20.11.2004, Tomáš Zetek

CEB - CHM 4:2 - Po dobrém výkonu zasloužené vítězství

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V sobotním podvečeru zavítali do Budvar Arény hokejisté Chomutova. Souboj dvou mužstev ze špice tabulky předvedl výborný hokej. Domácí odčinili potupnou porážku z Kadaně a připsali si další tři body do prvoligové tabulky. Dvě branky vsítil v utkání Václav Prospal, jehož pětka opět rozhodla o osudu celého zápasu.
Utkání druhého mužstva se třetím bylo jednoznačně šlágrem 25. kola první ligy. Na jih Čech cestovali v sobotu hokejisté Chomutova. Obě dvě mužstva prohrála své předchozí utkání a to rozhdně není u těchto týmů zvykem. Jihočeši vypili kalich hořkosti v Kadani a Chomutovští doma s lídrem z Ústí. Oba celky si chtěli napravit reputaci a utkání i díky tomuto faktoru slibovalo hokej prvotřídní kvality. Hosté se mohli spolehnout na pomoc zkušených útočníků Radka Šípa a Petra Jíry, kteří se vrátili do sestavy. Domácí pochopitelně vsadili na osvědčené hvězdy.

Utkání začalo velmi svižně, ale bez střel na branku. První vážnější příležitost znamenala ve 4. minutě rovnou úvodní branku. Domácí hráči propadli ve středním pásmu a nastalý únik tří na jednoho dokázali Chomutovští využít. První ostrou střelu dokázal ještě domácí gólman Chábera hbitým mrštěním betonu vykopnout, ale na dorážku byl již krátký. Laxně se povalující kotouč před opuštěnou klecí dopravil na místo určení Ladislav Boušek - 0:1. Tento úspěch hostů domácí příliš nezaskočil a ti se pustili do svého soupeře s plnou vehemencí. Když na trestné lavici pykal chomutovský Koláček, dostala se první formace Jihočechů na delší čas do útočného pásma. Po 32 vteřinách využil početní převahu Radek Martínek. Jeho dělovce předcházela přihrávka Dvořáka, po které si bek New Yorku Islanders skvěle nabruslil až do pozice na vhrcholu kruhu a nedal Horčičkovi v hostující brance sebemenší šanci - 1:1. Zdálo se, že domácí radost by mohla být ještě větší. Jihočeši zvýšili už tak dost velkou aktivitu a zatápěli chomutovské obraně jak se dalo. V 9. minutě rozezvučel po akci Luboře Roba tyčku Horčičkovy svatyně Petr Sailer. Z následného protiútoku ale udeřili Severočeši. To již hráli také svěřenci trenéra Vladimíra Kýhose první přesilovou hru. Od hrazení si dobře vybruslil Jíra. Jeho střelu dokázal Chábera ztlumit pouze pro dojíždějícího Radka Šípa, který rozvlnil síť za budějovickým mladíkem podruhé - 1:2. Aktivita Jihočechů tak vyšla opět díky zbytečnému vyloučení vniveč. Domácí se však nenechali ani po druhém úspěchu hostů zatlačit do defenzívy a bušili na chomutovská vrata o stošest. Tlaku Budějovických musela opět přijít na pomoc početní výhoda, v níž dokázali vyrovnat. V 19. minutě předvedlo naprosto geniální kombinaci trio Dvořák - Martínek - Prospal. Prvně jmenovaný našel na modré napřahujícího se obránce, který však celou situaci vyšperkoval přihrávkou na Václava Prospala, jenž se ocitl zcela sám před hostujícím brankovištěm. Útočník hrající loni v Anaheimu Mighty Ducks si pohrál jako kočka s myší s chomutovským Horčičkou a rychlým bekhendem zasunul puk k levé tyči jeho branky - 2:2. Za tohoto stavu se šlo poprvé do šaten.

Do druhého dějství vlétli domácí jako velká voda a chvílemi bylo na ledě pouze jedno mužstvo. Hosté se spoléhali na propracovanou defenzívu středního pásma a rychlé brejky, z nichž dokázali několikrát nebezpečně zahrozit. Otěže utkání i přes aktivní hru hostů drželi ve svých rukou Budějovičtí. Ve 29. minutě přišla obrovská šance Dvořáka, který se řítil sám na Luboše Horčičku. Ze svého repertoáru fines vytáhl dlouhý blafák do forhendu, který mu ale strážce chomutovské svatyně vyškrábl. To, co se nepovedlo vlasaté kometě z Edmontonu, dokázal vzápětí jeho kolega z elitní formace. Nejprve se pokoušel překonat Horčičku Kropáč, jehož střelu ještě dobře chytající brankář vyrazil. Dorážka Václava Prospala se ale již ukázla být gólovou - 3:2. Půl minuty po vedoucím úspěchu domácích se z úhlu vydal na steč Mojmír Musil. Exliberecký útočník zkusil blafák, ale hostující brankář se mu vrhl pod nohy. Touš sice skončil v brance, ale sudí neuznali gól pro předešlé přerušení hry. Utkání se již přehouplo do své druhé poloviny a hosté byli v tu chvíli na ledě víceméně do počtu. Budějovičtí měli po většinu času puk na svých holích. Aktivitu Severočechům upřít nelze, ale svěřenci trenéra Jandače hráli prostě lépe, což kvitovaly s povděkem i necelé dvě a půl tisícovky diváků. Ve 33. minutě převzal na půlce přihrávku Dvořáka Štěpán Hřebejk a mohl tak ujíždět sám na Horčičku. Tomu však za cenu faulu zabránil Roman Pražák. Gesto rozhodčího Poláka působilo po odpískání více než výmluvně. Ruce překřížené nad hlavou neznamenaly nic menšího než trestné střílení. K jeho exekuci se postavil po hattricku prahnoucí Prospal. Jeho blafáku ale nastavil Horčička do cesty levý beton a senzačně tak penaltu lapil. Závěr druhé třetiny se odehrál v klidném tempu. Hosté i přesto, že bránili pečlivě svou modrou čáru, se pouštěli do rychlých brejků. Díky chomutovské aktivitě a domácí pohledné hře se hrál v Budvar Aréně skvělý hokej. Po čtyřiceti minutách vedly Jandačovy ovečky o jednu branku.

Do třetí části vstoupili hosté s jasným cílem - vsítit vyrovnávací branku a to co možná nejdříve. Jejich myšlenkové pochody se pokusil skřížit hned v úvodu Petr Havelka, který se díky svému důrazu dostal po střele Jančaříka až do těsné blízkosti severočeské branky. Puk za čáru ale dotlačit nedokázal. Ve 45. minutě přišel čvrtý úspěch Jihočechů, když vtipné přiťuknutí Mojmíra Musila zužitkoval Luboš Rob. Střela skrz nohy hostujícího obránce znamenala druhý úspěch útočníka, jenž se stále pere o větší přízeň budějovických trenérů - 4:2. Tato branka se nakonec ukázala být poslední v celém utkání, a tudíž tou , která určila definitivní podobu výsledku okulahodící bitvy. Jedinou kaňkou na pohledné hře bylo občasné zbytečné faulování hostujících hráčů, kteří si dávali zvlášť bedlivý pozor na trio zámořských posil. V jednu chvíli již povolily nervy Radku Martínkovi, jenž vyzval na souboj Petra Jíru. Doutnající požár ale včas zažehnali rozhodčí a oba borci šli na dvě minuty za katr. Poslední akce, která stojí za zmínku, se urodila v 56. minutě. To Radek Dvořák doslova ulétl hostující defenzívě. Jako sám voják v poli se ho snažil stíhat matador Radek Šíp - zbytečně. Domácí forvard se dostal nerušen až před Horčičku. Ten mu však na poslední chvíli zneškodnil blafák vytasením hole. Závěr zápasu ještě doprovázela chomutovská power play, kterou málem domácí přetavili v patý gól. Ani Šimánek ani Štraub, ale netrefili odkrytou klec.
V Budvar Aréně byl k vidění pohledný hokej plný nasazení, brankových příležitostí i osobních soubojů. Hosté hráli aktivně, ale domácí uhájili vítězství naprosto zaslouženě.

Radek Šíp
Josef Jandač, trenér HC České Budějoivce: "Já budu dnes velmi stručný. Vidím to stejně jako kolega. Mrzí mne ale, že oproti našemu prvnímu útoku se nedokáže nikdo jiný prosadit gólově. Chyba však není jen v útočnících. My máme probémy hlavně s obránci, kteří nedokáží založit útok nebo jen dobře přihrát. Zejména v první třetině to byl od naší obrany chaos a zmatek. Takovýchto chyb se musíme vyvarovat."

Vladimír Petrovka, asistent trenéra KLH Chomutov: " Prvních čtyřicet minut jsme tady odehráli dobré utkání. Bohužel potom jsme nakupili příliš mnoho nedovolených zákroků, z nichž pramenily přesilovky, které dokázali domácí proměnit. Nepodařilo se nám pokrýt první útok domácích, který dal tři branky, a jednoznačně tak rozhodl utkání. Po čtvrtém gólu už se zápas pouze dohrával."