11.08.2016, Matěj Mayer

CEB–DSC 8:2 – Budějovické derby pro Motor, Žálčík zazářil hattrickem

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Městské derby v podobě přípravného utkání Motoru s druholigovým David Servisem přilákalo do Budvar arény více než dva tisíce fanoušků. Ti viděli jednoznačné utkání v podání Motoru, který už po sedmi minutách získal bezpečný náskok 3:0. Na drtivém vítězství 8:2 se nejvíce podílel Lukáš Žálčík, autor hattricku a jedné asistence. V poslední minutě na sebe strhly pozornost i hvězdy duelu – Gulaš gólově zakončil akci servismanů po přihrávce Martina Hanzala.

Městské derby bylo velkou událostí pro České Budějovice, na níž dorazilo 2 100 diváků. Střetly se dva celky ze třech nejvyšších soutěží a utkání mezi Motorem a David Servisem bylo navíc okořeněné o účast českých reprezentantů Milana Gulaše s Martinem Hanzalem, které navíc útoku doplnil Martinův bratr Jiří. Za servismany nastoupila celá řádka bývalých hráčů a odchovanců Motoru.

Zápas byl ale už od počátku navzdory předpokladům rychle rozhodnutý. Ještě před vypršením druhé minuty utkání našlápl Luboš Rob po levé straně a počkal si na vhodnou chvíli, kdy nasměrovat puk do druhé vlny Lukáši Žálčíkovi, který se z první nemýlil. Hned o chvíli později přišly další dva slepené góly do sítě servismanů. A oba vlastní! Nejprve Vladimír Škoda objel klec Spáčila a za jeho záda nasměroval puk Milan Gulaš, v sedmé minutě zase nahrávku Radka Prokeše tečoval do vlastní odkryté branky Pavel Samohejl. David Servis byl od té chvíle na lopatkách a nestíhal bruslit. Motor potvrzoval kvalitu jednoho z favoritů WSM ligy.

Druhá perioda začala v podobném duchu. Aktivní lajna Luboše Roba se prosadila záhy po jejím zahájení, když právě zmiňovaný hráč doklepl puk za záda dezorientovaného Spáčila. Za stavu 4:0 pro Motor došlo konečně ke snížení. Pohledná akce David Servisu, na jejímž konci byl po krásné diagonální přihrávce Ferebauera Petr Zich, byla prvním světlým momentem servismanů. Radost ale nevydržela druholigovému týmu dlouho. Vzápětí Spáčil nestihl reagovat na střelu Lukáše Žálčíka z kruhů a krátce na to jej vystřídal v brance Kůdela. Motor zvládl do konce druhé části ještě dvě branky. V přesilové hře se přesnou střelou z pravého kruhu prosadila posila Miloslav Čermák, 21 sekund před koncem druhé části pak přidal sedmý gól Motoru obránce Josef Žáček. Pro toho to byla vůbec premiérová trefa mezi dospělými.

I dějství číslo tři začalo stejným obrazem hry. Krátce po zahájení třetiny se ke slovu dostala opět nejaktivnější lajna Motoru a Lukáš Žálčík završil hattrick! Po chvíli měl velkou šanci na navýšení vedení mladý zadák Pýcha, ale v oslabení po Pajičově příhře neuspěl. Následovaly další šance domácích a občasně zahrozil i David Servis. Diváci se ve třetí třetině dočkali ale už jen jediné branky, která padla do sítě Motoru, jenž hrál v tu chvíli v oslabení. Parádní souhrou se blýskla lajna s Hanzalem a Gulašem, která se do té doby téměř k ničemu nedostala. Milan Gulaš měl puk v dobré střelecké pozici, ale lišácky si počkal na reakci gólmana, poté si puk potáhl do strany a zakončil do odkryté klece. Vítězem českobudějovického derby se stal po vítězství 8:2 favorizovaný Motor.