01.03.2015, Miroslav Mayer

BNJ - CEB 2:3 - Dobojováno! ČEZ Motor je v semifinále

ČESKÉ BUDĚJOVICE — ČEZ Motor to dokázal! V šestém zápase série v Benátkách nad Jizerou sice domácí vedli 2:1, ale Jihočeši ještě ve druhé části stačili zápas otočit a ve třetí části si výsledek a postup již pohlídali. Série tak skončila 4:2 a v semifinále čeká na Budějovické tým SK Horácká Slavia Třebíč.
Jakoby příznivci budějovického Motoru tušili výhru a tedy postup do semifinále svého týmu a sešli se ještě v hojnějším počtu než v předešlých venkovních zápasech. Úvodní minuty šestého čtvrtfinále doprovázela opatrnost a nervozita, která byla cítit z obou celků. Jako první ji ze sebe úvodním gólem setřásli domácí. Adam Dlouhý mazácky objel Bláhovu klec a přelstil roztaženého Bláhu.

První benátecký gól ale Motor paradoxně zažehl a za Fučíkem vzápětí ne jednou zařinčela nastřelená tyčka. Netrvalo dlouho a Budějovičtí si díky smrtící útočné lajně Heřman – Straka – Nouza došel pro vyrovnávací trefu. Tomáš Nouza kličkou obelstil jednoho z Benáteckých a s elegancí sobě vlastní zakončoval mezi Fučíkovy betony.

Nebýt přesilovky domácích pět na tři, dost možná by se pomyslné herní žezlo mezi oběma celky až do konce třetiny střídalo. Benátčané však ve dvojnásobné početní výhodě udeřili: nejdříve sice se střelami otáleli a k vidění bylo vidět pouze bezpočet přihrávek. Trpělivost a snaha něco vymyslet se ale vyplatily. Ukázkovou kombinaci totiž střelou nad Bláhovo rameno zakončil Jan Víšek. Ten tak oplatil Motoru jejich posledního „šatňáka“ a poslal Benátky devatenáct vteřin před pauzou do vedení.

Motor ale svého soupeře vedení v rukách dlouho třímat nenechal. V úvodu druhé třetiny Švihálkovu střelu od modré tečoval Adam přibyl a začínalo se opět od nuly, respektive od stavu 2:2. Hra se v tuto chvíli viditelně přiostřila a na rozdíl od třetiny předešlé, v této se vylučovalo od jejího počátku. Benátečtí se tak nenadáli a rozhodčí jim naservírovali již druhou dvojnásobnou přesilovku.

V té se nejnebezpečněji jevila střela Pabišky, kterou Bláha pohotově lapil. Gólově se však Benátky neprosadily, a co víc! Jejich zaváhání hosté potrestali brankou v oslabení. Motor se totiž dostal do přečíslení, kdy si dvojice budějovických hráčů Fučíka rozhýbala a pro Dušana Žovince bylo plnění úkolu jednoznačné: zakončit nad beton benáteckého gólmana, což se mu podařilo, a Jihočeši v utkání poprvé vedli.

V závěru po vyrovnávací trefě sahal Skořepa, kterému zpoza brány šikovně přihrával Špaček. Benátecký matador ale puk nedokázal přizvednout, a do závěrečné třetiny tak o gól šťastnější vstupovali hosté.

V ní se převaha mezi hráči ve žlutém i modrém přelévala. Odskočit na rozdíl dvou branek mohl Motor v klasické početní výhodě, kdy si dvě minuty za faul loktem šel odsedět střelec úvodní branky Dlouhý. Benátečtí ale do většího náporu Jihočechy nepustili, a naděje vyrovnat se tak neumenšila.

Ztenčovat se ale podstatně začala s ubývajícím časem, který Benátky nekompromisně tlačil do úzkých. Teď to poprvé v utkání byli hráči v tmavě modrém, kteří měli na soupeře dotahovat.

Aktivita a snažení se benáteckým hokejistům rozhodně upřít nedaly. Ani šest hráčů na straně domácích a čtyři na straně Motoru ale vyrovnávací branku nepřinesly. Jihočeši tak za mohutně skandujícího kotle svých fanoušků slavilo nejen klíčové čtvrté vítězství, ale i postup do semifinále.

Milan Černý (Benátky nad Jizerou): Určitě jsme nebyli horším týmem. Dostali jsme poměrně laciné branky, které jsme soupeři víceméně připravili. Na druhou stranu my podobné branky nedokázali dát. Herně jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem. S tímto zápasem, co se týče výkonu, jsem spokojen. Když shrnu celou sérii, tak kromě předposledního zápasu, ve kterém jsme dostali sedm branek, tak jsme sehráli dobré utkání. Jen v tom pátém zápase jsme od začátku tahali za kratší konec, na vině bylo i zbytečné vyloučení, brzy jsme neměli o co hrát. Troufám si říci, že ve třech, možná i čtyřech zápasech jsme byli lepším týmem. Oni však umí střílet branky. Nám podobná zkušenost v zakončení chybí. Právě díky tomu Motor postoupil. Sérii zdobila výborná divácká kulisa, o kterou se zasloužili především českobudějovičtí fanoušci. Dnes navíc pískali velmi dobře rozhodčí. V ostatních zápasech to tak většinou nebylo. Opravdu, dnes čtveřici rozhodčích chválím. I oni se zasloužili o dobrou kvalitu tohoto zápasu.

Petr Rosol (České Budějovice): Všichni jsme viděli, že domácí nedali kůži zadarmo. Hrozně nám pomohl obrat ve druhé třetině. V závěru jsme to zuby nehty ubojovali.