16.08.2016, Miroslav Mayer

CEB–CHA 4:5p – Motor se ukázal v dobrém světle

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Zápas Motoru s účastníkem KHL byl ukázkou dobrého hokeje v přípravném období. Domácí trenéři mohli poprvé postavit mužstvo v nejsilnější sestavě, aby viděli, co dokáže. Jihočeši předvedli chuť do hry a v poslední třetině po velkém tlaku vyrovnali skóre. Dvěma brankami se ukázala posila Miloslav Čermák.

Na přípravný zápas se soupeřem z Ruska se přišla do Budvar arény podívat velice slušná návštěva, která byla zvědavá hlavně na to, jak se předvede Motor v nejsilnější sestavě.

Utkání začalo ve vysokém tempu a obě mužstva se od začátku rozhodně nešetřila. První vážnější šanci měli domácí a zakončil ji střelou kapitán Květoň, ale brankář Pečurskij byl připraven. První přesilovku hráli Jihočeši, ale příliš se jim nevedla. Krátce poté, co hosté ubránili početní výhodu, udeřili. Po vyhraném buly se k puku dostal Vladislav Ušenin a střelou nad lapačku překvapil Bláhu. Ruský tým svoji následnou přesilovku využít dokázal. Kristian Kuusela se protáhl po levém křídle podél Suchánka a svoji akci i zakončil střelou pod padajícího brankáře. Pět minut před koncem třetiny měl další velkou šanci Vladislav Ušenin, ale tentokrát minul. Pečurského trochu vyděsil svoji střelou od modré Vráblík, ale puk nakonec skončil vedle branky. V první třetině byli hosté z Ruska lepším týmem a po zásluze vedli o dvě branky.

I na začátku druhé části tempo zápasu neopadlo. Obránce Mazanec se probil až k nájezdu na branku, ale už nestačil důrazně zakončit. Ač bylo utkání vyrovnané, góly dávali hosté. V brance skončilo lehké, ale přesné nahození Maxima Kondratěva. Teprve za stavu 0:3 se podařilo dát první branku i Motoru. V přesilovce se před klecí neukvapil Miloslav Čermák a krásně trefil odkrytou část branky. I další přesilovku odehráli domácí výborně, hlavně první útok předvedl nápadité kombinace. Hned z protiútoku byl ve velké šanci opět Vladislav Ušenin a jeho střelu Bláha instinktivně betonem vyrazil. Ke konci třetiny rozhodčí více vylučovali a Budějovičtí se museli bránit i dvojnásobnému oslabení, ale další branku už mužstva nepřidala.

Amur vlétl do třetí části, před brankou se zjevil Pěrvušin, ale Bláha svůj tým podržel. Hrálo se stále ve vysokém tempu a domácí tým byl rozhodně týmu z KHL vyrovnaným soupeřem. Navíc se podařilo Jihočechům zápas zdramatizovat. Pavel Pýcha nahodil puk na branku a Pečurskij puk neudržel. Před brankou se zjevil Miloslav Čermák a svým druhým gólem snížil na rozdíl jediné branky. V polovině třetiny jel sám na branku Byvalcev, ale byl tísněn a Bláha uspěl. Ovšem po chvíli se do přečíslení dostali hosté a na konci pěkné kombinace byl Arťom Zub a bylo to zase o dvě branky. Snížit mohl Martin Heřman, který byl sám mezi kruhy, ale trefil jen brankáře. V podobné pozici byl později i Květoň, ale ani on nebyl úspěšný. Ani hosté nezůstávali pozadu. Tomáš Zohorna našel Kuuselu, ale ten trefil dobře vyjetého Bláhu. Motor se snažil zápas ještě zdramatizovat a tlačil se dopředu. Vykoledoval si dokonce dvojnásobnou přesilovku. Tu dokázal využít Martin Heřman, který z mezikruží po ledě prostřelil hostujícího gólmana. V pokračující přesilovce krásně namířil Fillman, ale puk zastavil Pečurskij. Domácí tlak byl drtivý a nakonec se podařilo vyrovnat! Od modré vystřelil Jakub Suchánek a jeho puk prošel až za záda brankáře hostů. Zápas tak skončil po šedesáti minutách nerozhodně.

V prodloužení ještě Motor dohrával přesilovku, ale nevyužil ji. Z vítězství se nakonec radovali ruští hráči, když Bláhu překonal Kirill Kapustin. Každopádně domácí tým ukázal, že umí zabrat a má svoji sílu.

Martin Štrba (ČEZ Motor České Budějovice): „Určitě se nemáme proti tak kvalitnímu soupeři za co stydět. Je to ale příprava a pořád zkoušíme nové věci. Po dvou šťastných gólech Chabarovsku jsme se výborně vrátili do zápasu, za to patří klukům dík. Využili jsme přesilovky, které také trénujeme. A kádr? Vyřadili jsme z něj některé hráče a stále se snažíme najít nějaké posily. Pokud ale na trhu nic nebude, v tomto složení nastoupíme do prvního zápasu.“