17.03.2002,

Reportáž ze zápasu: České Budějovice – Litvínov 6:1

Již před zápasem byl souboj v sérii hokejovými odborníky označen za „finále“. Oba týmy nastoupily v silných sestavách doplněných o hráče z prvních mužstev. Od první minuty se strhla překrásná hokejová bitva, ve které měli navrch domácí hráči. Brankově to dokázal vyjádřit až v 8. minutě Milan Kostourek, když u mantinelu nevěděl co s pukem, tak ho zkrátka napálil na branku – 1:0. Za necelou minutu se českobudějovická lavička radovala podruhé. Vědět o sobě daly právě posily z A – mužstva. Michálek zamíchal mezi dvěma litvínovskými obránci a nahrál Jiřímu Novotnému, jenž se do odkryté klece nemýlil – 2:0. Hokej „nahoru dolů“ pokračoval, v průběhu první třetiny se několikrát vyznamenali brankáři, jak domácí Kučera, tak hostující Fikrt. Již se zdálo, že hráči Litvínova vyjdou v první třetině střelecky naprázdno, jenže v poslední minutě se do brejku dostal Zuziak, jehož nájezd Kučera za pomoci obránce Cikána zlikvidoval, puk poskakující před brankou však nekompromisně dorazil Pavel Kříž – 2:1.

Do druhé třetiny tedy nastoupila obě mužstva s plnou vervou. Dění na ledě bylo naprosto vyrovnané, většinu z těchto dvaceti minut se odehrálo s nekompletním počtem hráčů na ledě. Velký počet vyloučení se projevil na snažší tvorbě brankových příležitostí, kterých si zejména litvínovští vydřeli víc než v první části utkání, ale na počtu vstřelených branek to znát nebylo. Jedinkrát se rozsvítilo červené brankové světlo, a to znovu za zády hostujícího Fikrta a znovu záslouhou kanonýra Kostourka. Tečovaná střela obránce Chaloupky znamenala využitou přesilovku a dvougólový náskok – 3:1.

Třetí dvacetiminutovka byla na branky bohatší. Čtvrtý , velice důležitý úspěch domácích přišel až po deseti minutách hry. Postaral se o něj Petr Šulčík, v závaru před brankou si počínal nejobratněji – 4:1. Tento gól a další zajímavý moment utkání, kdy hostím nebyl uznán sporný střelecký úspěch, definitivně vzal Litvínovu naději na vítězství. Severočeští mladíci ak působili odevzdaným dojmem a vypadalo to, že více než o snížení výsledku se někteří hráči snaží vyvolat šarvátku. Budějovickým borcům to ale nevadilo, ba naopak… Pátou branku přidal v 53. minutě Lukáš Květoň po krásné přihrávce Mrkvičky zpoza branky – 5:1. A zanedlouho tahal kotouč ze sítě Fikrt pošesté, jelikož po spolupráci s Řehořem svůj druhý přesný zásah v utkání zaznamenal Šulčík – 6:1.

Půltucet branek v litvínovslé bráně opět potvrdil, že slova o juniorech Českých Budějovic jako aspirantu na titul nebyla jen tlacháním do větru. V úterý se v Litvínově odehraje odvetný zápas, který už může rozhodnout o postupu do finále. V případě prohry Jihočechů by se třetí zápas uskutečnil na druhé ledové ploše v Českých Budějovicích. Ta první, jak je veřejnosti jistě známo, prochází kompletní rozsáhlou rekonstrukcí a po nedělním duelu již začne rozpouštění ledu…
Jan Tlačil (HC ČB): „K utkání jsme nastupovali sebevědomě, ale samozřejmě s respektem k silnému soupeři. Hráli jsme přesně to, co jsme si řekli. S výkonem mužstva jsem velice spokojen, stejně tak i s velmi dobrou diváckou účastí, která kluky přinutila hrát co nejlépe. Škoda, že kvůli rekonstrukci budeme hrát další zápasy na druhé ploše, kde je to s kapacitou složitější. Možná, že jsme byli až příliš vylučováni, na to si musíme dát pozor. Mužstvo má po vysoké výhře sebevědomí a doufám, že to v úterní odvetě pomůže.“

Josef Ulrych (HC Litvínov): „Věděli jsme o síle soupeře, ale přesto jsme hráli pasivně. Po první třetině byl stav ještě přijatelný, přestože neodpovídal dění na ledě. Po druhé třetině jsme již tušil, že je zle. V play-off však není důležité skóre, je to 0:1 na zápasy, v úterý se pokračuje. Máme ještě v záloze nějaké trumfy, takže uvidíme…“