01.12.2004, Tomáš Kučera

BER - CEB 2:4 - Ceněné body v režii hráčů NHL

B e r o u n - Poprvé se letos na soupisce HC České Budějovice objevilo jméno Romana Turka, ale jihočeská legenda do zápasu nakonec ještě nezasáhla. Zato již tradiční gólový příspěvek ostatních "zámořských" hráčů v Berouně neabsentoval. Autorem vítězné branky byl nakonec Václav Prospal. Utkání bylo ve dvou závěrečných třetinách poznamenáno velkou nervozitou.
Poprvé po téměř deseti letech navlékla na svá bedra dres HC České Budějovice jihočeská brankářská ikona - Roman Turek. Obrovitý brankář se ale jen posadil na lavičku a pouze sledoval počínání svého o čtrnáct let mladšího kolegy.

Zápas v Berouně začal mírným náporem Jihočechů, když domácí uzamkla v pásmu nejobávanější formace s Prospalem, Dvořákem a Kropáčem. Ovšem první branka padla na straně druhé. Besserovo poslední varování ještě stačil uhasit Chábera, souhru Hořavy a střelce Kukly již ale při propadu elitní formace, neměl osamocený Chábera šanci vyřešit - 1:0. Vzápětí mohl vedení dokonce navýšit Křesťan a Eiselt, nicméně obě akce skončily podobně jako volby na Ukrajině - neúspěchem. Tlak na berounského brankáře Kopřivu vyvíjela po celý zápas nejvíce elitní formace z jihu Čech a její snažení přineslo první ovoce ve 14. minutě. Souhru celého tria zametl do svatyně Kropáč - 1:1. Radost z vyrovnání vydržela hostům jen minutu a půl. To domácí vyhráli buly a střela Kasíka od modré čáry se zastavila až o síť v Cháberově brance - 2:1. Skvělý hokej v první třetině gradoval. Domácí však v konci doplatili na dvě vyloučení v rychlém sledu. Dvojnásobnou přesilovku hosté nakonec využili opět Kropáčem, když před ním nedokázal do odkryté branky trefit Prospal - 2:2. Tímto výsledkem skončila i první třetina.

Druhé dějství otevřela ještě krátká přesilová hra Medvědů, ta se ale příliš nepovedla a skórovat mohl spíše Bělohlav. Stejný hráč nebezpečně střílel i později, ale jeho švih branku Kopřivy přelétl. Hned následně neuspěl v nájezdu Borovanský a tak přelom třetiny skončil ve znamení prvních disciplinárních problémů. Faul Krsteva byl okolkován jen dvěma minutami, Horčičkův atak Dvořáka byl však oceněn nejvyšším možným ohodnocením a viník putoval do sprch. To domácí hodně rozlítilo. Dlouhá přesilovka hostům radost nepřinesla, ačkoliv šancí měi hráči v červeném velkou spoustu. Jednu branku sice vsítili, ale Šimánkovo sklepnutí bylo ohodnoceno jako hra vysokou holí. Po neúspěšné dlouhé přesilovce následovala ještě podobná dvouminutová výhoda a ta už hostům přinesla radost. To nejproduktivnější hráč 1. ligy Václav Prospal dostal puk nadvakrát za Kopřivova záda a stav byl 2:3. Následovala nejnehokejovější pasáž utkání. Rozhodčí vyloučil na obou stranách několik hráčů, z toho dva domácí na deset minut, a přesunul minutu a půl, která se měla dohrávat, do třetiny poslední. Zejména proto, že ho domácí brankář Kopřiva ohrozil vyhozením puku a nastalo všeobecné diskutování.

Dohrávaná pasáž druhé třetiny přinesla jen faul hostujícího juniora Macháčka. Po čtyřech minutách již té správné třetiny padla branka, která určila ráz konce utkání. Poslední, kdo se z první formace trefil, byl Radek Dvořák a navýšil vedení hostů na 2:4. Domácí dostali ještě jednu velikou šanci na korigování stavu, ale Berounští svou dvojnásobnou výhodu v počtu hráčů nedokázali nikterak využít. Domácí se pak pokoušeli před Cháberu instalovat jakýs takýs tlak, ale jejich snaha byla pohříchu pouze platonická. Hosté vyráželi do brejků a největší šanci měl v tomto směru logicky nejrychlejší hráč ledu Dvořák, ale ten už podruhé v nájezdu neuspěl. Utkání tak skončilo výhrou lídra a spíláním domácího publika rozhodčímu.