranění se do jihočeské branky vrátil Roman Turek a svými třinácti zákroky si doputoval pro svou třetí nulu v sezóně.
Po nášupu, který byl divákům servírován v sobotním duelu lídrů, přišla na řadu zase tradiční prvoligová podívaná. Tentokrát navíc ochuzená o hvězdné duo Prospal - Dvořák, které si zavolal do matičky Prahy na sraz reprezentační kouč. I přesto se už v úvodu jasně prosazovali domácí borci, jejichž záda kryl po zranění se navrátivší Roman Turek. Po počátečním spíše platonickém tlaku se v 7. minutě rozpřáhl Kanaďan Ference a Maříkem vykopnutý kotouč dopravil na místo určení Štěpán Hřebejk - 1:0. Vytrvalý tlak domácích neopadal ani dál a exbudějovický Mařík se v brance musel dokonale rozcvičit, když likvidoval šance Sailera nebo Ferenceho. V 15. minutě se ale utrhl vagón jménem Pletka, projel celým pásmem Slezanů a podražen doklouzal až do branky společně s brankářem Maříkem. Volně ležící puk tak mohl s klidem anglického gentlemana uklidit do branky Petr Havelka - 2:0. Vzápětí se dostali Havířovští asi nejblíže ke gólu za celý zápas. To se prosadil obránce Pala, ale svou střelou jen přidal razítko na tyčku k Turkově budoucí nule. Ještě jednou byl domácí obr v brance blízko inkasování, ale Petru Dvořákovi pokazil radost fantastickým přesunem a vykopnutím puku směřujícího do branky. První třetina tak skončila zaslouženým vedením Jihočechů 2:0

A z hurta vlétli domácí plejeři i do druhého dějství. Hned po půl minutě si Bělohlav zkušeně počkal na z druhé vlny najíždějícího Ference a jeho bomba se zatřepetala za bezmocným Maříkem - 3:0. Netrvalo dlouho a branku si připsal i hráč, který se na led kvůli zranění nedostal pěkně dlouhou dobu. Josef Štraub byl až třetím střelcem v krátkém sledu, ale až jeho střela byla tou správnou, jejíž trajektorie kolidovala se síti Maříkovi branky - 4:0. Následoval doslova festival útočného hokeje v podání českobudějovického celku, ale tyč, jako v případě střely Sailera, Maříkův beton v případě Pletkova snažení a zbytek Maříkovi výstroje v ostatních momentech tomu chtěly, že se stavem pohnul až Jiří Šimánek, který ukázkově dokončil Vampolovu kličkovanou dokonalým blafákem - 5:0. Od této chvíle se hokej z Budvar Arény vytratil a skromnou návštěvu tak bavily už jen roztleskávačky poskakující v přerušeních na různé melodie západní provenience.

Třetí třetina byla už jen opravdovou formalitou, aby se v příslušné kolonce zápisu nemusela dělat kaňka. Oba celky se smířily se stavem 5:0 a pramálo snahy vyvinuly na to, aby se na něm něco měnilo. Roman Turek tak uhájil svou třetí nulu ve dvanátém zápase a všichni Jihočeši se rozešli domů s třemi body v kapsách. Mnoho energie na ně vydat nemuseli, což se při kvapíku, který nabrala první liga, hodilo.

Radomír Pala
Josef Jandač (České Budějovice): Základ vítězství jsme opět položili v první třetině, v té druhé jsme ještě nějaké branky přidali, ale pak už se zápas dohrával v tréninkovém tempu. Dnes šlo hlavně o to, abychom nic nepodcenili a potvrdili vítězství s Ústím. Nechtěli jsme zavdat nějaké podněty pro zpochybňování výkonosti týmu bez Prospala a Dvořáka. Mužstvo hrálo ve všech řadách vyrovnaně a zejména ve druhé třetině i velice aktivně. Na konci už byla naším cílem hlavně nula na Turkově kontě.

Petr Folta (Havířov): Tady bylo od začátku jasné, kdo je favoritem utkání. My dohráváme konec sezóny s juniory, protože jsme některé hráče uvolnili a další se nám zranili. Budějovice měly zápas pod kontrolou a jen díky Maříkovi jsme tu neprohráli výrazněji. Výsledek je pro nás v současné situaci ještě příznivý.