06.02.2011, Matěj Mayer

Jihočeši vyráží na Spartu

Č. B u d ě j o v i c e – Hokejisté HC MOUNTFIELD za sebou mají zápasy se silnými mužstvy, nyní si malinko odlehčí. Za dalším utkáním totiž vyráží na Spartu, která omlazuje mužstvo. Českobudějovičtí body z tohoto duelu nutně potřebují, aby se udrželi v první šestce a třeba i se přiblížili čtvrtému Zlínu. Na ten zatím Jihočeši ztrácí pět bodů. Sparta se už nikam tlačit nemusí, je na dvanácté pozici zcela osamocena. Nedělní utkání vypukne v Tesla aréně v 17 hodin.

O soupeři – HC Sparta Praha

Pražský celek prožívá v současné době velmi špatné období. Z posledních šesti zápasů získali jen tři body za výhru s potápějící se Mladou Boleslaví. Hned dvakrát v tomto období porazil Spartu Litvínov a naděje na předkolo play - off se definitivně rozplynuly. Není tedy divu, že se Sparta rozhodla dát příležitost mladým. Nové působiště si hledal nejprve Tomáš Kůrka (Pardubice), Jakub Koreis (Kometa Brno), Radek Smoleňák byl vyměněn za Saschu Treilleho na Kladno. Nejdůležitějším sparťanským odchodem bylo ale uvolnění nejdůležitějšího obránce – Jiřího Vykoukala na hostování do HC MOUNTFIELD.

Současná Sparta má nejproduktivnějšího hráče v Petru Tonovi. Třiceti sedmiletý útočník se po vlažném začátku začíná dostávat do formy a s jedna třiceti body (12+19) vede produktivitu Sparty. O čtyři body zaostává další zkušený forvard Michal Broš. V největší formě z útočníků Sparty je dle statistik Slovák Marek Bartánus. Ten v posledních pěti zápasech posbíral pět bodů (3+2) a měl by pro českobudějovické představovat největší nebezpečí. V brance stojí pražanům Tomáš Pöpperle, který si drží stále velmi slušné statistiky.

Ve vzájemných zápasech brali tři body pokaždé Jihočeši, což jenom dotvrzuje favorita nedělního utkání. První vzájemné měření sil na ledě Budvar arény měli HC MOUNTFIELD dobře rozehrané. Vedli už 3:0, pak se ale trefil dvakrát Yorick Treille a konečné vítězství 4:2 musel stvrdit brankou do prázdné branky Jiří Šimánek. Druhé střetnutí se hrálo na Spartě a rozhodující byla především první třetina. Ta nabídla hned pět branek, z toho tři do sítě domácích. Na začátku druhé třetiny zvýšil na 4:2 pro hosty Martynek a ani branka Michala Broše v poslední minutách zápasu na 4:3 už nic neznamenala. Dosud poslední vzájemný duel se hrál na ledě HC MOUTNFIELD. Utkání bylo dlouho 1:1, pět minut před koncem se ale trefil Rostislav Martynek a zajistil domácím tři body - 2:1.

Zajímavosti zápasu

Vykoukal a Ptáček proti svým bývalým spoluhráčům

Souboje se Spartou jsou vždycky prestižní. Nyní hrají v českobudějovickém kádru hned dva dříve velmi důležitý sparťanští obránci. František Ptáček přišel do HC MOUNTFIELD v průběhu sezóny 2008/2009. Uvedl se skvělými výkony a od nové sezóny se stal dokonce kapitánem. Nyní je v mužstvu i jeho dlouholetý parťák ze sparťanské obrany Jiří Vykoukal, který dosud nehrál v extralize jinde než ve Spartě. Do jihočeské metropole se tedy přesunul ofenzivní obránce, který Jihočechům chyběl. Jiří Vykoukal sice v letošní sezóně ještě neskóroval, ale sedmnáct asistencí stačí dokonce na třicáté osmé místo v lize. Pro oba bývalé hráče Sparty bude nedělní utkání ještě prestižnější o to více, že se hraje právě ve sparťanské Tesla aréně.

100. Ptáčkův gól

František Ptáček vstřelil ve své extraligové kariéře dosud 99 branek. V nedělním utkání má tedy šanci dovršit sté branky v nejvyšší soutěži. Dnes má také příležitost, aby se mu tento významný milník podařilo překonat na ledě mužstva, kde hokejově vyrostl. František Ptáček se naposledy trefil nedávno, v 46. kole proti Třinci. Dnes by tedy mohl být ten správný okamžik k dovršení sté branky v extralize.

Sestavy z posledního kola

HC Sparta Praha: Pöpperle - Husák, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, O´Brien, Zacpálek, od 30. navíc J. Kolář - Ton (8. Sovík), Broš, S. Treille - Bartánus, D. Výborný, Kratěna - Žálčík, Karpov, Luňák - Forman, Dragoun, Hromas.

HC MOUNTFIELD: Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, R. Pšurný - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Kuchejda, Kašpařík, Pletka - Polodna, Mertl, Ferebauer.

Filip Novotný 86,67% - 4,03

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.