29.12.2008, Radek Papáček

Kovář: Nestačil jsem proti Tonovi zasáhnout

Č. B u d ě j o v i c e - Po utkání s Třincem, do kterého zasáhl v jeho průběhu, tentokrát proti Spartě nastoupil od samotného začátku. Trenéři na něj vsadili, aby eliminoval sparťanské nájezdníky. Talentovaný gólman Jakub Kovář určitě jejich důvěru nezklamal, ale spokojený po utkání být nemohl. V prodloužení nedosáhl na střelu Petra Tona, která rozhodla o výhře Sparty v poměru 2:1. První gól inkasoval smolně.

Mountfield tak prohrál potřetí v řadě. „Nedá se nic dělat. Musíme se proto snažit v dalším zápase, abychom to zlomili,“ řekl bezprostředně po zápase Jakub Kovář. Českobudějovický gólman chytá první extraligovou sezonu, proti Spartě čelil jejím ostříleným a zkušeným útočným esům, ale přesto si nevedl špatně.

Chytal soustředěně a spolehlivě bez jakýchkoliv chyb. Nejvíce práce měl ve druhé třetině, kdy měli Pražené nad Mountfieldem převahu a on zneškodnil několik jejich dobrých pokusů. „Za častou práci jsem byl rád, určitě to bylo lepší než v první třetině, kdy jsem měl asi jen čtyři zásahy,“ prohlásil.

Ale paradoxně v úvodní části také lovil puk ze své sítě, když smolně inkasoval z hole Mrňi. Sparťan Pavel Mrňa uháněl spolu s Kafkou směrem na Kováře, před kterým byl už jen jeden obránce. Z ničeho nic se najednou puk objevil v bráně za bezmocným gólmanem. „Čekal jsem od Mrni přihrávku, a tak jsem se přesouval na druhou stranu. Najednou jsem ale uviděl, že puk letí do brány. Nevím, jestli od brusle obránce nebo přímo, ale zasáhnout jsem už nestihl,“ uvedl smutně Jakub Kovář.

Jeho osud nebyl vůbec jednoduchý. Jeho spoluhráči dlouho nemohli vstřelit branku a šance na bodový zisk domácích tak držel pouze dobře chytající Kovář. Věděl, že nesmí udělat chybu. „Snažil jsem se zkrátka dostat co nejmíň gólů, od toho tam jako gólmani jsme,“ utrousil však lakonicky.

Zaradovat se mohl osm minut před koncem, když vyrovnal Huml. Utkání se pak přesunulo do prodloužení, do kterého ale domácí vstupovali oslabeni o jednoho muže. Obránce Poživil totiž na trestné lavici pykal za vyhození kotouče mimo kluziště.

Zesílený nápor Pražanů však českobudějovická defenziva v čele s dvacetiletým brankářem také ustála. Jenže jen šest sekund po návratu Poživila na led zasadil tvrdý direkt domácím přesnou střelou Petr Ton. „Sparta to sehrála dobře. Vykoukal na vrcholu u modré čáry naznačil střelu a v ten moment se přede mě postavili dva hráči. Nic jsme neviděl, myslel jsem si, že bude střílet a šel tak do rozkleku. Nakonec ale přihrál Tonovi, který z první vypálil. Já už se nestačil přemístit a proti jeho střele zasáhnout,“ pokrčil rameny Jakub Kovář.