05.08.2003, Antonín Vansa

CEB - CHM 5:2 - Severočeši nadějný náskok neudrželi

Úspěšný vstup do již čtvrtého ročníku Tipsport cupu si prožili českobudějovičtí hokejisté. Ačkoliv po první třetině prohrávali 0:2, nakonec dokázali zápas otočit a porazili svého prvoligového soka o tři branky. Vítězný gól svého týmu vstřelil v čase 45:20 kapitán Luboš Rob.
Domácí sice nastoupili bez nemocného obránce Neckáře a odpočívajícího útoku Šimánek, Michálek, Ondřej, ale na útočné snaze jim to v úvodních minutách nijak neubralo. Hned v úvodní minutě nachystal Jarinovi prudkou střelou první šanci k vyniknutí útočník Bartoš a po tlaku druhého útoku střílel z dobré pozice i Gýna. Z bleskového úvodu si chomutovští ponaučení nevzali a tak je málem ztrestal v 6.minutě Sailer. Přebral křížnou přihrávku od Jindry a řítil se proti osamocenému Jarinovi, ten však nakonec i díky tomu, že se Sailerovi neposedný puk v rozhodující chvíli postavil na hranu, celou situaci vyřešil. Jestliže Jihočeši hledali v úvodních minutách střeleckou mušku marně, jejich prvoligový soupeř byl ve střelbě daleko efektivnější. V 7.minutě Gergel nevyužil chyby útočníka Škody, aby o třicet vteřin později vše napravil, když se zmocnil za brankou kotouče a přesnou střelou z bezprostřední blízkosti překonal Hudáčka - 0:1. Domácí borce gól očividně zaskočil a v 8.minutě si musel v souboji pomoci faulem obránce Babka. Přesilovku sice hráli chomutovští velmi chaoticky, ale poté co se v oslabení neprosadil před Jarinou ani Rob, ani Štrba, museli nemohoucnost českobudějovických znovu potrestat. V čase 8:59 nahodil před branku puk Plaček a explzeňský střelec Jeslínek tečoval nad rameno Vladimíra Hudáčka - 0:2. Dezorientovaní domácí začali kupit chybu na chybu a jen díky perfektnímu brankáři Hudáčkovi se podařil udržet na světelné tabuli stav 0:2. V 11.minutě zneškodnila českobudějovická brankářská jednička blafák Polodny, o čtyři minuty později neuvěřitelně vychytal šanci Jeslínka, který se ke kotouči dostal znovu po katastrofální hrubici budějovických.

Po první třetině proběhlo v domácí kabině zcela jistě velké zemětřesení, poněvadž již v 1.minutě druhé části ohrozil Jarinu z dobré pozice Štrba a ve 27.minutě nezakončil Vondrka hezkou akci Bartoše, který se před Jarinu prosmýkl zpoza branky. Jenže v čase 26:45 už čaroval chomutovský strážce svatyně Kamil Jarina marně. Rob namazal po bully ideálně na modrou Babkovi, jenž využil zakrytého výhledu chomutovského brankáře a ranou do šibenice snížil - 1:2. O pár okamžiků později nabídl parádní přihrávkou šanci Mertl Bělohlavovi, ten však svou ránu nasměroval pouze do plexiskla za bránou. Snahu o vyrovnání mohl na druhé straně utlumit útočník Mikšovic, k němuž se po nešťastném odrazu dostal kotouč, ale tísněn bekem Kotaškou nezakončil přesně. Ve 32.minutě byl blízko vstřelení branky forvard Martin Štrba. Rychlým pohybem do středu kluziště se zbavil Révaye, jenže jeho úchvatnou pumelici zastavila pravá tyč Jarinovy klece. Svou šanci pak propásl rychlonohý Jeslínek, když mu pomohla nedůslednost Luboše Roba a tak zahřmělo na druhé straně. Kostrbatou kombinaci dvojice Štrba - Rob zakončil křídelní útočník Hřebejk, který svou střelu namířil přesně mezi betony brankáře Kamila Jariny - 2:2. Vyrovnání sebralo do té doby velmi pozorně bránícímu Chomutovu notnou dávku sebevědomí a do konce druhé části momentu překvapení málem využil ještě Sailer. Nevídaným zrychlením se dostal před Malečka, tváří v tvář Jarinovi však branku přestřelil.

V poslední dvacetiminutovce už Jihočeši jasně dominovali, Chomutovu nepomohlo ani nasazení klíčového forvarda Petra Jíry do zápasu. Ve 42.minutě vystřelil dobře Hřebejk, ale Jarina měl vyrážečku na správném místě. Ve 45.minutě si poradil chomutovský brankář i s dělovkou Jasečka, ale v čase 45:20 už lovil puk ze sítě. Rob převzal pas od Macháčka a tvrdou ranou pod víko málem ustřelil krčícímu se Jarinovi hlavu - 3:2. Zápas se definitivně zlomil 10 minut před koncem. Nejprve Jarina vychytal střely zadáků Jindry s Babkou, závaru, který vytvořil první budějovický útok, už ale čelit nedovedl. Útočník Turek nejdříve nedokázal zasunout puk do prázdné branky, jenže v čase 50:46 už se českobudějovický centr z gólu radoval, když zamířil přesně nad Jarinovu lapačku - 4:2. Severočeši zřejmě vycítili, že na zvrat v zápase nemají, na vývoj utkání téměř rezignovali a uchýlili se i k záludným faulům. V 52.minutě neudržel nervy na uzdě Stoklásek a poranil Vondrkovi nos, o tři minuty si spletl zase Szakal Roba se stromem a sekal do něj tak dlouho, dokud se po něm za bouřlivého ohlasu publika neohnal českobudějovický kapitán též. V 59.minutě se po chybě Macháčka dostal do výhodné střelecké pozice Charousek, Hudáčka však nepřekonal. A když v čase 59:12 odmítl zdramatizovat zápas Gergel a namířil svůj střelecký pokus dobrý metr nad bránu, vzal si poslední slovo v utkání Květoň a prudkou střelou švihem potupil Jarinu mezi nohy - 5:2.
Budějovičtí hokejisté tak v základní skupině Tipsport cupu uhráli své první tři body.

Jan Neliba (Č.Budějovice): Očekávalo se, že zvítězíme, což se také nakonec stalo. Vstup do zápasu byl sice trošku komplikovaný, ale nakonec jsme se po první třetině sebrali a vyhráli jsme.

Vladimír Kýhos (Chomutov): Prohráli jsme sice 5:2, ale myslím si, že s tím týmem, který jsme sem vzali, jsme podali dobrý výkon. Je pravda, že po první třetině jsme mohli myslet na víc, ale domácí dali šťastné branky, zatímco my jsme své šance nevyužili.